ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – gdzie i za ile kupić?

Często korzystasz z porad u przyjmujących prywatnie lekarzy? Nie pracujesz, ale chciałbyś skorzystać z oferty NFZ? Zobacz, jak zapewnić sobie prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ile to kosztuje.

 

Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane jest zarówno w postaci abonamentów medycznych, jak i polis zdrowotnych. Abonamenty są oferowane przez prywatne placówki medyczne, np. Luxmed. Z kolei polisy zdrowotne są sprzedawane przez firmy ubezpieczeniowe, np. PZU. Produkty te różnią się więcej niż tylko nazwą. Przed podjęciem decyzji gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne warto wiedzieć, na czym polega różnica.

 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Luxmed

W wielu firmach ubezpieczenia zdrowotne prywatne są traktowane jako pozapłacowy benefit. Są one dostępne w formie pakietów. W zależności od konkretnego pakietu możesz zapewnić sobie (lub sobie i najbliższym) dostęp do badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych oraz lekarzy specjalistów. Prywatne ubezpieczenia zdrowotneoferuje m.in. Luxmed. W ofercie tej sieci placówek medycznych można kupić pakiety dla dorosłych i dzieci oraz seniorów.

 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne PZU

Od pakietów medycznych należy odróżnić ubezpieczenie prywatne zdrowotne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Przykładem może być Plan na Zdrowie proponowany przez PZU. Jeżeli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, będziesz mógł skorzystać z prywatnych konsultacji lekarskich oraz badań diagnostycznych. Ochronę możesz rozszerzyć, wybierając dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie w leczeniu nowotworu. PZU nie uzależnia przystąpienia do ubezpieczenia od wypełnienia ankiety medycznej.

 

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne – cena

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne prywatne? To zależy, czy zdecydujesz się na abonament medyczny, czy polisę zdrowotną. Ceny najtańszych abonamentów medycznych w Luxmed zaczynają się od 63 zł. Kupując taki abonament, będziesz musiał jednak liczyć się z dopłatami za wybrane usługi.

Uwaga! Niezależnie od tego, czy kupujesz abonament medyczny, czy też polisę zdrowotną, powinieneś dokładnie zapoznać się z listą świadczeń, z jakich będziesz mógł skorzystać. Najczęściej niska składka oznacza mocno okrojony zestaw badań czy dostęp jedynie do kilku lekarzy specjalistów.

Ile kosztuje polisa zdrowotna? Firmy ubezpieczeniowe z reguły wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w PZU? Na stronie internetowej ubezpieczyciela brak jest takiej informacji – cenę polisy poznasz dopiero po kontakcie z agentem ubezpieczeniowym, który przeprowadzi kalkulację.

 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a leczenie szpitalne

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może obejmować także leczenie szpitalne? Tak, chociaż najczęściej oznacza to konieczność rozszerzenia wybranej polisy o dodatkową opcję. Wówczas składka ubezpieczenia wzrośnie.

Z reguły ubezpieczenie zdrowotne prywatne nie zastępuje dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. Wybór rozszerzenia w postaci leczenia szpitalnego może również gwarantować opiekę jedynie w okrojonym zakresie – polisa może nie obejmować np. leczenia onkologicznego.

 

Jak ubezpieczyć się w NFZ – krok po kroku

Od prywatnego ubezpieczenie zdrowotnego trzeba odróżnić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. To rozwiązanie dla osób zainteresowanych korzystaniem ze świadczeń realizowanych przez NFZ, które np. pracują w szarej strefie lub na podstawie umowy o dzieło. Czy można samemu opłacać składkę zdrowotną? Tak, ale wymaga to dokonania zgłoszenia. Jak ubezpieczyć się w NFZ? Procedura jest następująca – należy:

  • wypełnić wniosek zamieszczony na stronie www.nfz.gov.pl,
  • z wnioskiem udać się do oddziału wojewódzkiego NFZ,
  • podpisać umowę z NFZ.

Jeżeli miałeś długą przerwę w zatrudnieniu, to zabierz ze sobą ostatnią umowę z pracodawcą lub świadectwo pracy.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Podpisując umowę z NFZ, będziesz miał obowiązek opłacać składki. Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne? Stawka za miesiące od stycznia do marca 2021 r. wynosi 509,09 zł za każdy miesiąc. Jeżeli miałeś przerwę w ubezpieczeniu, będziesz musiał uregulować opłatę dodatkową. Przykładowo w przypadku przerwy o długości od 3 do 12 miesięcy opłata dodatkowa wynosi 20 proc. dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również