ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pożar samochodu – jak uratować samochód i czy OC pokrywa spalenie samochodu?

Pożar samochodu jest sytuacją, której każdy chciałby uniknąć. W ciągu kilkunastu minut zadbany samochód może zamienić się w bezwartościowy przedmiot. Jak tego uniknąć i czy możemy liczyć na odszkodowanie?

Skąd bierze się pożar samochodu?

Pomijając skrajne przypadki podpalenia samochodu, auta najczęściej są trawione ogniem na skutek samozapłonu. Sytuacja ta może mieć swoją przyczynę w wadzie fabrycznej pojazdu, niefachowych przeróbkach lub też powstać jako skutek wypadku.

Najpopularniejszym winowajcą samozapłonu jest układ elektryczny pojazdu. Uszkodzona izolacja przewodów elektrycznych, czy niewłaściwy kontakt na złączach, mogą doprowadzić do iskrzenia lub przegrzewania przewodów. Powstałe w ten sposób iskry, bądź ciepło, może zapalić otaczające materiały.

Pożar samochodu po kolizji drogowej powstaje najczęściej na skutek wycieku paliwa z uszkodzonych elementów układu paliwowego na rozgrzane podzespoły samochodu.

Samochód może zapalić się również przez nieuwagę innych kierowców, bądź też naszą. Wyrzucony niedopałek papierosa z jadącego przed nami pojazdu lub zaparkowanie samochodu z rozgrzanym układem wydechowym nad stertą suchych liści może również wywołać pożar.

Czym gasić pożar samochodu? Najważniejsze wskazówki

Samochód można ugasić jeżeli w porę zorientujemy się, że w aucie pojawił się ogień i pożar nie jest jeszcze rozwinięty.

  1. Bezpieczeństwo to podstawa

Zanim zaczniemy walczyć z żywiołem upewnijmy się, że wszyscy pasażerowie wyszli z samochodu i są bezpieczni. W tym samym czasie wyznaczmy kogoś, kto wezwie straż pożarną.

  1. Gaśnica w dłoń – najlepiej nie jedna

Kolejnym krokiem jest otwarcie zamka maski, wyjęcie gaśnicy z samochodu i zamknięcie drzwi – w ten sposób ograniczymy dopływ tlenu do pojazdu. Dobrze jeśli inni kierowcy nam pomogą – jedna kilogramowa gaśnica może nie wystarczyć.

  1. Pożar pod maską – czy otwierać?

Maskę można otworzyć tylko wtedy gdy ogień jest jeszcze niewielki, w przeciwnym razie po otwarciu świeże powietrze tylko roznieci ogień i mała gaśnica na nic się nie zda. Maska po zwolnieniu zamka powinna się nieco unieść. Wówczas przez szczeliny można spróbować stłumić ogień gaśnicą i stopniowo otwierać maskę coraz bardziej tak, aby można było celować w źródło ognia.

  1. Gdy ogień będzie za duży trzeba się wycofać

Jeśli nie uda nam się stłumić ognia i pożar będzie się dalej rozprzestrzeniał, pozostaje nam tylko czekać na strażaków. Sami nie ugasimy dużego pożaru, a możemy narazić się na utratę zdrowia gdy np. zapali się zbiornik paliwa.

Czy OC obejmuje pożar samochodu?

Gdy nie uda się ugasić samochodu i nie mieliśmy dodatkowego ubezpieczenia, pozostaje tylko pytanie, czy OC pokrywa spalenie samochodu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeżeli do pożaru doszło na skutek samozapłonu naszego samochodu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z naszego OC.

Jeżeli jednak nasz samochód zajął się od innego płonącego pojazdu, np. na parkingu, odszkodowanie powinno zostać wypłacone z OC pojazdu, od którego rozpoczął się pożar.

Jak uniknąć negatywnych skutków pożaru samochodu?

Przede wszystkim należy ograniczyć ryzyko zapłonu samochodu. Gdy już nie uda się uchronić pojazdu przed spaleniem, warto być przygotowanym na skutki pożaru. Najlepiej ubezpieczyć samochód na wypadek pożaru dobrowolną ochroną AC. Przy zawieraniu takiego ubezpieczenia należy dokładnie ustalić wartość ubezpieczenia, jak i warunki wypłaty odszkodowania. Wówczas po spaleniu samochodu nie będziemy musieli martwić się aż tak bardzo stratami finansowymi.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również