ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prawo jazdy – wymiana. Jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek o prawo jazdy?

Czeka cię w najbliższym czasie wymiana prawa jazdy i zastanawiasz się nad tym jak złożyć wniosek, jakiego zdjęcia użyć i jakie koszty poniesiesz? A może już go złożyłeś i szukasz informacji na temat czasu oczekiwania i odbioru dokumentu? Jeśli tak, to odpowiedź na każde z tych pytań znajdziesz w tym artykule.

Kto i kiedy musi wymienić prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy nie dotyczy, póki co, wszystkich kierowców. Nie muszą tego robić osoby, które uzyskały uprawnienia do prowadzenia pojazdów przed 2013 rokiem, pod warunkiem, że nie zmieniły w międzyczasie nazwiska lub imienia. Rząd chce jednak wprowadzić obowiązek wymiany prawa jazdy przez wszystkich kierowców po maksymalnie 15 latach. Bezterminowe prawa jazdy nie tylko różnią się wzorem od tych obecnie wydawanych, ale również nie obligują posiadaczy do kontrolowania swojego stanu zdrowia, a tym samych sprawdzania, czy są w stanie w pełni sprawnie prowadzić pojazd. Podczas wymiany nowego prawa jazdy wymagane jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego o braku zdrowotnych przeciwskazań do poruszania się pojazdem mechanicznym. W związku z tym, wszyscy kierowcy, a nie tylko ci, którzy zdawali egzamin na prawo jazdy po 2013 roku, będą musieli regularnie poddawać się badaniom, by móc w dalszym ciągu prowadzić auto czy inny pojazd.

Co ważne, jeśli lekarz stwierdzi u kierowcy chcącego przedłużyć ważność prawa jazdy schorzenie (np. cukrzycę lub wadę wzroku), to termin ważności dokumentu może być krótszy i wynosić np. 5 lat.

Jak wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?

We wniosku o wydanie prawa jazdy musisz uzupełnić swoje dane personalne (część „A”), czyli:

  • PESEL,
  • nazwisko,
  • imię/imiona,
  • miejsce urodzenia,
  • obywatelstwo,
  • adres zamieszkania,
  • numer telefony, e-mail – opcjonalnie.

W dalszej części dokumentu należy uzupełnić dane dotyczące dotychczas używanego dokumentu (część „B”), a następnie w części „E” zaznaczyć i wypełnić pola odpowiadające celowi składania wniosku.

Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy?

Wniosek o wydanie prawa jazdy złożysz w urzędzie starostwa powiatowego w twoim mieście. Przygotuj: wniosek o wydanie prawa jazdy (pobierz go ze strony internetowej obywatel.gov.pl z sekcji „Kierowcy i pojazdy”, a następnie wypełnij w domu lub urzędzie), ksero dotychczasowego prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, twoje aktualne zdjęcie, dowód osobisty/paszport, który potwierdzi twój adres zameldowania, a także orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań dotyczących kierowaniu pojazdem. Wymiany prawa jazdy nie da się wykonać całkowicie przy pomocy internetu. Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnościami i nie masz możliwości dostania się do urzędu, wyślij wniosek pocztą.

Jakie zdjęcie do prawa jazdy?

W celu wykonania zdjęcia do dokumentu udaj się do fotografa. Na zdjęciu ma być widoczna twarz - powinna zajmować od 70 do 80 proc. zdjęcia. Fotografia musi być wykonane na jednolitym, jasnym tle. Prześwietlenia nie są dopuszczalne, ponieważ kontur twarzy musi być wyraźnie widoczny. Pamiętaj o tym, aby oczy nie były zasłonięte przez włosy. Twojej twarzy nie może zasłaniać także żadna ozdoba głowy (tzn. kapelusz, czapka), a mimika powinna być neutralna, natomiast usta zamknięte. Zdjęcie musi być wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wymagany format to 35x45 mm, fotografia powinna obejmować cię nie dalej, niż do górnej części barków. Do wyrobienia dokumentu jest potrzebne tylko jedno zdjęcie. Jeżeli na twojej fotografii muszą być widoczne niepożądane przedmioty, takie jak wcześniej wspomniane nakrycia głowy (dopuszczalne jest tylko takie, które jest związane z religią) albo okulary z ciemnymi szkłami, które zasłaniają oczy, a zwłaszcza źrenice, to takie samo zdjęcie powinno znajdować się w innym dokumencie tożsamości. Musisz także posiadać odpowiednie zaświadczenia. W przypadku wady wzroku, jest to zaświadczenie o niepełnosprawności, a w przypadku nakrycia głowy – o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Na terenie całego kraju koszt wydania prawa jazdy jest taki sam i wynosi 100 złotych i 50 groszy. Pracownicy urzędu udzielą ci informacji dotyczących miejsca złożenia opłaty, jednakże najczęściej następuje to w kasie urzędu lub przez przelew na konto bankowe. 

Ile się czeka na prawo jazdy?

Wydanie nowego prawa jazdy zazwyczaj następuje do dziewięciu dni roboczych od momentu potwierdzenia opłaty przez urząd. Jeśli natomiast okaże się, że masz prawo jazdy za granicą, bądź też nastąpią inne komplikacje wymagające ich wyjaśnienia, czas oczekiwania wydłuża się od miesiąca do dwóch.

Gdzie odebrać prawo jazdy?

Są dwie możliwości odbioru prawa jazdy: w urzędzie (musisz zabrać ze sobą dokument tożsamości), lub za pośrednictwem poczty, w przypadku wcześniejszego zaznaczenia takiej opcji we wniosku o wydanie prawa jazdy.

Jeśli posiadasz prawo jazdy i prawdopodobnie samochód, to nie tylko musisz zadbać o przedłużenie ważności swojego prawa jazdy, lecz również o dobre ubezpieczenie komunikacyjne i autocasco. Takie produkty ubezpieczeniowe znajdziesz w serwisie Compero.pl, który dysponuje ofertami najlepszych polskich ubezpieczycieli. Co więcej, możesz u nas porównać ceny i warunki polis, a dzięki temu wybrać najbardziej korzystną dla siebie opcję.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również