ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Przedwczesny poród na urlopie za granicą - ubezpieczenie wystarczy?

Kobieta oczekująca dziecka ma prawo do wypoczynku za granicą i aktywnego spędzania czasu. Warto jednak mieć na uwadze, że w związku ze swoim stanem, a tym samym zwiększonym ryzykiem przypadków wymagających pomocy lekarza lub hospitalizacji, towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają je do grupy podwyższonego ryzyka, jednocześnie znacznie ograniczając świadczenia, które pokrywają w ramach polisy.

Nie zapomnij o EKUZ

Wybierając się w podróż do któregoś z krajów Unii Europejskiej, kobieta w ciąży powinna wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten wydawany jest przez NFZ i każdy ubezpieczony ma prawo otrzymać go bezpłatnie.

EKUZ zapewnia dostęp do świadczeń medycznych według zasad obowiązujących w danym kraju. Pozwala na korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym również pomocy w przypadku porodu, zakładając oczywiście, że w kraju, po którym podróżujemy, tego typu usługa świadczona jest w ramach powszechnej opieki lekarskiej.

REKUZ może nie wystarczyć! 

W niektórych przypadkach samo EKUZ może jednak nie wystarczyć. Kobieta w ciąży, by czuć się zupełnie bezpiecznie podczas wypoczynku za granicą, powinna posiadać ubezpieczenie turystyczne, NNW lub OC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zazwyczaj oferuje ochronę ubezpieczeniową tylko do 32 tygodnia ciąży i często ogranicza się ona tylko do kosztów przedwczesnego porodu. Ofertę taką znajdziemy w:

  • Generali Direct - do wysokości 2 000 euro,
  • TU Europa - do wysokości kosztów leczenia. 

Ubezpieczenie w przypadku kosztów leczenia

Wyjeżdżając na wypoczynek za granicę, kobieta w ciąży powinna poszukać ubezpieczenia, które będzie także obejmowało koszty związane z leczeniem i opieką w przypadku komplikacji mogących wystąpić w czasie ciąży. Taka ofertę znajdziemy bez trudu, jednak najczęściej z niskimi sumami ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie posiadają:

  • AXA – polisa obejmuje jedną wizyta lekarska i ewentualny transport do placówki medycznej w łącznej wysokości do 1 000 euro,
  • Warta – polisa obejmuje ciążę i poród, a także koszty leczenia i opieki nad matką lub dzieckiem – do wysokości 4 000 zł,
  • PZU –  ubezpieczenie  obejmuje leczenie związane z ciążą i porodem, a także koszt transportu do placówki medycznej – nie więcej niż 10% sumy ubezpieczenia, maksymalnie 6 000 zł,
  • Allianz – ten ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia związane z ciążą i porodem do równowartości 1 500 euro.

Ochrona w tych towarzystwach ubezpieczeniowych obejmuje pomoc tylko do 32 tygodnia ciąży.

Expert Compero Expert Compero

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również