ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rodzaje świateł w samochodzie

W trakcie kursu na prawo jazdy przyszli kierowcy poznają rodzaje świateł i uczą się ich prawidłowo używać. Miałeś dłuższą przerwę w jeżdżeniu samochodem? Odśwież swoją wiedzę – przypominamy, jakie rodzaje świateł występują w samochodzie osobowym.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła mijania

Światła mijania to tzw. światła krótkie. Do czego służą światła mijania? Ich celem jest oświetlanie drogi przed pojazdem. Ze świateł tych korzysta się:

  • od świtu do zmierzchu,
  • w tunelach,
  • w razie pogorszonej widoczności, np. podczas mgły.

Jeżeli posiadasz samochód, który nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej, to światła mijania powinieneś włączać również w dzień.

Głównym zadaniem świateł mijania jest oświetlanie drogi przed autem. Aby korzystanie z nich było bezpieczne, muszą one być prawidłowo ustawione. Przewożąc ciężki ładunek, wysokość świateł mijania możesz ustawić w kabinie. Z kolei w razie rozregulowania świateł mijania najlepiej zdać się na fachową pomoc, czyli udać się do mechanika.

Światła mijania oświetlają drogę w sposób asymetryczny. Powód jest prosty – w ten sposób nie oślepiają one kierowców jadących z naprzeciwka.

Gdzie są światła mijania? Znajdziesz je na manetce. Symbol świateł mijania na desce rozdzielczej jest następujący – to zielona ikona reflektora prezentująca światło pochylonymi kreskami.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła do jazdy dziennej

W światła do jazdy dziennej nie są wyposażone wszystkie samochody poruszające się po drogach. To stosunkowo nowy rodzaj świateł – w autach są one montowane obowiązkowo od 7 lutego 2011 r. Czym światła do jazdy dziennej różnią się od świateł mijania? Najważniejsze różnice to:

  • parametry techniczne – światła do jazdy dziennej są znacznie słabsze niż światła mijania,
  • sposób włączenia – światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie po uruchomieniu samochodu, w rezultacie czego kierowca nie musi o nich pamiętać,
  • mniejszy pobór prądu – światła do jazdy dziennej wykorzystują najczęściej diody LED.

Kierowcy nie mają dowolności w korzystaniu ze świateł do jazdy dziennej. Jeżeli poruszasz się w dzień i widoczność jest dobra, to możesz – zamiast świateł mijania – korzystać ze świateł do jazdy dziennej. Jednak w czasie silnych opadów czy zadymienia, musisz włączyć światła mijania.

Chcesz wiedzieć więcej o światłach do jazdy dziennej? Przeczytaj artykuł Jakie światła do jazdy dziennej? 

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła drogowe

Jakie są światła w samochodzie? Kierowcy korzystają nie tylko ze świateł mijania i świateł do jazdy dziennej – równie często używane przez nich są światła drogowe. Są one określane również jako światła szosowe lub długie. Analogicznie jak w przypadku świateł mijania ich zadaniem jest oświetlanie drogi przed samochodem. Różnica sprowadza się do tego, że światła drogowe są:

  • symetryczne, podczas gdy światła mijania asymetryczne – ma to bezpośredni związek z ich przeznaczeniem,
  • dostosowane do jazdy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych – zwiększają one widoczność,
  • wykorzystywane przez kierowców do dawania sygnałów (sygnalizowania niebezpieczeństw) – gdy nie oślepiają innych uczestników ruchu.

Co ciekawe, w samochodach do świateł drogowych często wykorzystuje się żarówki halogenowe, które mają dwa żarniki. Mogą one dzięki temu pełnić również funkcję świateł mijania.

