poradnik

Ranking ubezpieczeń OC: marzec 2021

  • Monika Słupczyńska
  • Komunikacja

Ranking ubezpieczeń OC: marzec 2021

Obalamy mit, że porównywanie kosztów OC to strata czasu. Nieostrożny mieszkaniec Szczecina, który losowo wybierze ubezpieczenie samochodu, ryzykuje przepłaceniem nawet 1981 zł! Właśnie tyle wyniosła w marcu 2021 r. różnica między najtańszą a najdroższą ofertą, przygotowaną dla tej samej osoby przez wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce – wynika z obliczeń analityków porównywarki Comperia Ubezpieczenia. Więcej w marcowym wydaniu rankingu OC.

Jak wybrać najlepsze OC?

Jeśli nie interesują cię żadne rozszerzenia ochrony, typu assistance drogowe, ubezpieczenie szyb, opon etc., wybór OC komunikacyjnego jest niezwykle prosty. Wystarczy kierować się ceną. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakres polisy OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niezależnie od tego, którą ofertę wybierzesz, otrzymasz ten sam rodzaj ochrony.

Choć ustawa ściśle reguluje treść umowy, to nie narzuca wysokości składki. Tę ubezpieczyciele mogą ustalać na dowolnym poziomie, zależnie od przyjętej polityki cenowej. W efekcie identyczny produkt kierowca może nabyć w cenie różniącej się od kilkudziesięciu do – bagatela – prawie 2000 zł – wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów porównywarki Comperia Ubezpieczenia.

 

Najtańsze ubezpieczenia OC: marzec 2021 r.

W tym miesiącu porównaliśmy ceny OC dostępne dla 44-letniego mieszkańca Szczecina, właściciela auta Mitsubishi Outlander o pojemności 2.0 l i szacowanym rocznym przebiegu 10 tys. km. Na potrzeby kalkulacji założyliśmy, że prawo jazdy kierowca ma od 1993 r. i przysługuje mu pełen pakiet zniżek OC/AC za okres bezwypadkowy.

Do zestawienia najlepszych polis OC włączyliśmy 16 ofert z najniższą składką, dostępnych w wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli w cenie OC ubezpieczyciel oferował dodatki ubezpieczeniowe, ich rodzaj został wskazany w nazwie oferty.

 

Ranking ubezpieczeń OC: marzec 2021 r.

Samochód:
Mitsubishi Outlander
o pojemności 2 l

Kierowca:
mężczyzna w wieku 44 lat,
zamieszkały w Szczecinie,
prawo jazdy posiada od 1993 r.

Towarzystwo 

Oferta

Wysokość składki

HDI

OC

519 zł

HDI

OC Turbo + Assistance Standard

538 zł

MTU

OC

558 zł

Warta

OC + Moto Assistance Standard

579 zł

AXA

OC + Zielona Karta

706 zł

LINK4

OC - Assistance Opony + Samochód zastępczy

719,99 zł

Proama

OC + Zielona Karta

754 zł

Benefia

OC Pakiet Serwis

776 zł

InterRisk

OC + Assistance Start

784 zł

Generali

OC + Zielona Karta

812 zł

Uniqua

OC

896 zł

Euroins

OC

950,02 zł

Compensa

OC

959 zł

TUW TUZ

OC

1 021 zł

PZU

PZU Auto OC + PZU Pomoc w Drodze Komfort

1 047 zł

Wiener

OC

2 440 zł

Źródło: Porównywarka Comperia Ubezpieczenia

 

Przeciętna wysokość składki OC, obliczonej dla Szczecina po uwzględnieniu założeń przyjętych w rankingu, wyniosła w marcu 878,69 zł, przy czym warto podkreślić, że cena najtańszego ubezpieczenia była aż o 40% niższa od średniej.

Najmniejsze obciążenie dla kieszeni, spowodowane obowiązkiem zakupu podstawowego ubezpieczenia swojego auta, nasz modelowy kierowca odczuje w HDI. Wybierając samo OC, roczna składka wyniesie go 519 . 19 zł więcej zapłaci, decydując się u tego samego ubezpieczyciela na wariant OC Turbo z assistance drogowym.

O 39 zł więcej w stosunku do najtańszej polisy w marcowym rankingu OC będzie kosztować profilowego klienta roczne ubezpieczenie auta w MTU. Mimo wyższej ceny ubezpieczony nie otrzyma jednak dodatkowych bonusów.

Dopłacając kolejne 21 zł (co daje już różnicę 60 zł w stosunku do oferty z pierwszego miejsca zestawienia), zakładany właściciel Mitsubishi otrzyma w Warcie polisę OC, rozszerzoną o moto assistance w wariancie standard.

 

Najtaniej w Krakowie, najdrożej w Gdańsku

Jeszcze mniej niż 519 zł za roczne ubezpieczenie pojazdu nasz profilowy kierowca zapłaciłby, gdyby mieszkał we Wrocławiu (509 zł), Lublinie (493 zł), Katowicach (488 zł) lub Białymstoku (487 zł). Największą oszczędność odczułby, gdyby pojazd ubezpieczał w Krakowie (jedynie 458 zł). Więcej niż w Szczecinie z kolei zapłaciłby jako mieszkaniec Torunia (553 zł), Poznania (562 zł) lub Warszawy (601 zł).

 

Najniższe składki OC w 10 miastach Polski

Samochód:
Mitsubishi Outlander
o pojemności 2 l

Kierowca:
mężczyzna w wieku 44 lat,
prawo jazdy posiada od 1993 r.

Towarzystwo 

Wysokość składki

Kraków

458 zł

Białystok

487 zł

Katowice

488 zł

Lublin

493 zł

Wrocław

509 zł

Szczecin

519 zł

Toruń

553 zł

Poznań

562 zł

Warszawa

601 zł

Gdańsk

692 zł

Źródło: Porównywarka Comperia Ubezpieczenia

 

Choć wydawałoby się, że z uwagi na największą powierzchnię miasta i duże natężenie ruchu w stolicy to jej mieszkańcy musieliby się mierzyć z najwyższymi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych, to wcale nie Warszawa, ale Gdańsk okazał się miastem z najdroższymi polisami OC. Najniższa składka dostępna w Gdańsku, obliczona dla profilu kierowcy, przyjętego podczas sporządzania rankingu z bieżącego miesiąca, wyniosła 692 zł, to jest aż o 234 zł więcej w porównaniu do najlepszej ceny z Krakowa.

Uwaga! Powyższe wyliczenia mają charakter orientacyjny. Jeśli chcesz poznać wysokości składek dostępnych dla ciebie, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń OC. Otrzymasz bezpłatne zestawienie spersonalizowanych ofert od wielu czołowych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będziesz mógł łatwo porównać, jak również wykupić 100% online polisę najlepszą dla ciebie. 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Co zrobić ze zużytymi oponami? Czy można wyrzucić opony do śmietnika? Jak utylizować je za darmo i gdzie się zgłosić, by pozbyć się starych opon za darmo, zgodnie z prawem? Jeśli stan bieżnika...

  • Zuzanna Jóźwiak

Ile kosztuje minicasco, czym różni się od zwykłego autocasco i kto najwięcej zyska na wykupieniu ubezpieczenia w wersji mini AC – odpowiadamy na najważniejsze pytania związane ze smart...

  • Klaudia Malinowska

Obowiązek wykupienia OC przyczepy samochodowej budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Niezrozumiałe jest dla nich to, dlaczego ubezpieczenie jest w tym wypadku konieczne – wszak...