ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przed wykupieniem polisy na życie...

W zasadzie polisę na życie może wykupić każda pełnoletnia osoba. Standardowo takie ubezpieczenie jest jednak kierowane do osób, które posiadają rodzinę.

Małżeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję ubezpieczenia się na życie, ponieważ dzięki niemu zabezpieczamy przyszłość tych, którzy zostaną po naszej śmierci. Najczęściej chronimy w ten sposób żonę/męża i dzieci. Będąc w związku i posiadając potomstwo, jedyny żywiciel rodziny poprzez ubezpieczenie siebie na życie zapewnia najbliższym środki finansowe na wypadek swojej śmierci.

Gdy już zdecydowaliśmy się na wykupienie polisy na życie, warto zapoznać się z ofertami firm ubezpieczeniowych. Najpierw jednak musimy zdecydować, czy chcemy się ubezpieczyć indywidualnie, czy grupowo.

Ubezpieczenie indywidualne zawieramy osobiście z towarzystwem ubezpieczeniowym, zobowiązując się do opłaty określonych składek. Taką polisę możemy wykupić w firmie ubezpieczeniowej, w której posiadamy np. OC czy ubezpieczenie mieszkania - dzięki korzystaniu z większej ilości usług danej firmy możemy liczyć na znaczne obniżenie wysokości składek.

Ubezpieczenie grupowe przeznaczone jest głównie dla pracowników firm. W ramach jednej polisy ubezpieczonych jest kilka lub kilkanaście osób, dzięki czemu składki często są niższe niż przy ubezpieczeniu indywidualnym. Polisy grupowe zawierają także dodatkowe opcje, np. odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy finansowy ekwiwalent wypłacany po narodzinach dziecka.

Przed ostateczną decyzją co do wyboru polisy na życie powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy ubezpieczeniowej.

W pierwszej kolejności skupmy się na zakresie ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najczęściej ochronę w zakresie podstawowym oraz dodatkowym. Powinniśmy sprawdzić, czy w momencie rezygnacji z ubezpieczenia dodatkowego polisa podstawowa nie ulega automatycznemu rozwiązaniu. Warto także wrócić uwagę na postanowienia dające ubezpieczycielowi prawo do zamiany zakresu usług w każdym czasie i bez zgody ubezpieczonego.

Bardzo ważne jest także, aby wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela były jednoznacznie sformułowane w umowie. Niejasne pojęcia w ogólnych warunkach ubezpieczenia pozostawiają firmom ubezpieczeniowym dużą swobodę w ich interpretacji.

Na koniec warto podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe mogą wymagać badań lekarskich potwierdzających zdrowie - zwykle dotyczy to osób powyżej 40 lat i starszych, ubezpieczonych na wysoką kwotę.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również