poradnik

Reklamacja wczasów - za nieudany urlop należy się rekompensata

  • Expert Compero
  • Turystyka

Reklamacja wczasów - za nieudany urlop należy się rekompensata

Pamiętaj, że korzystając z usług biura turystycznego, nie pozostajesz bezbronny. Jeśli nie jesteś zadowolony z usług, masz prawo złożyć reklamację. Wcale nie musisz godzić się na gorszy stan hotelu, nienależytą obsługę, a nawet na większą odległość do plaży z miejsca zakwaterowania, niż wynikało to z przedstawianych wcześniej informacji. Warto w takiej sytuacji działać szybko.

Zbierz dowody

Chcąc dochodzić rekompensaty, przede wszystkim powinniśmy zgłosić reklamację organizatorowi wyjazdu. Szczegóły na temat reklamacji powinna zawierać umowa, jaką podpisujemy z biurem turystycznym. Na pewno nie może zabraknąć w takim zgłoszeniu dokładnego opisu wszelkich wad wycieczki i tego, co nie zgadzało się z przedstawianymi wcześniej przez sprzedawcę informacjami. Warto robić zdjęcia wszelkim uchybieniom, by skompletować dowody potrzebne do udokumentowania winy organizatora wczasów.

Jak składać reklamację?

Reklamację należy złożyć w formie pisemnej, w innym przypadku może być trudno udowodnić, że rzeczywiście reklamowaliśmy usługę. Mało tego, należy przygotować dwa egzemplarze pisma reklamacyjnego. Oczywiście jeden z nich zatrzymujemy dla siebie. Pamiętajmy również, że biuro turystyczne ma obowiązek przyjąć naszą reklamację. Jeśli jednak tego nie zrobi, musi złożyć wyjaśnienia na piśmie.

W oczekiwaniu na odpowiedź

Na odpowiedź na naszą reklamację najczęściej będziemy musieli poczekać 30 dni. Jeśli po tym terminie nie otrzymamy żadnej odpowiedzi, przyjmuje się, że reklamacja została uznana za przyjętą. Warto dodać, że gdy reklamacja składana jest jeszcze w czasie trwania wycieczki, okres 30 dni liczy się od daty zakończenia tej podróży.

Prawo zostawia nam jeszcze pewną furtkę. Nawet, jeśli nie zgłosimy reklamacji jeszcze podczas wyjazdu lub tuż po powrocie, mamy aż 10 lat na dochodzenie swoich racji na drodze sądowej. Niestety, to oznacza niemałe koszty, ale można je zminimalizować, wykupując ubezpieczenie ochrony prawnej, które pokryje wiele wydatków, na przykład zapłatę za usługi prawnika, koszty administracyjne itd.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...