W zasadzie polisę na życie może wykupić każda pełnoletnia osoba. Standardowo takie ubezpieczenie jest jednak kierowane do osób, które posiadają rodzinę.
Małżeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję ubezpieczenia się na życie, ponieważ dzięki niemu zabezpieczamy przyszłość tych, którzy zostaną po naszej śmierci. Najczęściej chronimy w ten sposób żonę/męża i dzieci. Będąc w związku i posiadając potomstwo, jedyny żywiciel rodziny poprzez ubezpieczenie siebie na życie zapewnia najbliższym środki finansowe na wypadek swojej śmierci.
Gdy już zdecydowaliśmy się na wykupienie polisy na życie, warto zapoznać się z ofertami firm ubezpieczeniowych. Najpierw jednak musimy zdecydować, czy chcemy się ubezpieczyć indywidualnie, czy grupowo.
Ubezpieczenie indywidualne zawieramy osobiście z towarzystwem ubezpieczeniowym, zobowiązując się do opłaty określonych składek. Taką polisę możemy wykupić w firmie ubezpieczeniowej, w której posiadamy np. OC czy ubezpieczenie mieszkania - dzięki korzystaniu z większej ilości usług danej firmy możemy liczyć na znaczne obniżenie wysokości składek.
Ubezpieczenie grupowe przeznaczone jest głównie dla pracowników firm. W ramach jednej polisy ubezpieczonych jest kilka lub kilkanaście osób, dzięki czemu składki często są niższe niż przy ubezpieczeniu indywidualnym. Polisy grupowe zawierają także dodatkowe opcje, np. odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy finansowy ekwiwalent wypłacany po narodzinach dziecka.
Przed ostateczną decyzją co do wyboru polisy na życie powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy ubezpieczeniowej.
W pierwszej kolejności skupmy się na zakresie ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najczęściej ochronę w zakresie podstawowym oraz dodatkowym. Powinniśmy sprawdzić, czy w momencie rezygnacji z ubezpieczenia dodatkowego polisa podstawowa nie ulega automatycznemu rozwiązaniu. Warto także wrócić uwagę na postanowienia dające ubezpieczycielowi prawo do zamiany zakresu usług w każdym czasie i bez zgody ubezpieczonego.
Bardzo ważne jest także, aby wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela były jednoznacznie sformułowane w umowie. Niejasne pojęcia w ogólnych warunkach ubezpieczenia pozostawiają firmom ubezpieczeniowym dużą swobodę w ich interpretacji.
Na koniec warto podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe mogą wymagać badań lekarskich potwierdzających zdrowie - zwykle dotyczy to osób powyżej 40 lat i starszych, ubezpieczonych na wysoką kwotę.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Przeczytaj również
Zuzanna Jóźwiak
Spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że w kwietniu 2021 roku pojawiły się nowe przepisy w związku z wyprowadzaniem psów. Co się...
Zuzanna Jóźwiak
Może zdarzyć się, że komuś nie uda się dotrzymać terminu i uregulować w odpowiednim czasie podatku. W takim przypadku konieczne jest opłacenie odsetek za zwłokę. Z tego artykułu dowiesz się, ile...
Monika Słupczyńska
IBAN stanowi kod niezbędny do realizacji przelewów zagranicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie go znaleźć i mylnie utożsamia go z numerem SWIFT. Warto wiedzieć, czym...