ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy bezterminowe – co trzeba o nim wiedzieć?

Bezterminowe prawa jazdy już niedługo całkowicie znikną, a wszystko to przez zmiany w przepisach. Kiedy zacznie się wymiana bezterminowych praw jazdy na te z czasowym okresem ważności i ile będzie kosztować?

Ile ważne jest prawo jazdy?

Od 19 stycznia 2013 r. nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Obecnie prawo jazdy, tak jak każdy dokument, też jest objęty terminem ważności. Dokumenty wydawane po 19 stycznia 2013 r. są ważne przez 15 lat, ale tyczy się to tylko osób zdrowych. Jeśli na badaniach lekarskich przed kursem na prawo jazdy, lekarz wykryje jakieś problemy ze zdrowiem, które mogą wpływać na zdolność do prowadzenia samochodu, ważność prawa jazdy może być znacznie krótsza. Problemy ze wzrokiem są najczęstszym powodem skracania ważności prawa jazdy. Gdy u kogoś one występują, prawo jazdy ważne jest przez 5 lat. Po tym czasie należy udać się na ponowne badania lekarskie, a następnie do starostwa, aby ubiegać się o przedłużenie uprawnień.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy – najważniejsze informacje

Bezterminowe prawo jazdy jest ważne do roku 2033 i każdy kierowca, który takie posiada, będzie musiał je wymienić. Wymiana dokumentów rozpocznie się w 2028 r. Proces ten będzie trwał kilka lat. Najpóźniej prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 r. Do tego czasu można cieszyć się posiadaniem bezterminowego prawa jazdy, jednak warto być świadomym, że takie zmiany wejdą w życie. Dokumenty otrzymane po wymianie, będą posiadać okres ważności na 15 lat. Można zatem powiedzieć, że od roku 2033 na drogach nie będzie już kierowcy, posiadającego bezterminowe prawo jazdy.

Osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy, które będą chciały przedłużyć uprawnienia do prowadzenia pojazdu, nie będą musiały przechodzić badań lekarskich, ponieważ wymianie będzie podlegać wyłącznie dokument.

Ile będzie kosztować wymiana prawa jazdy?

Obecnie wymiana prawa jazdy wynosi 100 zł i 50 gr, z czego 50 gr to opłata ewidencyjna, ale tylko w przypadku, gdy kierowca posiada aktualne zdjęcie i nie musi robić badań lekarskich.

Gdy osoba wymieniająca prawo jazdy nie posiada aktualnej fotografii, musi dodać sobie do wydatków koszty wyrobienia zdjęcia. Kierowcy posiadający terminowe prawo jazdy, muszą wydać dodatkowo 200 zł za wizytę i badania lekarskie. W sumie koszt wymiany prawa jazdy może wynosić około 350 zł.

Jakie dokumenty należy przygotować do wymiany prawa jazdy?

W celu wymiany prawa jazdy musisz przygotować i zanieść lub wysłać pocztą do urzędu miasta, lub starostwa powiatowego właściwych dla miejsca twojego zamieszkania, następujące dokumenty:

  • wniosek o wymianę prawa jazdy, który znajdę się w urzędzie lub na stronie internetowej;

  • aktualne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm;

  • potwierdzenie opłaty za wyrobienie nowego dokumentu (płatności można dokonać w urzędzie, bądź przelewem – w przypadku drugiej opcji, trzeba dostarczyć także potwierdzenie przelewu;

  • prawo jazdy, którym posługiwałeś się do tej pory;

  • oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk. oraz art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, które również można znaleźć w urzędzie lub na stronie internetowej,

  • dowód osobisty albo paszport;

  • paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem;

  • orzeczenie lekarskie.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również