ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przepięcie prądu - od kogo i jak żądać odszkodowania?

Przepięcie elektryczne może zdarzyć się w każdym momencie i trudno się przed nim uchronić. Jeśli jego wynikiem są szkody, np. zniszczony sprzęt elektroniczny, pozostaje dochodzić odszkodowania. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby otrzymać je w krótkim czasie.

Kiedy ma miejsce przepięcie elektryczne?

Choć w domowych gniazdkach „płynie” prąd o standardowym napięciu 230 V, niestety w każdej chwili może dojść do chwilowego skoku napięcia. To właśnie takie zjawisko jest określane jako przepięcie elektryczne. Mimo że producenci elektroniki użytkowej zabezpieczają na taką ewentualność swoje produkty, to z reguły o tym, że miało miejsce przepięcie, możesz się dowiedzieć, gdy stwierdzisz uszkodzenie posiadanego sprzętu RTV czy AGD.

Jak dochodzi do przepięcia w instalacji elektrycznej? Powody wystąpienia tego zjawiska są dwojakie:

  • Wewnętrzne. Wewnątrz systemu może dojść np. do zwarcia, przełączenia czy wyłączenia obciążeń.
  • Zewnętrzne. Najczęściej źródłem są zjawiska atmosferyczne (np. wyładowania - burze), chociaż przepięcie elektryczne może mieć miejsce również pod wpływem fal radiowych.

W większości przypadków przepięcie elektryczne jest przejściowe (impulsowe). W wyniku błędów dostawcy energii może jednak dojść także do przepięcia długotrwałego.

Przepięcie elektryczne - odszkodowanie

Przepięcie w sieci elektrycznejmoże spowodować spore szkody - doprowadzić do zniszczenia sprzętu RTV czy AGD, który akurat był podłączony do gniazdka. Z reguły jest to telewizor, radio, lodówka czy komputer, ale może to być też smartfon, którego bateria była ładowana w niefortunnym momencie.

Jeżeli skutkiem przepięcia elektrycznego jest zniszczony sprzęt elektroniczny, pozostaje ci dochodzić odszkodowania. Możliwości są dwie: możesz złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania bezpośrednio u dostawcy energii elektrycznej lub skorzystać z wcześniej zakupionego ubezpieczenia mieszkania czy domu.

Odszkodowanie od dostawcy prądu za uszkodzony sprzęt

Każdy dostawca energii elektrycznej - np. Tauron, Energa, Innogy, Enea czy PGE - musi przygotować się na możliwość zgłoszenia przez klientów przepięcia. Niestety, mimo funkcjonowania wewnętrznych procedur wcale nie jest pewne, że odszkodowanie za przepięcie w sieci zostanie ci szybko wypłacone.

Jeżeli zgłosiłeś się o odszkodowanie, wskazując, że miało miejsce przepięcie, to pracownicy operatora spróbują ustalić okoliczności tego zdarzenia. Niestety, zdarza się, że klienci spotykają się z odpowiedzią odmowną - dostawca energii uznaje, że przepięcie elektryczne miało miejsce z winy klienta. Co wówczas?

Jeżeli operator odmówi ci wypłaty odszkodowania, pozostaje droga sądowa. To jednak trwa, wiąże się też z kosztami (które zostaną ci jednak zwrócone, jeżeli sąd przyzna ci rację), dojazdami i szeregiem dodatkowych formalności. Nie każdy odbiorca energii elektrycznej jest na to przygotowany. W tej sytuacji wyjściem może być skorzystanie z zakupionej polisy mieszkaniowej.

Odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt nie jest jedyną możliwością, aby otrzymać rekompensatę za zniszczone urządzenia AGD czy RTV. Większość ubezpieczycieli w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia)w zakresie ubezpieczenia wymienia także przepięcie. Oznacza to, że ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania za przepięcie w sieci.

Jeżeli zamierzasz kupić ubezpieczenie mieszkania czy domu, zwróć uwagę na sposób, w jaki ubezpieczyciel definiuje termin „przepięcie”. Dla przykładu:

  • Aviva rozumie przez przepięcie „krótkotrwałe napięcie prądu wyższe od znamionowego dla danego urządzenia, instalacji, linii, sieci, powstałe z innej przyczyny niż uderzenie pioruna”,
  • Uniqa definiuje przepięcie następująco: „gwałtowna zmiana napięcia w sieci elektrycznej”,
  • Warta stosuje taką definicję przepięcia: „wzrost napięcia w elektrycznych liniach przesyłowych powyżej maksymalnej wartości znamionowej urządzenia elektrycznego lub instalacji elektrycznej”.

Niektórzy ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie od przepięcia jako rozszerzenie do ubezpieczenia nieruchomości. Taką ofertę przygotował Link4. W jej ramach ochroną ubezpieczeniową objęte zostają: sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny, komputerowy i zmechanizowany oraz urządzenia gospodarstwa domowego.

Przepięcia prądu - jak się przed nimi chronić?

Przepięcie atmosferyczne może mieć miejsce podczas burzy. W tym przypadku możesz chronić posiadany sprzęt, odłączając go od źródła zasilania, czyli po prostu wyciągając wtyczki urządzeń z gniazdek.

Jeżeli w instalacji elektrycznej nastąpiło przepięcie elektryczne, możesz zaobserwować np. iskrzenie w gniazdkach. Wówczas również masz szansę uratować posiadany sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem. Sposób postępowania jest analogiczny - należy jak najszybciej odciąć urządzenia od źródła zasilania.

Nie sposób za to przewidzieć i zapobiec przepięciu w instalacji elektrycznej, do którego doszło z winy dostawcy energii elektrycznej. Z reguły o tym, że doszło do przepięcia, możesz wnioskować po stwierdzeniu uszkodzenia sprzętu elektronicznego.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również