poradnik

Procedura wypłaty świadczeń z polisy po śmierci ubezpieczonego

 • Expert Compero
 • Życie i zdrowie

Procedura wypłaty świadczeń z polisy po śmierci ubezpieczonego

Ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę środków na wypadek śmierci ubezpieczonego w okresie trwania polisy. Odszkodowanie to wypłacane jest osobom bliskim zmarłego, wskazanym w polisie. Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe osoby lub osób bliskich ubezpieczonemu.

Wskażesz nawet kilku uposażonych

Uposażyć możemy jedną lub kilka osób. W tym ostatnim przypadku powinniśmy określić, jaki procent sumy ubezpieczenia dostanie każdy z uposażonych. Jeśli nie zostanie to wyszczególnione, odszkodowanie zostanie rozdzielone w równych częściach. Dodatkowo ubezpieczony w każdym momencie może zmienić uposażonych. W przypadku gdy w umowie nie ma określonych uposażonych, świadczenie przysługuje spadkobiercom, zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym.

Działania po śmierci ubezpieczonego

Po zaistnieniu zdarzenia, które polisa obejmuje swoim zakresem, osoba uposażona powinna jak najszybciej skontaktować się z agentem obsługującym ubezpieczonego lub z towarzystwem ubezpieczeniowym. Im szybciej złożymy wszystkie niezbędne dokumenty, tym szybciej towarzystwo wypłaci należne świadczenie.

Od chwili złożenia dokumentów w towarzystwie ubezpieczeniowym liczony jest termin realizacji roszczeń, po którym otrzymamy wypłatę świadczenia. Firma ubezpieczeniowa ma na to 30 dni. W sytuacji, gdy nie uda się wyjaśnić okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności w tym czasie, świadczenie wypłacane jest do 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności.

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które należy złożyć u ubezpieczyciela w przypadku śmierci ubezpieczonego, to:

 • aktualna polisa ubezpieczeniowa (najlepiej oryginał);
 • akt zgonu ubezpieczonego, oryginał lub kopia potwierdzona notarialnie;
 • karta zgonu lub zaświadczenie lekarskie o przyczynie zgonu;
 • dwa dokumenty tożsamości uposażonego;
 • dokumenty dotyczące wypadku, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
 • formularz przygotowany przez ubezpieczyciela. 

Procedura wypłaty świadczenia z polisy na życie nie jest skomplikowana. Jeśli szybko złożymy wszystkie dokumenty, nie powinniśmy mieć problemów z otrzymaniem świadczenia.

 

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Klaudia Malinowska

Tlenek węgla (CO), zwany potocznie czadem, to nierówny przeciwnik - nie możemy go zauważyć, poczuć, ani usłyszeć. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o nasz dom, szczególnie...

 • Monika Słupczyńska

Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca, a pracownik ma obowiązek je wykonać. Wyróżniamy wstępne, okresowe oraz kontrolne badania medycyny pracy. Kiedy zostajemy na nie...

 • Zuzanna Jóźwiak

Fundusz emerytalny jest formą oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Towarzystwo emerytalne może stworzyć otwarty fundusz emerytalny, dobrowolny fundusz emerytalny lub pracowniczy fundusz emerytalny....