ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przegląd kominiarski a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Zarówno właściciele domów, jak i zarządcy nieruchomości mają pewne obowiązki – muszą m.in. dbać o stan techniczny instalacji, a także przewodów kominowych. Regularny przegląd kominiarski jest o tyle ważny, że może od niego być uzależniona wypłata odszkodowania. O czym powinieneś pamiętać, kupując ubezpieczenie domu?

 

Przeglądy kominiarskie – jak często je zlecać?

Obowiązki właścicieli domów jednorodzinnych i zarządców nieruchomości w zakresie przeglądów kominiarskich regulują dwa akty prawne. Pierwszy to ustawa prawo budowlane, a drugi to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Z ustawy wynika, że instalacje gazowe i przewody kominowe (m.in. dymowe, wentylacyjne) powinny być sprawdzane pod kątem stanu technicznego co najmniej raz w roku. Z kolei w rozporządzeniu można przeczytać, że zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych należy usuwać:

  • co najmniej raz na kwartał – w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem),
  • co najmniej raz na pół roku – gdy palenisko jest opalane paliwem płynnym i gazowym.

Obowiązkowe przeglądy budynków jednorodzinnychw zakresie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych pozwalają zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru. Jako właściciel domu powinieneś wiedzieć, że pożar w kominie jest szczególnie groźny – może doprowadzić m.in. do powstania szczelin i w efekcie rozprzestrzenienia się ognia do innych pomieszczeń.

 

Komu zlecić czyszczenie komina?

Pytanie wydaje się proste: usługi kominiarskieoferują kominiarze. Niestety, telefon do firmy kominiarskiej nie wystarczy – warto jeszcze upewnić się, że osoba, która podejmie się czyszczenia komina, posiada tytuł mistrza kominiarskiego. Od fachowca powinieneś otrzymać:

  • zaświadczenie o przeprowadzonym przeglądzie – na tym dokumencie będzie znajdować m.in. data przeglądu,
  • paragon lub fakturę za wykonaną usługę – ten dokument również powinieneś zatrzymać, a przyda się on np. w dochodzeniu odszkodowania, gdyby doszło do pożaru.

Nie wiesz, gdzie szukać kominiarza? Wyszukiwarka kominiarzy znajduje się m.in. na stronie internetowej Krajowej Izby Kominiarzy.

Z danych prezentowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2019 r. doszło do niemal 32 tys. pożarów obiektów mieszkalnych. Przyczyny tych pożarów były różne, chociaż najczęściej ogień rozprzestrzeniał się w związku z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych i nieostrożnością właścicieli.

Ile kosztuje czyszczenie komina w 2021 roku?

Zastanawiasz się,ile kosztuje czyszczenie komina? Trudno wskazać dokładne kwoty – każda firma kominiarska ustala własne ceny. Właściciele domów jednorodzinnych muszą jednak liczyć się z opłatą w wysokości od 50 do 150 zł.

Dużo większe możliwości w zakresie negocjowania cen mają zarządcy nieruchomości. Z reguły zlecają oni czyszczenie kominów co najmniej kilku budynków wielorodzinnych. Z tego względu mogą liczyć na korzystniejsze ceny.

 

Przegląd kominiarski a wypłata ubezpieczenia

Firma Nationale Nederlanden opublikowała raport „Bezpieczny dom – jak chronimy swoje M”, z którego wynika, że niemal 2/3 Polaków kupuje ubezpieczenie dla posiadanej nieruchomości. Niezależnie od tego, na ofertę której firmy ubezpieczeniowej się zdecydowałeś, musisz pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z jej warunkami.

Czy do ubezpieczenia domu potrzebny jest kominiarz? Większość ubezpieczycieli zaznacza, że nie odpowiada za szkody, jeżeli właściciel nieruchomości zaniedbał obowiązek regularnego sprawdzania instalacji. Przykładowo w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) PZU znajduje się następujący zapis: PZU nie odpowiada „za szkody, które powstały w następstwie niewykonania określonych przepisami prawa przeglądów technicznych przedmiotów ubezpieczenia oraz ich okresowych kontroli, jeżeli obowiązek ich wykonania należał do ubezpieczonego”. Podobne zapisy znajdują się w OWU pozostałych firm oferujących ubezpieczenie nieruchomości.

Przegląd kominiarski w polisie mieszkaniowej – przykłady

Firma

Wymagania firmy ubezpieczeniowej

Aviva

Firma wymaga od właściciela ubezpieczonej nieruchomości utrzymywania jej w należytym stanie technicznym, w tym przeprowadzania wymaganych prawem przeglądów.

Compensa

Zgodnie z OWU właściciel ubezpieczonej nieruchomości powinien wykonywać przeglądy techniczne i badania okresowe.

Warta

Ubezpieczyciel wymaga wykonania wymaganych przeglądów technicznych i badań okresowych. Firma proponuje też usługę, w ramach której organizuje przegląd instalacji gazowej, elektrycznej lub przewodów kominowych.

 

Jeżeli – mimo twoich starań – doszło do pożaru, to firma ubezpieczeniowa będzie wymagać, abyś do wniosku o wypłatę odszkodowania dołączył np. zaświadczenie o przeprowadzonym przeglądzie. Bez tego dokumentu wypłata odszkodowania nie nastąpi.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również