ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rejestracja na zabytek – kiedy możemy to zrobić i ile zapłacimy?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem auta wyprodukowanego w latach 70 lub 80.? Rozważasz możliwość zarejestrowania pojazdu na żółte tablice? Sprawdź, kiedy rejestracja na zabytek jest możliwa oraz które z towarzystw ubezpieczeniowych dysponują najlepszą ofertą dla zabytkowych samochodów.

 

Kiedy można zarejestrować samochód jako zabytek?

Aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, to powinien on spełniać szereg odgórnie wyznaczonych kryteriów. Rejestracja auta na zabytek jest możliwa w sytuacji, kiedy pojazd:

  • ma co najmniej 25 lat,
  • od 15 lat jest całkowicie wycofany z produkcji,
  • posiada znaczną większość oryginalnych części,
  • jest ujęty w centralnym spisie dóbr kultury bądź rejestrze zabytków.

W tym przypadku warto wiedzieć również o tym, że także znacznie młodsze modele mogą zostać wpisane do rejestru zabytków. Wówczas właściciel takiego samochodu musi udowodnić jego unikalność pod względem:

  • konstrukcji lub zastosowanych rozwiązań technologicznych,
  • niskowolumenowej produkcji pod indywidualne wymagania klienta,
  • użytkowania przez osoby znane, będące obiektem zainteresowań mediów.

Całkowity koszt rejestracji pojazdu zabytkowego wynosi ok. 700 zł, składają się na niego opłaty związane między innymi z badaniem technicznym oraz wydaniem białej karty (karty ewidencyjnej zabytku ruchomego) i żółtych tablic rejestracyjnych.

Rejestracja zabytku – czy warto?

Czy rejestracja samochodu zabytkowego jest opłacalna? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli kultowych modeli aut. Wbrew ogólnie panującym przekonaniom, korzyści wynikających z podjęcia takiej decyzji jest wiele. Jedną z najważniejszych jest oczywiście podniesienie rangi pojazdu, a tym samym jego wartości. Oprócz tego posiadacze zabytkowych aut są zwolnieni z obowiązku przeprowadzania badań technicznych czy dostosowania sprowadzonego z zagranicy pojazdu do przepisów prawa krajowego.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że rejestracja samochodu na zabytek to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Każdy właściciel zabytkowego pojazdu jest zobowiązany do utrzymania go w jak najlepszym stanie, do czego odnoszą się przepisy zawarte w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z 2003 r., z późniejszymi zmianami). Nieodpowiedzialne bądź lekkomyślne zachowanie grozi wysoką karą grzywny, a w skrajnych sytuacjach nawet pozbawieniem wolności. Ponadto posiadacze wiekowych aut, którzy planują przeprowadzić jakiekolwiek zmiany, muszą wcześniej uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Podobnie jest w przypadku wyjazdu za granicę, wówczas konieczne jest posiadanie odpowiedniego pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Najlepsze oferty ubezpieczenia dla aut zabytkowych

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie może odmówić ubezpieczenia OC pojazdu zarejestrowanego w Polsce, nawet jeśli dotyczy to auta zabytkowego. Jeżeli chodzi o koszt ubezpieczenia samochodu zabytkowego, to jego wysokość jest uzależniona od kilku różnych czynników - indywidualnego cennika firmy, czasu trwania umowy itp. Zazwyczaj koszty związane z całorocznym ubezpieczeniem OC wahają się w granicach od 340 zł do 650 zł.

Jeżeli jesteś właścicielem zabytkowego auta, które użytkujesz wyłącznie sporadycznie np. podczas zlotów miłośników oldtimerów, to wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty ubezpieczenia krótkoterminowego na okres nie krótszy niż 30 dni. Zatem które z firm ubezpieczeniowych mogą pochwalić się najlepszą ofertą?
 

Towarzystwo

Ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego

 

 

 

PZU

Jeżeli jesteś właścicielem auta zabytkowego, który przynależy do Polskiego Związku Motorowego lub automobilklubu, wówczas możesz liczyć na zniżkę w wysokości nawet 70 proc. W przeciwnym wypadku składka wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta.

 

 

 

 

 

Link4

Posiadacze unikatowych oldtimerów mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty ubezpieczenia krótkoterminowego na okres trzech, sześciu lub 12 miesięcy. Co więcej, każda polisa objęta jest specjalnym Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym oraz Assistance Opony, w ramach którego właściciele mogą liczyć na całodobową pomoc informacyjną, pojazd zastępczy, wymianę uszkodzonego koła lub odholowanie pojazdu do pobliskiego warsztatu.

 

 

 

Warta

W ofercie firmy znajduje się specjalna propozycja dla właścicieli samochodów oraz motocykli, które mają co najmniej 25 lat, a ich wartość nie przekracza 10 tysięcy złotych – „Warta Klasyki” to oferta ubezpieczenia OC na auto zabytkowe, dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.

 

 

 

Compensa

Oferta skierowana jest zarówno do właścicieli pojazdów z żółtymi, jak i standardowymi tablicami, które mają co najmniej 25 lat. Podobnie, jak w przypadku oferty PZU, zainteresowani klienci będący członkami Polskiego Związku Motorowego mogą liczyć na 20 proc. zniżki. Co więcej, polisa za dodatkową opłatą może zostać rozszerzona o NNW, Assistance, BLS oraz ubezpieczenie opon.

 

Podsumowując, samochód można uznać za pojazd zabytkowy, jeśli ma co najmniej 25 lat, 3/4 oryginalnych części oraz nie jest produkowany od 15 lat. Właściciele takich aut mogą zdecydować się na ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego krótkoterminowego, bez konieczności utrzymywania ciągłości umowy. Są to polisy zawierane na okres rzeczywistego użytkowania auta, obejmujące okres krótszy niż 12 miesięcy. To doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które podróżują oldtimerami jedynie od czasu do czasu, udając się na wakacje lub zlot miłośników zabytkowych aut.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również