ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Polskie tablice rejestracyjne - zasady, wymiary, kiedy wymienić

Tablice rejestracyjne to podstawowy znak identyfikacyjny samochodu, dlatego też kierowcy muszą zadbać o to, aby były one czytelne. W Polsce tablice rejestracyjne są zróżnicowane nie tylko pod względem wymiarów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tablicach rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne - rodzaje

Pojazdy poruszające się po polskich drogach mogą mieć różne tablice rejestracyjne. Aktualnie stosowane są:

  • Tablice rejestracyjne zwyczajne. To standardowe tablice rejestracyjne, które są wykorzystywane do oznaczania niemal wszystkich pojazdów, z wyjątkiem m.in. samochodów zabytkowych czy należących do przedstawicielstw i misji dyplomatycznych. Zwyczajne tablice rejestracyjne są białe, a wytłoczony na nich numer rejestracyjny jest czarny.
  • Tablice rejestracyjne indywidualne. To spersonalizowane tablice rejestracyjne - właściciel pojazdu sam ustala, jakie oznaczenie znajdzie się na tablicy. Wyróżnik może składać się od trzech do pięciu liter, a dwie ostatnie mogą zostać zastąpione cyframi.
  • Tablice rejestracyjne zabytkowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do oznaczania zabytkowych samochodów i motocykli. Charakterystyczny jest dla nich symbol zabytkowego samochodu (motocykla), który umieszczony jest po prawej stronie.
  • Tablice rejestracyjne tymczasowe. Otrzymują je właściciele samochodów zarejestrowanych tymczasowo. Wyróżniają się one tym, że mają białe tło i czerwone znaki.
  • Tablice rejestracyjne tymczasowe badawcze. Stosuje się je do oznaczenia pojazdów, które zostały zarejestrowane czasowo w celu przeprowadzenia badań homologacyjnych przez uprawnioną do tego jednostkę. Takie tablice są białe, z kolei numer jest barwy czerwonej.
  • Tablice rejestracyjne dyplomatyczne. Montuje się je na pojazdach przedstawicielstw i misji dyplomatycznych (konsularnych) państw obcych oraz organizacji międzynarodowych. Ewidencję tych tablice rejestracyjnych prowadzi wojewoda mazowiecki. Napis na tablicy rejestracyjnej dyplomatycznej jest biały i znajduje się na niebieskim tle.

Co oznacza zielona tablica rejestracyjna? Tablice z jasnozielonym tłem i czarnymi znakami są wydawane właścicielom samochodów o napędzie wodorowym lub elektrycznym. Zielone tablice rejestracyjne są w użyciu od niedawna, bo od 1 stycznia 2020 r.

Czy wiesz, że pierwszy wzór polskich tablic rejestracyjnych został opracowany i wprowadzony do użytku na długo przed II wojną światową, bo w 1922 r.?

 

Z czego składa się numer rejestracyjny?

Numery rejestracyjne mają ściśle określoną formułę. Każdy numer rejestracyjny zawiera informacje o tym, gdzie pojazd został zarejestrowany:

  • Pierwsza litera wskazuje na województwo. Przykładowo „C” to kujawsko-pomorskie, a „K” małopolskie.
  • Drugi lub drugi i trzeci znak oznacza powiat. Z reguły jedna litera to miasto na prawach powiatu lub dzielnica Warszawy, z kolei dwie litery stosuje się przy powiatach ziemskich. Przykładowo „GSP” to Sopot (miasto na prawach powiatu), a powiat poznański jest oznaczany jako „PZ”.

Numer zamieszczony po literach może wskazywać m.in. na pojazd należący do ambasady - informują o tym trzy pierwsze litery. Przykładowo „004” jest zarezerwowane dla Kanady, „062” dla Cypru, a „076” dla Chin. Kolejne cyfry wskazują na przeznaczenie samochodu, np. prywatny pojazd personelu dyplomatycznego lub służbowy pojazd ambasady.  

Z tablicy rejestracyjnej pojazdu można dowiedzieć się też, czy pojazd jest używany przez służby, a jeżeli tak, to jakie. Przykładowo oznaczenie „HA” wskazuje na Centralne Biuro Antykorupcyjne, „HW” na Straż Graniczną, a „HC” na Służbę Celno-Skarbową.

Oznaczenia tablic według województw

B - podlaskie

N - warmińsko-mazurskie

C - kujawsko-pomorskie

O - opolskie

D - dolnośląskie

P - wielkopolskie

E - łódzkie

R - podkarpackie

F - lubuskie

S - śląskie

G - pomorskie

T - świętokrzyskie

K - małopolskie

W - mazowieckie

L - lubelskie

Z - zachodniopomorskie

 

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Koszt tablic rejestracyjnych zależy m.in. od ich rodzaju. Przykładowo właściciele samochodów mogą zdecydować się na standardowe tablice rejestracyjne lub zamówić tablice indywidualne. O tym, jaki napis znajdzie się na tych drugich,  decyduje kierowca.

Ile kosztuje „zwykła” tablica rejestracyjna?

Za wydanie standardowej tablicy rejestracyjnej trzeba zapłacić 80 zł. Nie jest to jednak całkowity koszt rejestracji pojazdu.

