ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy na motocykl – kategorie prawa jazdy, koszt i długość kursu

W Polsce sezon motocyklowy przypada na okres od kwietnia do października. Jeżeli myślisz o krótszych lub dłuższych przejażdżkach motocyklowych, zobacz, jakie musisz spełnić wymagania – poznaj kategorie prawa jazdy na motor.

Kategorie prawa jazdy na motor – A1, A2, A, B

Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do kierowania motocyklem? Aktualnie aż cztery – A1, A2, A i B. Różnią się one m.in. minimalnym wiekiem kierowcy i maksymalną pojemnością silnika motocykla.

Prawo jazdy kategorii A1

Prawo jazdy na motocykle A1 może uzyskać osoba, która ma 16 lat. Aby rozpocząć kurs i otrzymać prawo jazdy, będziesz musiał przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Posiadając prawo jazdy kat. A1, będziesz mógł prowadzić motocykle o następujących parametrach technicznych:

 • pojemności skokowej silnika do 125 cm3,
 • mocy do 11 kW,
 • stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia także do kierowania motocyklami trójkołowymi o mocy do 15 kW, motorowerem i czterokołowcem lekkim (np. mały quad). Po uzyskaniu tego prawa jazdy będziesz mógł też prowadzić (wyłącznie na terenie Polski) zespół pojazdów, np. motocykl połączony z przyczepą.

Prawo jazdy kategorii A2

Jeżeli masz 18 lat, możesz zrobić prawo jazdy kategorii A2. Jego posiadanie oznacza możliwość kierowania motocyklem, który spełnia następujące warunki:

 • ma moc do 35 kW,
 • jego stosunek mocy do masy własnej to maksymalnie 0,2 kW/kg,
 • nie powstał w wyniku modyfikacji pojazdu, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla.

Posiadając prawo jazdy kategorii A2, będziesz mógł też kierować motocyklami trójkołowymi o mocy do 15 kW, pojazdami z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki) i zespołem pojazdów (tylko w Polsce), np. motocyklem z przyczepą.

Prawo jazdy kategorii A

Kategoria A uprawnia do kierowania każdym motocyklem, bez względu na jego parametry techniczne. Jednak to, w jakim wieku będziesz mógł odebrać prawo jazdy kategorii A, zależy od tego, czy wcześniej zdecydowałeś się zrobić prawo jazdy kategorii A2:

 • jeżeli masz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat, to prawo jazdy kategorii A możesz otrzymać w wieku 20 lat,
 • gdy nie masz prawa jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat, to będziesz musiał poczekać do 24. roku życia.

Prawo jazdy kategorii A uprawnia również do kierowania motorowerem, czterokołowcem lekkim i zespołem pojazdów, np. motocyklem z przyczepą. Zespół pojazdów możesz prowadzić wyłącznie na terenie Polski.

Prawo jazdy kategorii B

Kategoria B umożliwia prowadzenie m.in. samochodów osobowych, ale nie tylko. Jeżeli masz prawo jazdy tej kategorii od co najmniej trzech lat, to możesz kierować również niektórymi motocyklami. Jakie motocykle można prowadzić na kategorię B? Muszą one posiadać następujących parametry techniczne:

 • pojemność skokowa silnika do 125 cm3,
 • moc do 11 kW,
 • stosunek mocy do masy własnej – do 0,1 kW/kg.

Motocyklami spełniającymi powyższe warunki będziesz mógł poruszać się wyłącznie po terytorium Polski.

Prawo jazdy kategorii B pozwala też na kierowanie m.in. pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki).

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A masz zamiar kupić motocykl? Pamiętaj, aby go ubezpieczyć – nawet dla nieużywanego pojazdu trzeba kupić polisę OC. Ubezpieczenie możesz znaleźć online, korzystając z naszego kalkulatora OC.

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Aby rozpocząć kurs, który umożliwi ci kierowanie motocyklami, musisz uzyskać numer PKK – Profilu Kandydata na Kierowcę. Numer ten przydzielają pracownicy wydziałów komunikacji. Do wniosku o wydanie prawa jazdy należy dołączyć:

 • orzeczenie lekarskie – zapisz się na kurs w wybranej szkole jazdy, a jej pracownik skieruje cię do lekarza,
 • zdjęcie – musi ono być aktualne (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), ostre, kolorowe, wykonane na jasnym tle i mieć wymiary 35 na 45 mm,
 • pisemną zgodą rodzica lub opiekuna – jeżeli nie jesteś pełnoletni,
 • dokument potwierdzający zameldowanie – jeżeli nie masz adresu zameldowania w dowodzie osobistym.

Po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów otrzymasz unikalny numer PKK. Pamiętaj, aby przekazać go pracownikowi szkoły jazdy. Numer PKK będzie ci też niezbędny podczas egzaminu w WORD – Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

To, ile zapłacisz za prawo jazdy na motocykl, zależy od jego kategorii oraz miasta, w którym zapiszesz się na kurs. Oto orientacyjne ceny:

 • prawo jazdy kat. A1 kosztuje od 1600 do 2500 zł,
 • prawo jazdy kat. A2 kosztuje od 1600 do 2500 zł,
 • prawo jazdy kat. A kosztuje od 2000 do 2500 zł.

Cena kursu to nie cały koszt związany z uzyskaniem prawa jazdy na motocykl. Musisz jeszcze doliczyć opłatę za egzamin (teoretyczny i praktyczny – łącznie 170 zł) oraz wydanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonych pojazdów (100,50 zł).

Zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego nie oznacza, że możesz już jeździć motocyklem – musisz poczekać na wydanie dokumentu. W przeciwnym razie narazisz się na poważne kłopoty.

 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również