ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rodzaj nadwozia samochodowego - przykładowe auta

Przy zakupie samochodu możesz zwracać uwagę na typ nadwozia. Jakie wyróżnia się rodzaje nadwozia samochodu? Czy rodzaj nadwozia auta ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC lub AC? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Rodzaje nadwozia - hatchback

To jeden z najpopularniejszych typów nadwozia. Dostępny jest on w wersji trzydrzwiowej lub pięciodrzwiowej (dodatkowe drzwi z tyłu - bagażnik). Koncerny samochodowe stosują zarówno dwubryłowe, jak i trzybryłowe nadwozia typu hatchback. Ten typ nadwozia jest szczególnie popularny w przypadku samochodów miejskich klasy A i B. Na rynku dostępne są także samochody kompaktowe z nadwoziem hatchback klasy C.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem hatchback to: Skoda Scala, Toyota Yaris, Ford Focus, Honda Civic i Kia Rio.

 

Rodzaje nadwozia - kombi

Ten typ nadwozia charakteryzuje się wydłużoną częścią tylną. W rezultacie pojazdy te mają duże bagażniki - z reguły ich pojemność wynosi od 400 do 600 litrów, chociaż zdarzają się jeszcze większe. Kombi, jako rodzaj nadwozia, z reguły jest oferowany w wersji pięciodrzwiowej, chociaż w latach 90. XX wieku na rynku było sporo modeli trzydrzwiowych. Między kombi a hatchbackiem istnieje zasadnicza różnica - wysokość kabiny tego pierwszego auta nie ulega zmianie.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem kombi to: Suzuki Swace, Toyota Avensis, Renault Laguna, Kia Ceed i Volkswagen Passat.

Rodzaje nadwozia - sedan

To kolejny, bardzo popularny rodzaj nadwozia. Wyróżnia się on wyraźnie oddzielonymi przedziałami - silnikowym, pasażerskim i bagażowym. Pojazdy z nadwoziem typu sedan są dostępne w wersji dwudrzwiowej i czterodrzwiowej oraz często są tak zaprojektowane, aby możliwe było złożenie tylnej kanapy.Ten typ nadwozia uchodzi za elegancki i klasyczny. Producenci wykorzystują go głównie przy konstruowaniu pojazdów z segmentów: B, C, D, E i F.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem sedan to: Dacia Logan, Audi A3, Opel Astra, BMW serii 3 i Mazda 6.

Rodzaje nadwozia - SUV

W ostatnich latach SUV-y zyskują na popularności. Czym wyróżnia się ten typ nadwozia samochodu? Od typowych samochodów terenowych SUV-y (SUV - ang. Sport Utility Vechicle) różnią się wyposażeniem. Ponieważ są one przystosowane do codziennej jazdy (głównie w mieście), to podczas ich projektowania przykłada się wagę do komfortu kierowcy i pasażerów. Ten rodzaj nadwozia samochodu to gwarancja większej przestrzeni w środku i pojemnego bagażnika.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem SUV to: Dacia Duster, Nissan Qashqai, Volvo XC60, Toyota RAV4 i Volkswagen Tiguan.

 

Rodzaje nadwozia - van

Ten typ nadwozia jest określany mianem wielozadaniowego. W przypadku zabudowy osobowej van może posiadać nawet cztery rzędy siedzeń, dzięki czemu komfortowo może z niego korzystać rodzina wielodzietna. Na rynku dostępne są też vany z zabudową typu furgon, które często są wykorzystywane przez firmy do przewozu różnych ładunków, np. towarów czy paczek kurierskich.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem van to: Citroen C3 Picasso, Renault Scenic, Volkswagen Sharan I, Ford S-Max I i Opel Meriva B.

 

Rodzaje nadwozia - pick-up

W Polsce samochody z tym rodzajem nadwozia nie są szczególnie popularne - zdecydowanie częściej decydują się na nie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Producenci proponują pick-upy (półciężarówki) z kabiną pasażerską dwudrzwiową lub czterodrzwiową. Ten typ nadwozia wyróżnia się otwartą skrzynią ładunkową. Co ciekawe, pick-up sprowadzony z USA w Polsce będzie traktowany nie jako samochód osobowy, ale ciężarowy.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem pick-up to: Dacia Logan I, Polonez Truck, Dodge Dakota II, Ford Ranger Mk4 i Volkswagen Caddy.

 

Rodzaje nadwozia - kabriolet

Kabriolet to typ nadwozia samochodu, który bez trudu rozpozna nawet laik. Elementem charakterystycznym dla kabrioletów jest odkryta kabina pasażerska. W zależności od modelu i producenta takie pojazdy mogą mieć otwierany lub zdejmowany (składany) dach. W drugim przypadku najczęściej jest on wykonany z płótna. W kabriolecie mieści się kierowca i pasażer - ten typ nadwozia wyróżnia się ograniczonym miejscem.

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem kabriolet to: Opel Astra F Cabrio, Mazda MX-5, Alfa Romeo Spider, Peugeot 206 CC i Toyota MR2 Spyder.

 

Typ nadwozia a cena ubezpieczenia OC i AC

Czy typ nadwozia samochodowego ma wpływ na cenę ubezpieczeń komunikacyjnych? Tak, ale jest to tylko jeden z wielu elementów, które firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, obliczając wysokość składki ubezpieczeniowej. Na jaki typ samochodu powinieneś się zdecydować, jeżeli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenia?

Z różnych zestawień średnich cen polisy OC wynika, że najmniej firmy ubezpieczeniowe liczą sobie za ubezpieczenie samochodów o nadwoziach typu: van, kombi i hatchback. Z wyższymi średnimi cenami muszą liczyć się właściciele pojazdów o nadwoziu sedan czy coupé.

Pamiętaj, że na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma przede wszystkim twoje doświadczenie, historia ubezpieczeniowa i zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Jeżeli nie chcesz przepłacać za obowiązkową polisę, skorzystaj z naszej porównywarki.

Z czego wynika wyższa średnia cena ubezpieczenia dla samochodów z nadwoziem coupé? Powodem jest m.in. ich niska popularność. Jeżeli dojdzie do kolizji z udziałem takiego pojazdu, ubezpieczyciel poniesie wyższe koszty jego naprawy. Jest to konsekwencją zarówno mniejszej liczby warsztatów specjalizujących się w naprawie samochodów z takim nadwoziem, jak i droższych części zamiennych.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również