ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Pozwolenie na budowę - kto wydaje, kiedy nie jest potrzebne

Masz działkę, na której chciałbyś wybudować dodatkowe budynki? Nie każdy obiekt budowlany wymaga zgłoszenia budowy czy uzyskania pozwolenia. Sprawdź, jaki domek możesz postawić bez zezwolenia, kiedy będziesz musiał dokonać zgłoszenia, a kiedy będziesz musiał ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Zmiany w prawie budowlanym od września 2020 roku

We wrześniu 2020 r. zostały znowelizowane przepisy ustawy Prawo budowlane. Wprowadzone zmiany uprościły proces budowlany. Aktualnie możliwości są trzy:

 • możesz potrzebować pozwolenia na budowę - pozwolenia będziesz potrzebował, gdy będziesz chciał wybudować na działce np. dom jednorodzinny, którego obszar oddziaływania będzie obejmował działkę sąsiada.
 • niekiedy wystarczy tylko zgłoszenie budowy - tak będzie np. w przypadku przebudowy domu jednorodzinnego.
 • nie będziesz potrzebował ani pozwolenia, ani nie będziesz musiał zgłosić budowy obiektu - jego budowa może odbyć się bez procedury.

To, czy będziesz musiał przejść formalną ścieżkę, zależy m.in. od rodzaju inwestycji. W obowiązujących przepisach zostały przewidziane m.in. domy bez pozwoleniai garaże bez pozwolenia.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Być może nie interesuje cię domek bez pozwolenia, ale np. budowa domu jednorodzinnego. Choć taka inwestycja zazwyczaj wymaga jedynie zgłoszenia, w niektórych sytuacjach może być konieczne pozwolenie. Wówczas musisz uzbroić się w cierpliwość i przejść cały proces inwestycyjno-budowlany.

Pozwolenie na budowę - jakie dokumenty

Lista dokumentów, które musisz złożyć, aby otrzymać pozwolenie na budowę, jest długa. Znajdują się na niej m.in.: wniosek o pozwolenie na budowę, projekt budowlany czy decyzja o warunkach zabudowy. Jeżeli planujesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę po 1 lipca 2021 r., to będziesz mógł to zrobić w formie elektronicznej, korzystając ze strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Wysokość opłaty skarbowej zależy od tego, jaki budynek masz zamiar wybudować. Dla przykładu opłata skarbowa dla budynku przeznaczonego pod działalność gospodarczą wynosi 1 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej, przy czym nie może przekroczyć kwoty 539 zł.

Jeżeli sprawę będziesz załatwiać przez pełnomocnika, będziesz musiał też zapłacić 17 zł tytułem opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Ile się czeka na pozwolenie na budowę?

Jeżeli jako inwestor złożysz kompletny wniosek, to pozwolenie na budowę powinieneś otrzymać w ciągu 65 dni. Najczęściej standardowe sprawy są rozpatrywane w ciągu miesiąca. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, czy pozwolenie na budowęzostanie wydane szybko - złożenie kompletnego wniosku wyeliminuje konieczność wzywania cię do uzupełnienia braków formalnych.

Kto wydaje pozwolenie na budowę?

Do wydania pozwolenia na budowę uprawnione są: starostwa powiatowe, urzędy miast na prawach powiatu i urzędy wojewódzkie. W przypadku Warszawy są to również urzędy dzielnicowe. W większości spraw dokumenty będziesz musiał złożyć w jednej z dwóch pierwszych instytucji.

Ile jest ważne pozwolenie na budowę?

Ustawa Prawo budowlane dokładnie określa, ile jest ważne pozwolenie na budowę. Taka decyzja wygaśnie, jeżeli nie rozpoczniesz budowy przed upływem trzech lat od dnia, w którym:

 • decyzja stała się ostateczna,
 • przerwałeś budowę na okres dłuższy niż trzy lata.

