ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie przyczepki – wszystko, co musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy pomagasz dziecku w przeprowadzce na studia, wywozisz złom na złomowisko czy przewozisz meble do nowego mieszkania, przyczepka, którą wykorzystujesz, musi być dopuszczona do ruchu po drogach publicznych. W tym wpisie podpowiemy ci, co musisz zrobić, żeby legalnie poruszać się z przyczepką, czyli czym jest ubezpieczenie przyczepki, czy jest obowiązkowe i co musisz zrobić, by nie zapłacić kary za jej użytkowanie na drogach publicznych.

Przyczepka to również pojazd – musi mieć rejestracje i ważne OC przyczepki

Pomimo tego, że przyczepa nie ma silnika i aby się poruszać musi być ciągnięta, zalicza się do pojazdów. W przepisach ustawy o ruchu drogowym znajdziemy przepis, który klasyfikuje przyczepę jako pojazd mechaniczny. W związku z tym użytkownik przyczepy, zanim ją wykorzysta i wyjedzie na drogi publiczne, zobowiązany jest do dwóch rzeczy. W pierwszej kolejności należy zarejestrować przyczepę, a następnie zająć się ubezpieczeniem przyczepki.

Rejestracja przyczepy – wymagane dokumenty

Aby wyjechać na drogę, przyczepa tak jak każdy inny pojazd musi być wyposażona w tablice rejestracyjne. W przypadku przyczepy potrzebujemy jedną tablicę rejestracyjną, którą mocujemy z tyłu pojazdu.

Rejestracja przyczepy wygląda tak jak rejestracja każdego innego pojazdu. Wyrobić ją można w Wydziale Komunikacyjnym właściwym do miejsca zamieszkania.

Do rejestracji wymagane są następujące dokumenty:

 • faktura VAT – w przypadku kupna nowej przyczepy,
 • umowa kupna-sprzedaży – w przypadku przyczepy używanej,
 • karta pojazdu – jeśli została wydana,
 • świadectwo zgodności wydane przez producenta przyczepki,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację.

Jeżeli kupujesz przyczepę nową, to nawet jako osoba fizyczna do jej rejestracji będziesz potrzebował faktury VAT. Na niej powinny znaleźć twoje dane takie, jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • NIP,
 • nazwa producenta przyczepy,
 • model przyczepy,
 • rok produkcji,
 • kolor,
 • numer ewidencji VIN,
 • dopuszczalna Masa Całkowita przyczepy.

Przed zakupem przyczepy, koniecznie musisz sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym auta, jaką maksymalną dopuszczalną masę całkowitą może mieć twoja przyczepa. Jeżeli jest to mniej niż 750 kg, to musisz o tym poinformować sprzedawcę, aby mógł wystawić odpowiednią homologację. Ubezpieczenie przyczepki powyżej 750 kg jest znacznie wyższe niż ubezpieczenie przyczepki lekkiej.

Hak holowniczy

Kupując przyczepę, na pewno sprawdziłeś, czy masz w aucie hak holowniczy. Jeśli nie, to trzeba go zamontować. Hak holowniczy można zamontować samemu lub w warsztacie. To nie ma znaczenia.

Po zamontowaniu haka w twoim samochodzie potrzebny będzie przegląd techniczny zrobiony w stacji diagnostycznej. Koszt przeglądu to 35 zł. Dopiero posiadając homologacje, można udać się do Urzędu Komunikacji i zarejestrować hak. Musisz o tym pamiętać, bo za brak rejestracji haka, w razie kontroli, policja może wystawić mandat oraz zatrzymać dowód rejestracyjny.

Koszt zarejestrowania przyczepy

Koszt rejestracji przyczepy to 121,50 zł. Należy też pamiętać, że w dniu rejestracji przyczepy trzeba wykupić ubezpieczenie przyczepy samochodowej. Oprócz kosztu zakupu przyczepy, kosztu rejestracji i opłaty za ubezpieczenie  przyczepki, nie musisz ponosić żadnych innych kosztów. W przeciwieństwie do auta, przyczepki nie wymagają przeglądu technicznego.

Pomimo braku obowiązku przeglądu technicznego warto dla spokojnego sumienia zrobić przegląd przyczepki przynajmniej raz na rok. Dobrze jest sprawdzić stan żarówek i oświetlenia, ciśnienie w oponach, a w aucie stan haka holowniczego.

A co w przypadku gdy kupujesz nową przyczepę i chcesz ją sam odebrać? Jeżeli nie jest zarejestrowana, to nie możesz poruszać się z nią drogami. W takim wypadku przed wyprawą po przyczepkę trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i poprosić o tymczasowe tablice rejestracyjne. Pozwalają one na przewóz przyczepki z miejsca zakupu do miejsca rejestracji. Takie tablice wyrobisz, płacąc 40,75 zł. Ważne są one 30 dni. Pamiętaj również, że potrzebujesz ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Nie posiadając jeszcze twardego dowodu rejestracyjnego, nie możesz podpisać umowy o zawarcie ubezpieczania. Jednak jest na to rozwiązanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują krótkoterminowe ubezpieczenie przyczepki. Wykupujesz je i w spokoju przewozisz przyczepkę.

Grzywna za brak rejestracji – lepiej tego uniknąć

W ciągu 30 dni od dnia zakupu nowej przyczepy lub zawarcia umowy kupna-sprzedaży używanej musisz ją zarejestrować i wykupić ubezpieczenie OC na przyczepkę. Za brak rejestracji grozi ci mandat w wysokości od 200 do 1000 zł. Im dłużej zwlekasz z rejestracją pojazdu, tym kara jest większa. Dlatego, aby uniknąć tych nieprzyjemności trzeba jak najszybciej zarejestrować przyczepkę.

Co ci grozi za brak ubezpieczenia przyczepki samochodowej?

Dzień rejestracji przyczepki to ostateczny dzień, kiedy trzeba wykupić OC przyczepki. Za brak takiego ubezpieczenia grozi kara finansowa nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jej wysokość zależy od czasu przekroczenia przez ciebie obowiązku zakup OC na przyczepkę i wynosi:

 • do 3 dni – 200 zł,
 • od 4 do 14 dni – 500 zł,
 • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Dlatego nie warto tego odkładać. Co więcej, w przypadku kontroli przez policję za brak ważnego OC przyczepki zostanie nałożony na ciebie mandat karny.

Ubezpieczenie przyczepki – ile musisz zapłacić?

Wysokość składki na ubezpieczenie OC przyczepki uzależniona jest od ładowności przyczepki. Najmniej zapłacisz za ubezpieczenie przyczepki lekkiej, czyli takiej, której ładowność wynosi do 750 kg. Za ubezpieczenie przyczepki lekkiej zapłacisz około 50 zł na rok.

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej o ładowności powyżej 750 kg wynosi około 140 zł na rok. Przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia towarzystwo bierze pod uwagę wiek przyczepy. Im młodsza, tym mniej zapłacisz.

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC przyczepki, tak jak w przypadku pojazdów, możesz wykupić ubezpieczenia dodatkowe: NNW i Assistance i autocasco. Korzystne ubezpieczenia przyczepy samochodowej pochodzące z oferty najlepszych polskich ubezpieczycieli możesz porównać i zakupić za pośrednictwem serwisu Compero.pl.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również