Procedura wypłaty świadczeń z polisy po śmierci ubezpieczonego

Ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę środków na wypadek śmierci ubezpieczonego w okresie trwania polisy. Odszkodowanie to wypłacane jest osobom bliskim zmarłego, wskazanym w polisie. Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe osoby lub osób bliskich ubezpieczonemu.

Wskażesz nawet kilku uposażonych

Uposażyć możemy jedną lub kilka osób. W tym ostatnim przypadku powinniśmy określić, jaki procent sumy ubezpieczenia dostanie każdy z uposażonych. Jeśli nie zostanie to wyszczególnione, odszkodowanie zostanie rozdzielone w równych częściach. Dodatkowo ubezpieczony w każdym momencie może zmienić uposażonych. W przypadku gdy w umowie nie ma określonych uposażonych, świadczenie przysługuje spadkobiercom, zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym.

Działania po śmierci ubezpieczonego

Po zaistnieniu zdarzenia, które polisa obejmuje swoim zakresem, osoba uposażona powinna jak najszybciej skontaktować się z agentem obsługującym ubezpieczonego lub z towarzystwem ubezpieczeniowym. Im szybciej złożymy wszystkie niezbędne dokumenty, tym szybciej towarzystwo wypłaci należne świadczenie.

Od chwili złożenia dokumentów w towarzystwie ubezpieczeniowym liczony jest termin realizacji roszczeń, po którym otrzymamy wypłatę świadczenia. Firma ubezpieczeniowa ma na to 30 dni. W sytuacji, gdy nie uda się wyjaśnić okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności w tym czasie, świadczenie wypłacane jest do 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności.

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które należy złożyć u ubezpieczyciela w przypadku śmierci ubezpieczonego, to:

  • aktualna polisa ubezpieczeniowa (najlepiej oryginał);
  • akt zgonu ubezpieczonego, oryginał lub kopia potwierdzona notarialnie;
  • karta zgonu lub zaświadczenie lekarskie o przyczynie zgonu;
  • dwa dokumenty tożsamości uposażonego;
  • dokumenty dotyczące wypadku, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • formularz przygotowany przez ubezpieczyciela. 

Procedura wypłaty świadczenia z polisy na życie nie jest skomplikowana. Jeśli szybko złożymy wszystkie dokumenty, nie powinniśmy mieć problemów z otrzymaniem świadczenia.

 

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Zuzanna Jóźwiak

Spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że w kwietniu 2021 roku pojawiły się nowe przepisy w związku z wyprowadzaniem psów. Co się...

  • Zuzanna Jóźwiak

Może zdarzyć się, że komuś nie uda się dotrzymać terminu i uregulować w odpowiednim czasie podatku. W takim przypadku konieczne jest opłacenie odsetek za zwłokę. Z tego artykułu dowiesz się, ile...

  • Monika Słupczyńska

IBAN stanowi kod niezbędny do realizacji przelewów zagranicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie go znaleźć i mylnie utożsamia go z numerem SWIFT. Warto wiedzieć, czym...