ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

Tradycyjne ubezpieczenia nieruchomości gwarantują ubezpieczonemu wypłatę świadczeń w takich przypadkach jak: pożar, powódź, przejście huraganu czy uderzenie pojazdu. Nierzadko chronią również przed kradzieżą i dewastacją nieruchomości - w zależności od wybranego wariantu polisy. Ubezpieczenia z cesją wymagane przez banki odznaczają się jednak nieco inną charakterystyką.

Na czym polega cesja polisy na bank?

Cesja polisy na bank polega na tym, że kredytobiorca wykupuje odpowiednie ubezpieczenie i opłaca za nie składki, ale prawo do otrzymania świadczeń nabywa cesjonariusz, czyli kredytodawca. Banki wskazują też określone kryteria, jakie musi spełniać tego typu polisa. Najczęściej dotyczą one sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony gwarantowanej przez ubezpieczyciela.

Na jakiej ochronie zależy bankom?

Banki oczekują przede wszystkim ubezpieczenia samego budynku, a konkretniej - jego murów oraz elementów stałych (takich jak parapety i tynki). W praktyce jest to niewielki zakres ochrony, który nie obejmuje np. wyposażenia nieruchomości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podpisać dodatkową umowę dającą bardziej kompleksową ochronę. Choć w odpowiednią polisę można zaopatrzyć się w dowolnym towarzystwie, dany bank honoruje zazwyczaj ograniczoną grupę firm ubezpieczeniowych.

Kto dostaje ubezpieczenie?

Jeśli dojdzie do całkowitego zniszczenia nieruchomości, bank otrzyma stosowną kwotę świadczenia, zależna od zadłużenia pozostałego do spłaty przez kredytobiorcę.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również