ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przegląd motocykla – kilka najważniejszych informacji

Przegląd motocykla ma na celu wykrycie usterek w pojazdach poruszających się po drogach, tak aby nie stwarzały zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Zanim udamy się na stację kontroli pojazdów swoim jednośladem, warto dowiedzieć się, ile kosztuje przegląd motocykla, co grozi za brak przeglądu, jaką ważność ma badanie techniczne i jak przebiega wizyta u diagnosty.

Kiedy trzeba jechać na przegląd motocykla, czyli ważność badania technicznego

Motocykle podlegają tym samym zasadom, odnośnie okresu pomiędzy przeglądami, co samochody osobowe. Nowy motocykl powinien przejść pierwsze badanie techniczne przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Na drugi przegląd należy się udać po kolejnych dwóch latach, a kolejne wykonywać co roku.

Przegląd skutera i motoroweru

Motorowery i skutery niegdyś nie podlegały obowiązkowi wykonywania przeglądów - w ich dowodach rejestracyjnych widniała informacja o bezterminowości badań technicznych. Zmieniło się to w 2009 roku i od tego czasu mniejsze jednoślady są traktowane na równi z motocyklami. Dotyczy to również motorowerów ze wspomnianą wcześniej adnotacją w dowodzie o bezterminowości, która jest już nieaktualna i brak wpisu o ważnym badaniu technicznym może grozić karą.

Kara za brak przeglądu

Jazda po upływie terminu ważności badania technicznego może skutkować karą. Może ją nałożyć policjant podczas kontroli drogowej, a mandat za brak ważnego badania technicznego wynosi do 500 zł. Funkcjonariusz może też nałożyć dodatkowe kary z zakazem dalszego poruszania się włącznie.

Jazda bez przeglądu może mieć o wiele bardziej kosztowne konsekwencje. Gdyby podczas jazdy bez ważnego badania technicznego doszło do kolizji, w której zostalibyśmy poszkodowani, ubezpieczyciel sprawcy może pomniejszyć wypłacone nam odszkodowanie, argumentując to stanem technicznym pojazdu bez ważnego przeglądu, który mógł wpłynąć na przebieg zdarzenia.

Jak przebiega przegląd motocykla, co jest sprawdzane?

Diagnosta podczas badania technicznego szuka usterek w układach pojazdu, ale również sprawdza poprawność dokumentacji. Najważniejszymi kontrolowanymi elementami motocykla podczas przeglądu są:

 • numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) – umieszczony na ramie pojazdu, na tabliczce znamionowej musi być zgodny z tym w dowodzie rejestracyjnym,
 • tablica rejestracyjna – jej czytelność, poprawność numerów rejestracyjnych,
 • rama i nadwozie motocykla – czy nie występuje nadmierna korozja, czy nie ma ostrych krawędzi,
 • opony – nie mogą posiadać widocznych uszkodzeń, a  bieżnik musi mieć co najmniej 1,6 mm (1 mm dla skuterów),
 • układ zawieszenia – kontrolowane są luzy, a także sprawność amortyzatorów,
 • układ hamulcowy – sprawdzana jest skuteczność hamowania,
 • oświetlenie – wszystkie żarówki muszą działać i posiadać homologację, a klosze lamp nie mogą być popękane lub zmatowiałe,
 • sygnał dźwiękowy – klakson musi wydawać z siebie dźwięki o dostatecznej głośności,
 • układ wydechowy – czasami kontrolowana jest emisja spalin oraz głośność wydechu.

Koszt przeglądu motocykla, skutera i motoroweru

Ceny przeglądu wynoszą:

 • motocykla - 62 zł,
 • skutera i motoroweru - 50 zł.

Do obu tych kwot należy doliczyć złotówkę opłaty ewidencyjnej.

W najbliższym czasie są możliwe zmiany w wymienionych stawkach, czego domagają się diagności. Wynika to z faktu, że ceny przeglądów nie zmieniły się od 2004 roku, a koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów od tego czasu znacznie wzrosły.

Przegląd techniczny po terminie. Planowane jest wprowadzenie dodatkowej kary za wykonywanie badania technicznego po terminie. Gdy badanie będzie przeprowadzane po 30 dniach od upłynięcia ważności przeglądu właściciel będzie musiał uiścić dwukrotność ceny.

Przegląd motocykla – warto pamiętać

Poza wspomnianymi karami finansowymi warto wykonywać przeglądy jednośladów we wskazanych terminach również z innej, ważniejszej przyczyny. Przy sumiennie wykonanym przez diagnostę badaniu technicznym możliwe jest wykrycie usterek w pojeździe, które mogłyby wpłynąć negatywnie na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również