ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – jakie są zalety tego typu konta?

Większość współczesnego społeczeństwa jest w posiadaniu konta ROR. Korzystamy z niego, płacąc za zakupy w sklepie kartą płatniczą, otrzymując wynagrodzenie od pracodawcy, bądź też płacąc rachunki. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś życia bez konta ROR, choć często nawet nie wie, że posiada właśnie taki typ konta w banku.

Co to jest ROR?

ROR to powszechnie stosowana nazwa konta osobistego w banku. Rozwinięciem tego skrótu jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Z takiego rachunku mogą skorzystać wszystkie osoby fizyczne. Co ważne, prawo nie ogranicza ilości kont ROR, więc można je otworzyć w wielu różnych bankach. Zasady użytkowania konta ROR określone są na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i art. 52 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, a znaleźć je można w umowie podpisanej z bankiem.

Na takim rachunku gromadzone są wszystkie środki, które wpływają do właściciela konta z zewnątrz, takie jak: emerytury, stypendia, świadczenia czy też wypłaty oraz wiele innych. Za jego pomocą można również dowolnie zarządzać środkami na koncie. Z konta ROR można korzystać w każdej chwili, ponieważ nie ma ograniczeń co do czasu wpłat jak i wypłat pieniędzy z bankomatów, oraz płatności kartą.

Czy i kiedy można zamknąć konto ROR?

Umowa z bankiem dotycząca prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zawierana jest zwykle na czas nieokreślony, jednak można ją wypowiedzieć w każdej chwili – bez zachowywania okresu wypowiedzenia. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by zamknąć konto tego typu, jest uregulowanie wszelkich należności wobec banku. Bank rzadko wypowiada umowę swoim klientom. Dzieje się tak zazwyczaj jedynie w przypadku rażącego naruszenia przez klienta warunków umowy.

Jakie konto bankowe ROR wybrać?

Decyzje dotyczące zakładania kont bankowych z pewnością należą do tych trudnych. W związku z tym, poniżej znajdziesz kwestie, które warto rozważyć oraz porównać w trakcie wyboru rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Zanim założysz, ROR zadaj sobie następujące pytania:

  • Jaka opłata jest związana z założeniem konta typu ROR?

  • Czy konto posiada oprocentowanie, a jeśli tak, to ile ono wynosi?

  • W jakiej kwocie oscyluje cena prowadzenia konta oszczędnościowo-rozliczeniowego?

  • Czy oferta dotyczy posiadania kart płatniczych, a jeśli tak, to jaka jest opłata za kartę?

  • Z jakich bankomatów można bezpłatnie wybierać pieniądze oraz czy znajdują się one w pobliżu?

Inną, co prawda mniej ważną kwestią, która jednak dodaje wygody w życiu codziennym, jest to, czy bank, w którym masz zamiar założyć konto ROR, oferuje aplikacje mobilne lub inne ułatwienia w płatnościach. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, czy takie udogodnienia są w pełni bezpieczne, byś mógł być spokojny o swoje środki zgromadzone na ROR.

Nie zapomnij także o tym, aby dopasować możliwe udogodnienia pod swoje oczekiwania dotyczące konta ROR. Każdy z nas jest inny i z tego powodu, na rynku jest tak wiele różnych ofert, które prezentują odmienne rozwiązania.

Czy posiadanie konta ROR jest bezpieczne?

W obecnych czasach coraz mniej osób decyduje się na trzymanie oszczędności w tradycyjny sposób, czyli ukrywając je po najciemniejszych kątach mieszkania. Znacznie wygodniejsze jest ulokowanie ich na koncie bankowym. Jednak czy jest to w pełni bezpieczne?

Podczas płatności, zwłaszcza tych wykonywanych przez Internet, jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw czyhających na nas w sieci. Z tego powodu wszystkie dobre banki prezentują szereg możliwości, które ochronią cię przed możliwą kradzieżą pieniędzy z konta.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo środków, bez wątpienia jest podanie loginu oraz hasła, a w przypadku aplikacji mobilnej – ustalonego wcześniej kodu PIN lub wgranego w system smartfona odcisku palca. Potwierdzeniem wykonanej płatności on-line jest zazwyczaj kod SMS, który przychodzi na nasz telefon komórkowy.

Zapamiętaj, aby nigdy nie podawać nikomu informacji o twoim koncie bankowym lub numeru PIN do samej karty płatniczej.

Jeśli zdarzy ci się przykry incydent, którym jest zgubienie karty, to koniecznie jak najszybciej zgłoś tę informację na infolinię telefoniczną wybranego banku. Administracja z pewnością dołoży wszelkich starań, aby twoim środkom nic się nie stało, ponieważ zablokują oni kartę do czasu jej odnalezienia. Jeśli jednak się nie odnajdzie, to zostaniesz poproszony o wypełnienie ponownie formularza i otrzymasz nową kartę płatniczą.

Czym różni się konto ROR od innych możliwości dostępnych na rynku?

Warto także rozważyć inne możliwości kont dostępnych na rynku, lub też „przerzucić” się na ROR z twojego poprzedniego konta. Poniżej znajdziesz wszystkie różnice w trzech różnych wariantach przechowywania pieniędzy w banku.

Konto oszczędnościowe:

  • można na nim przechowywać pieniądze, jak i nimi dysponować;

  • liczba transakcji jest określona w umowie zawartej z bankiem;

  • wyższe oprocentowanie;

  • zysk polega opodatkowaniu wynoszącemu 1 proc.

Konto ROR:

  • można na nim przechowywać pieniądze, jak i dysponować nimi;

  • liczba transakcji nie jest określona;

  • niskie oprocentowanie;

  • zysk podlega opodatkowaniu wynoszącemu 1 proc.

Lokata oszczędnościowa:

  • brak możliwości natychmiastowej wypłaty,

  • pieniądze są na niej „zamrożone”,

  • wyższe oprocentowanie,

  • zysk podlega opodatkowaniu wynoszącemu proc.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również