Ile kosztuje własna rejestracja?

Ile płacą właściciele pojazdów, których interesuje własna (czyli spersonalizowana) tablica rejestracyjna? Koszt jest o wiele wyższy - wydanie takiej tablicy wiąże się z koniecznością uregulowania kwoty w wysokości 1000 zł.

Wielu kierowców - być może również ty - poszukuje w internecie informacji o tym, gdzie zarejestrowany został pojazd z daną rejestracją. Poniżej znajdziesz najczęściej wyszukiwane oznaczenia tablic rejestracyjnych:

  • Rejestracja DW - jakie miasto? Wrocław
  • Rejestracja WE - jakie miasto? Warszawa Mokotów
  • Rejestracja CB - jakie miasto? Bydgoszcz
  • Rejestracja ELW - jakie miasto? Łódź (powiat łódzki wschodni)
  • Rejestracja OKR - jakie to miasto? Krapkowice
  • Rejestracja ERA - jakie miasto? Radomsko
  • Rejestracja CBR - jakie miasto? Brodnica
  • Rejestracja SI - jakie miasto? Siemianowice Śląskie
  • Rejestracja OB - jakie miasto? Brzeg
  • Rejestracja WB - jaka dzielnica? Warszawa Bemowo

 

Wymiar tablicy rejestracyjnej - samochodowej, motocyklowej i motorowerowej

W Polsce tablice rejestracyjne nie mają jednolitych wymiarów. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają stosowanie tablic rejestracyjnych samochodowych jednorzędowych i dwurzędowych oraz jednorzędowych zmniejszonych.

Tablice rejestracyjne samochodowe jednorzędowe i dwurzędowe

Za ich pomocą oznacza się wszystkie rodzaje pojazdów, z wyjątkiem m.in. motocykli, ciągników rolniczych i motorowerów.

Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodowej jednorzędowej to 520x114 mm, z kolei dwurzędowej to 305x214.

Tablice rejestracyjne samochodowe jednorzędowe zmniejszone

Niektóre pojazdy mają mniejsze wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Właśnie z myślą o takich samochodach produkowane są tablice jednorzędowe zmniejszone.

Wymiary tablic rejestracyjnych zmniejszonych to 305x114 mm.

Tablice rejestracyjne motocyklowe

Jeszcze inne wymiary mają tablice rejestracyjne montowane na motocyklach. Ich wymiary to 190x150 mm.

Tablice rejestracyjne motorowerowe

Tablice rejestracyjne motorowerowe są najmniejsze wśród wszystkich wymienionych typów. Ich wymiary to 140x114 mm.

Ramka do tablicy rejestracyjnej - gdzie i jaką kupić?

Niektórzy kierowcy nie chcą wydawać sporej kwoty na spersonalizowane tablice rejestracyjne. Jest jednak inny sposób, aby zindywidualizować tę część pojazdu - służą do tego ramki do tablic rejestracyjnych.

Ramka do tablicy rejestracyjnej to niezbędny element w każdym pojeździe. Jeżeli zamierzasz zakupić ramkę, to powinieneś wiedzieć, że wybór jest spory. Możesz zdecydować się m.in. na:

  • Jednokolorowe i gładkie ramki tablicy rejestracyjnej. Najpopularniejsze są te w kolorze czarnym - to najczęstszy wybór kierowców, którzy cenią sobie ponadczasowe i klasyczne rozwiązania.
  • Firmowe ramki tablicy rejestracyjnej. Prowadzisz firmę? W takim razie wybór właśnie takiej ramki będzie najlepszy, bo jeżdżąc po mieście, będziesz mógł jednocześnie reklamować swoją działalność. Nadruk na ramkach zostanie wykonany indywidualnie.
  • Patriotyczne ramki tablicy rejestracyjnej. Wyróżnia je patriotyczny motyw. W zależności od producenta może to być m.in. orzełek czy flaga Polski.

Gdzie kupić ramki do tablic rejestracyjnych? Znajdziesz je w dużych sklepach z akcesoriami garażowymi, np. w Leroy Merlin czy Castoramie. Szeroki wybór ramek mają też sklepy internetowe i platformy sprzedażowe, np. Allegro.

Jak zdjąć tablice rejestracyjne?

Zniszczenie, kradzież jednej tablicy czy przerejestrowanie samochodu to przykładowe sytuacje, gdy konieczne jest ściągnięcie tablic rejestracyjnych. Jak zdemontować tablice rejestracyjne? Dziś tablice rejestracyjne trzymane są przez ramki. Jeżeli chcesz szybko usunąć tablice rejestracyjne, to wystarczy, że:

  • Odepniesz dolną część ramki. Możesz użyć śrubokręta, aby delikatnie podważyć plastik.
  • Przesuniesz tablicę ku dołowi. Tablicę rejestracyjną wysuniesz poprzez zdemontowany fragment ramki.

Czasem pracy będziesz miał więcej. Jeżeli kupiłeś używany samochód, to poprzedni kierowca mógł przynitować tablice rejestracyjne. Wówczas nie obejdzie się bez użycia wiertarki.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również