ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy od 16 lat – co musisz wiedzieć?

Egzamin na prawo jazdy dla wielu młodych osób jest jednym z największych priorytetów, który chcą zrealizować po wkroczeniu w dorosłość. Posiadanie uprawnień do kierowania standardowymi pojazdami osobowymi jest w Polsce legalne dopiero od momentu ukończenia 18. roku życia – warto jednak wiedzieć, że istnieje również możliwość otrzymania dokumentu już w wieku 16. lat. Jak wygląda dokument prawa jazdy dla nastolatków i jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać?

 

Prawo jazdy od 16 lat – alternatywa dla standardu

Prawo jazdy kategorii B1 lub prawo jazdy na motor z pewnością jest dokumentem, który ułatwia codzienne funkcjonowanie w dzisiejszym świecie – posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu pozwala przede wszystkim na szybkie i wygodne przemieszczanie się, bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej.

Młode osoby często wykorzystują swoje uprawnienia do chociażby sprawnego dojazdu do szkół – niestety, o standardowe prawo jazdy umożliwiające kierowanie samochodami osobowymi o masie własnej powyżej 550 kg ubiegać się można dopiero na krótko przed osiągnięciem pełnoletności. 

Prawo jazdy od 16. roku życia jest więc ciekawą opcją dla osób, którym takie uprawnienie ułatwiłoby funkcjonowanie. Każdy nastolatek ma prawo do ubiegania się o taki typ dokumentu – należy jednak pamiętać, że ta opcja posiada wiele ograniczeń i zasad, które trzeba respektować.

 

Warto również dodać, że mając 16 lat, można ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1. Uprawnia ono do poruszania się motocyklami o objętości skokowej silnika do 125 ccm i mocy do 15 KM.

 

Złote zasady dla kandydata, czyli warunki prawa jazdy od 16 lat

O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się każdy, kto w najbliższym czasie ukończy 16 lat –

wynika to z możliwości rozpoczęcia kursu już na trzy miesiące przed urodzinami kandydata. 

Warunkiem jest jednak to, że do egzaminu na prawo jazdy można podejść najwcześniej w dniu swoich urodzin – niemniej jednak, wyrobienie wymaganych godzin kursu wcześniej przyspiesza proces zdobywania upragnionego dokumentu.

 

Co trzeba zrobić, by ubiegać się o prawo jazdy od 16. roku życia?

Wbrew pozorom jednak, wiek to nie jedyne ograniczenie w przypadku tego typu uprawnienia. Co jeszcze trzeba zrobić? Należy:

  • zdobyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami – ta kwestia nie powinna być zaskoczeniem, bowiem w przypadku standardowego prawa jazdy również należy spełnić ten warunek,
  • założyć Profil Kandydata na Kierowcę – konto zakłada się w ośrodku WORD, a wszystkie informacje dotyczące etapu kursu znajdą się właśnie w tej dokumentacji,
  • posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego,
  • wypełnić wszystkie wymagane godziny kursu – w ich skład wlicza się 30 godzin wiedzy teoretycznej oraz 30 godzin praktyki).

 

Uprawnienia kandydata na prawo jazdy

Kandydat ubiegający się o prawo jazdy od 16. roku życia powinien przed przystąpieniem do kursu zapoznać się ze swoimi przywilejami, wynikającymi z tego typu uprawnień. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do standardowego prawa jazdy – osoba posiadająca dokument uprawniający do kierowania pojazdem od 16. roku życia może wsiąść jedynie za kierownicę samochodu nieprzekraczającego 550 kg wagi własnej. 

Dodatkowo, taki pojazd nie może osiągać prędkości wyższej, niż 100km/h – w związku z tym odpadają standardowe samochody osobowe. 

Istotną kwestią, która z pewnością ucieszy nastoletnich kandydatów jest fakt, że w przypadku zdania egzaminu państwowego z prawa jazdy do 16 lat automatycznie otrzymują oni ulgę na standardowy egzamin. 

Jeśli kandydat na prawo jazdy kat. B posiada uprawnienia kat. B1, musi odbyć tylko 20 godzin praktyki z instruktorem (a nie standardowe 30 godzin). Ponadto, omija go również egzamin teoretyczny. 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również