ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy na automat – czy rzeczywiście łatwiej je zdobyć?

Prawo jazdy na automat to wizja przyszłości, tym bardziej, że samochody hybrydowe i elektryczne z automatycznymi skrzyniami biegów stają się coraz bardziej popularne. Wielu młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłość i rozważają zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodów, zastanawia się, czy można zdać prawo jazdy na automacie. Odpowiedź na to pytanie, a także kilka innych ważnych wiadomości na temat prawa jazdy kat. B na automat, znajdziesz w poniższym tekście.

Czy można zdać prawo jazdy na automacie?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa zdawanie prawa jazdy na automacie jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać, że zdobycie w ten sposób uprawnień do poruszania się samochodem po drogach publicznych skutkować będzie wpisaniem do dokumentu adnotacji „78”. Oznacza ona, że osoba posiadająca prawo jazdy może kierować wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy na automat – zalety

Przed egzaminem kursantowi zwykle towarzyszy stres i brak pewności siebie. Zarówno kurs, jak i egzamin na prawo jazdy kat. B na automatyczną skrzynią biegów wydają się o wiele łatwiejsze, podobnie jak późniejsze prowadzenie pojazdu. Samochód z automatem daje kierowcy nie tylko większy komfort prowadzenia, lecz również kilka innych korzyści, zwłaszcza dla nowych kierowców. Należą do nich:

  • mniej elementów do nauki w porównaniu z wprawianiem się w odpowiednią zmianę biegów na skrzyni manualnej w różnych sytuacjach na drodze,
  • brak konieczności opanowania korzystania ze sprzęgła i manualnej zmiany biegów – kursant ma więcej czasu na naukę jazdy w terenie, a także utrwalanie znaków oraz zasad ruchu drogowego,
  • ograniczenie stresu związanego z prowadzeniem auta i odpowiednią zmianą biegów, w tym również w trakcie egzaminu na prawo jazdy.

Prawo jazdy na automat to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze zdrowiem lub posiadają niepełnosprawność uniemożliwiającą prowadzenie pojazdów z ręczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy kat. B automat – wady

Niestety nie wszystkie aspekty posiadania prawa jazdy na automat są tak kolorowe, jakby się mogło wydawać. Oczywiście poza ograniczeniem, które wyraża adnotacja „78”, wystąpić mogą również pewne problemy dotyczące życia codziennego lub pracy. Oto niektóre z nich:

  • brak możliwości prowadzenia samochodu z manualem – osoba posiadająca prawo jazdy na automat nie tylko nie będzie umiała tego robić, ale też nie będzie miała do tego uprawnień,
  • mniejsze możliwości pozyskania pracy jako kierowca czy służbowego samochodu – niestety większość aut poruszających się po polskich drogach posiada manualne skrzynie biegów,
  • automaty są raczej droższe w utrzymaniu – ich serwis kosztuje więcej niż w przypadku aut z ręcznymi skrzyniami biegów, są też bardziej awaryjne niż manuale.

Nauka jazdy na automacie – jak wygląda kurs na prawo jazdy na automat?

Wybór ośrodka szkoleniowego, zapis na zajęcia, 30 godzinny kurs teoretyczny oraz 30 godzinny kurs praktyczny i w końcu egzamin państwowy – tak wygląda cały proces, niezbędny do zdobycia uprawnień kat. B. Niezależnie od tego, czy chcesz zdawać egzamin na automacie, czy na manualu, cały cykl kursu oparty jest na tych samych zasadach. Zarówno podczas kursu, jak i na egzaminie, samochody wyposażone są w przekładnię biegów, na którą się zdecydowałeś.

Teoria obejmuje zakres pojęć przepisów ruchu drogowego, poruszania się samochodem oraz pierwszej pomocy. Praktyka to nic innego jak nauka na placu manewrowym, w mieście i jego okolicach, uwzględniając również trasy egzaminacyjne.

Podczas wyboru ośrodka szkoleniowego należy jednak zwrócić uwagę na flotę pojazdów, ponieważ nie każdy okręg posiada wyspecjalizowane samochody ze względu na wciąż jeszcze niską popularność prawa jazdy na automat.

Prawo jazdy na automat – cena

W zależności od ośrodka egzaminacyjnego ceny i formy płatności za kurs prawa jazdy na automat mogą się różnić. Przeciętny koszt kursu na prawo jazdy to kwota rzędu 2500 zł w większych miastach, a 1500 zł w miastach mniejszych.

Wydatki na prawo jazdy to nie tylko opłata za kurs. Należy także uwzględnić badania lekarskie i profil kierowcy (pkk), których cena wynosi od 220 zł do 250 zł, a także opłatę za wydanie dokumentu, czyli kolejne 100,50 zł.

 

Jeśli masz już lub lada moment będziesz miał prawo jazdy na automat, to zapewne niedługo będziesz myślał o zakupie auta. Pamiętaj, że samochód z automatyczną przekładnią, tak jak manual, musi zostać objęty ubezpieczeniem komunikacyjnym, które w Polsce jest obowiązkowe. Jako świeżo upieczony kierowca nie będziesz posiadał żadnych zniżek za bezwypadkową jazdę, lecz nie oznacza to, że twoje OC musi być drogie. Jak tylko odbierzesz kluczyki do swojego nowego środka transportu, wejdź koniecznie na stronę compero.pl, na której znajdziesz kalkulator, który pozwoli ci obliczyć składkę polisy OC i porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również