ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Przepisy ruchu drogowego 2022 – co się zmieniło, a co jeszcze może się zmienić?

W ostatnich latach konsekwentnie wdrażane są kolejne założenia pakietu deregulacyjnego stworzonego z myślą o kierowcach. Co zmieniło się w 2021 roku, a jakie zmiany czekają kierowców w bieżącym roku? 

Jakie przepisy ruchu drogowego 2021 już weszły w życie?

Nowe przepisy ruchu drogowego 2021, które zostały wprowadzone z dniem 1 czerwca, dotyczą nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale też rowerzystów i pieszych, czyli wszystkich uczestników ruchu drogowego. Do najistotniejszych i najbardziej wpływających na zachowanie użytkowników drogi przepisów zaliczają się:

  • ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym – do końca maja 2021 roku kierowcy mogli poruszać się w obszarze zabudowanym w nocy (od 23:00 do 05:00) z prędkością 60 km/h. Od 1 czerwca prędkość w obszarze zabudowanym przez całą dobę powinna być ograniczona do 50 km/h,

  • obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach – bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) powinna wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem. Przepis ten nie obowiązuje przy manewrze wyprzedzania,

  • zapewnienie ochrony pieszym w rejonie przejść dla pieszych – od początku czerwca każdy kierowca jest zobowiązany obserwować okolice przejść dla pieszych, przez które zamierza przejechać i bezwarunkowo stworzyć pieszym możliwość bezpiecznego przejścia przez pasy,

  • zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię – pieszy nie może korzystać z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję w czasie przechodzenia przez jezdnię.

Nowe przepisy ruchu drogowego 2022

Ci z kierowców, którzy myśleli, że nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym z 1 czerwca wystarczająco zmieniła przepisy, mogą czuć się mocno zawiedzeni, bo od 2022 r. w życie weszły kolejne zmiany. Dotyczą one choćby:

  • wysokości mandatów – funkcjonariusze Policji mogą nałożyć na kierowców znacznie wyższe kary niż dotychczas. Górna granica wysokości mandatów wzrosła do 5 tys. zł, a w przypadku popełnienia kilku wykroczeń naraz suma mandatów może wynosić nawet do 6 tys. zł. Mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wynosi 1,5 tys. zł.

  • wysokości grzywien – za popełnienie wykroczenia drogowego maksymalna kwota grzywny wzrosła aż do 30 tys. zł, do tej pory maksymalna grzywna wynosiła 5 tys. zł. Surowiej są karane zwłaszcza wykroczenia na przejazdach kolejowych (omijanie szlabanów lub wjazd na przejazd po opuszczeniu szlabanu), za które grozi kara wynosząca minimum 2 tys. zł – maksimum 30 tys. zł,

  • kar za jazdę pod wpływem alkoholu – na kierowców samochodów za jazdę „na podwójnym gazie” może zostać nałożony mandat wysokości 2,5 tys. zł lub kara aresztu. Osoby jadące pod wpływem alkoholu na rowerze lub hulajnodze elektrycznej zostaną ukarani mandatem wynoszącym 2,5 tys. zł.

Czy to wszystkie planowane nowe przepisy drogowe 2022?

Lista zmian dla kierowców od 1 stycznia 2022 r. jest długa. Jednak powyższe zmiany to nie wszystko – w połowie września wejdą w życie przepisy dotyczące punktów karnych. 

Kolejne przepisy dotyczą nie tyle samego ruchu drogowego, ile obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele samochodów osobowych, którzy spóźnią się z opłaceniem polisy o jeden do trzech dni, będą zagrożeni koniecznością zapłacenia grzywny sięgającej 1200 zł. Brak ważnego OC od czterech do 14 dni poskutkować może karą wynoszącą 3010 zł, a powyżej 14 dni – 6020 zł. Każdy właściciel samochodu ciężarowego, ciągnika lub autobusu, który nie opłaci ubezpieczenia komunikacyjnego w terminie będzie zagrożony karą wysokości ponad 9 tys. zł. W planach Ministerstwa Infrastruktury jest również podniesienie składek za ubezpieczenie OC dla tych kierowców, którzy mają na swoim koncie punkty karne.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również