ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy na quada – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Jazda quadem kojarzy się z pokonywaniem trudnych terenów i stanowi także dobrą rozrywkę. Przez to coraz więcej osób zastanawia się nad zrobieniem prawa jazdy na quada, z czym wiążę się duża ilość pytań na ten temat. Nie każdy jest świadomy, że to, jakie prawo jazdy upoważnia do prowadzenia quada, zależy od typu tego pojazdu.

Co to jest quad?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest quad? Quad to czterokołowiec, który coraz bardziej zyskuje na popularności, dzięki możliwości poruszania się po różnego typu terenach. Od tego typu rekreacji pochodzi inna nazwa tych pojazdów – ATV (all-terrain vehicle). Większość ludzi wykorzystuje je w celu rozrywki, ale korzystają z nich także różne firmy i służby.

Czy na quady trzeba mieć prawo jazdy?

Podobnie jak w przypadku każdego pojazdu, aby zgodnie z prawem prowadzić quada, trzeba posiadać prawo jazdy.

W tym miejscu musimy jeszcze zaznaczyć, że do poruszania się ATV po drodze publicznej koniecznie trzeba dokonać rejestracji pojazdu i wykupić polisę OC. Do zarejestrowania quada potrzebne będzie oświadczenie o tym, że pojazd spełnia przepisy administracyjne, a także posiada odpowiednie parametry techniczne. Za poruszanie się quadem niedopuszczonym do ruchu, czyli niezarejestrowanym, grozi kara wynosząca nawet 5 tys. zł.

Szukając ubezpieczenia OC na quada warto skorzystać z internetowej porównywarki polis, dzięki której można szybko dowiedzieć się, jak wyglądają aktualne oferty ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Taką porównywarkę, zawierającą propozycje najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, znaleźć można w serwisie Compero.pl.

Jakie prawo jazdy na quada?

To, jakie prawo jazdy będzie upoważniało do prowadzenia quada, zależy od typu tego czterokołowca. Na rynku jest dostępnych wiele modeli czterokołowców, które pochodzą z różnych zakątków świata. Poniżej znajdziesz zestawienie kategorii prawa jazdy upoważniających do prowadzenia tego czterokołowca.

Prawo jazdy kategorii AM

Jednym z typów czterokołowców są quady lekkie (kategoria homologacyjna L6e). Pojazdy te nie przekraczają wagi 350 kg, a ich prędkość maksymalna wynosi 45 km/h.

Do jazdy czterokołowcem lekkim potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM. Kategoria AM jest odpowiednikiem dawnej karty motorowej, co oznacza, że quadami typu lekkiego mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy potrzebne do jeżdżenia samochodem lub motocyklem. Prawo jazdy kategorii AM umożliwia również jazdę motorowerami.

Na prawo jazdy kategorii AM można się zapisać, mając ukończone 13 lat i 9 miesięcy, jednak w dniu przystąpienia do egzaminu trzeba mieć skończone 14 lat. Należy pamiętać, że egzamin odbywa się na motorowerze, a nie na quadzie.

Prawo jazdy kategorii B1 i B

Drugim rodzajem quadów są czterokołowce ciężkie (kategoria homologacyjna L7e). Do legalnego poruszania się nimi jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1. Są to quady, które osiągają wagę powyżej 350 kg, a ich maksymalna prędkość przekracza 45 km/h. Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B1, trzeba mieć ukończone 16 lat, jednak na kurs można zapisać się już 3 miesiące wcześniej.

Prawo jazdy kategorii B może otrzymać osoba, która ukończyła 18 rok życia. Daje jej to możliwość poruszania się wszystkimi typami czterokołowców i quadów, bez względu na ich pojemność.

Czy osoba pełnoletnia może poruszać się quadem, nie mając prawa jazdy?

Osoba, która ukończyła 18 rok życia nie może poruszać quadem bez prawa jazdy. Prawdą jest, że po osiągnięciu pełnoletności można jeździć motorowerem o pojemności do 50 cm3, jednak jeśli chodzi o quady, to sytuacja wygląda całkiem inaczej. Quad jest pojazdem czterokołowym, natomiast motorower jednośladowym, co stanowi znaczną różnicę. Quady to pojazdy duże i skomplikowane. Te informacje są bardzo istotne, przez to, że nieświadome osoby kupują quady na różne okazje dzieciom, które nie mają nawet prawa jazdy kategorii AM.

Mandat za brak prawa jazdy na quada

Za brak prawa jazdy odpowiedniej kategorii, grozi mandat w wysokości 300 zł. Natomiast, gdy kierowca quada w ogóle nie posiada prawa jazdy na quada, wysokość mandatu wzrośnie do wartości 500 zł. Warto zatem pamiętać, że prawo jazdy na czterokołowiec jest wymagane, aby uniknąć kary.

Jakie przepisy obowiązują na quada?

Poruszając się czterokołowcem, trzeba przestrzegać kilka przepisów. Jednym z nich jest posiadanie kasku podczas jazdy, tak samo jak w przypadku motocyklu. Najważniejsze jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Do tego przydatne będą specjalne ochraniacze, jak i buty. Podczas jazdy quadem kierowca nie ma zapewnionej ochrony w postaci szyb i blaszanych drzwi, dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wyjątek stanowią czterokołowce, które posiadają zamknięte nadwozie. Warto również pamiętać, że podczas jazdy z dzieckiem, które nie ukończyło 7 roku życia, obowiązują inne zasady. Maksymalna prędkość podczas jazdy quadem wynosi wtedy 40 km/h.

Po jakich drogach można poruszać się quadem?

Nie wszystkie miejsca są dostępne dla czterokołowców. Przede wszystkim quadem nie można poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach. Nie można nimi jeździć również po plażach i lasach. Czterokołowcem można się poruszać po drogach oznaczonych, drogach publicznych, ale również w strefie ruchu i zamieszkania. Za jazdę quadem po lesie grozi kara w wysokości nawet 1 tys. zł, natomiast za wjazd na teren parków narodowych i krajobrazowych można zapłacić mandat wynoszący kilka tysięcy złotych.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również