Jak wygląda pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę domu czy pozwolenie na budowę obiektu komercyjnego nie ma ustalonego wzoru. Urzędnicy za każdym razem wydają pozwolenie na podstawie obowiązujących przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Dom bez pozwolenia, ale na podstawie zgłoszenia

Nie zawsze będziesz musiał występować o pozwolenie - czasem wystarczy jedynie zgłosić do właściwego urzędu budowę obiektu. Na liście obiektów wymagających zgłoszenia budowy w urzędzie znajdują się m.in.:

Domy bez pozwolenia na budowę - domek letniskowy

Dom bez pozwoleniato także wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej (domek letniskowy). Wybudujesz go na swojej działce bez pozwolenia na budowę, jeżeli jego powierzchnia zabudowy nie będzie przekraczać 35 m2. Liczba takich obiektów nie może przekroczyć jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Parterowe budynki gospodarcze, garaże i wiaty

Interesuje cię domek bez pozwolenia na narzędzia? Możesz wybudować taki obiekt, o ile powierzchnia jego zabudowy będzie wynosić do 35 m2. Na każde 500 m2 powierzchni działki łączna liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch. Analogiczne zasady dotyczą garaży i wiat o tej samej powierzchni zabudowy.

Ganki, oranżerie i tarasy naziemne

Jeżeli marzysz o przydomowym ogrodzie zimowym lub ganku, to taki obiekt również wybudujesz jedynie na podstawie zgłoszenia. Warunki są dwa:

 • powierzchnia zabudowy obiektu (np. oranżerii) nie może przekroczyć 35 m2,
 • łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W przypadku przydomowego tarasu naziemnego zgłoszenia będziesz musiał dokonać wówczas, gdy jego powierzchnia zabudowy będzie większa niż 35 m2.

Szamba

Jeżeli twoja działka jest nieuzbrojona, możesz ją wyposażyć w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe - tzw. szambo. Jeśli wybierzesz zbiornik o pojemności do 10 m3, nie będziesz potrzebować pozwolenia - wystarczy zgłosić taką budowę.

Instalacje zbiornikowe na gaz płynny

Chcąc oszczędzać na ogrzewaniu domu, możesz zdecydować się na instalację zbiornika na gaz płynny. Zgłoszenie do urzędu będzie wystarczające, jeżeli na działce planujesz umieścić pojedynczy zbiornik o pojemności do 7 m3.

Jaki budynek można postawić bez pozwolenia?

Kiedy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie musisz posiadać pozwolenia, aby na swojej działce postawić obiekt budowlany? Lista obiektów budowlanych, które można budować bez pozwolenia, jest długa. Znajdują się na niej m.in.:

Wiaty

Na działce bez pozwolenia możesz postawić wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2, przy czym łączna liczba wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. Co to jest wiata według prawa budowlanego? Prawo budowlane nie zawiera definicji wiaty. W potocznym rozumieniu jest to konstrukcja składająca się z dachu wspartego na słupach.

Przydomowe baseny, oczka wodne, tarasy naziemne

Budowy takich obiektów również nie musisz zgłaszać, o ile spełniasz określone warunki:

 • powierzchnia przydomowych basenów i oczek nie może przekraczać 50 m2,
 • powierzchnia zabudowy tarasu naziemnego nie może przekraczać 35 m2.

Wolno stojące altany

Jeżeli na działce chcesz postawić altanę o powierzchni do 35 m2, to również nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, nie musisz też dokonywać zgłoszenia. Warunkiem jest jednak, aby łączna liczba tych obiektów nie przekraczała dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jakie obiekty budowlane można ubezpieczyć?

Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują znacznie więcej niż tylko ubezpieczenie domu czy mieszkania. Ochroną ubezpieczeniową objęte mogą zostać także:

 • dom w budowie - wówczas ubezpieczenie chroni m.in. mury, okna i drzwi - w zależności od zapisów znajdujących się w umowie,
 • dom letniskowy - wraz z elementami stałymi, np. oknami,
 • budynki gospodarcze znajdujące się na terenie działki,
 • budowle znajdujące się na posesji - np. szambo czy obiekty architektury ogrodowej.

Jeżeli chcesz ubezpieczyć dom jednorodzinny, zakupiona polisa może obejmować też sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy czy biżuterię.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również