Jazda bez wymaganych świateł oznacza dla kierowcy konsekwencje finansowe – naraża się on na mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – kierunkowskazy i światła awaryjne

Jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie? Omówione wyżej światła nie są wszystkimi źródłami światła montowanymi w pojeździe – zapomnieć nie można o kierunkowskazach i światłach awaryjnych. Za pomocą kierunkowskazów kierowcy sygnalizują planowany manewr, np. zmianę pasa ruchu. Dziś ten rodzaj świateł to standard, ale nie zawsze tak było. W latach 20. ubiegłego wieku kierowcy sygnalizowali manewr skrętu, wyciągając rękę. Kierunkowskazy migowe powstały dopiero 30 lat.

Z kierunkowskazami ściśle związane są światła awaryjne. Włączenie świateł awaryjnych jest równoznaczne z włączeniem wszystkich kierunkowskazów. Ze względów bezpieczeństwa światła awaryjne:

  • działają nawet po wyłączeniu zapłonu,
  • są uruchamiane oddzielnym przyciskiem,
  • można je stosować tylko w niektórych sytuacjach.

Światła awaryjne mają ostrzegać innych kierowców przed niebezpieczeństwami. Ich włączenie będzie uzasadnione np. wówczas, gdy dojdzie do awarii i samochód – ze względu na budowę drogi – będzie znajdować się na jej skraju.

W sytuacji, gdy doszło do awarii lub wypadku, światła awaryjne stosuje się wraz z trójkątem ostrzegawczym.

Kierowcy często nadużywają świateł awaryjnych. Używają ich np. do podziękowania za wpuszczenie do ruchu. Niektórzy uruchamiają je podczas holowania pojazdu. Tymczasem są to nadużycia – przepisy nie dopuszczają takiego zastosowania świateł awaryjnych.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła pozycyjne

We współcześnie produkowanych samochodach montowane są światła pozycyjne. Ich nazwa wskazuje ich przeznaczenie – służą one do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego położenia pojazdu podczas postoju. Jedną z przykładowych sytuacji, gdy należy skorzystać ze świateł pozycyjnych, jest holowania auta.

Wyróżnić można trzy rodzaje lamp pozycyjnych:

  • lampy pozycyjne przednie – białe (w samochodach wyprodukowanych przed 2011 r. mogą one być żółte),
  • lampy pozycyjne tylne – czerwone,
  • lampy pozycyjne boczne – żółte, przy czym są one montowane tylko w przyczepach o długości powyżej sześciu metrów.

Jak włączyć światła pozycyjne? Włącznik tych świateł znajdziesz na manetce. Aby włączyć światła pozycyjne, będziesz musiał przestawić włącznik na odpowiednią pozycję. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz też w instrukcji samochodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o światłach pozycyjnych i poznać różnice między nimi a światłami postojowymi, zajrzyj do artykułu Do czego służą i jak włączyć światła pozycyjne?

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne) to kolejny rodzaj świateł, które są montowane w pojazdach. Używa się ich w razie niedostatecznej przejrzystości powietrza, np. podczas mgły.

Wyróżnić można dwa rodzaje świateł przeciwmgłowych:

  • światła przeciwmgłowe tylne – są one obowiązkowe, a ich celem jest ostrzeżenie kierowcy zbliżającego się do pojazdu od tyłu i z tego względu są barwy czerwonej,
  • światła przeciwmgłowe przednie – w odróżnieniu od tylnych są one nieobowiązkowe i mają barwę żółtą lub białą.

Dla świateł przeciwmgłowych charakterystyczne jest ich umieszczenie – znajdują się one maksymalnie nisko nad powierzchnią jezdni. Ich montaż w tym miejscu sprawia, że lepiej oświetlają one jezdnię podczas mgły.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła hamowania „stop”

Niektóre ze świateł zamontowanych w pojeździe uruchamiają się automatycznie. Tak jest w przypadku świateł hamowania „stop”. To czerwone światła, które umieszczone są z tyłu samochodu – montuje się je:

  • w każdej z tylnych lamp – to dwa podstawowe światła hamowania „stop”,
  • na krawędzi dachu lub tylnej szyby – to trzecie światło hamowania „stop”.

Do włączenia tych świateł dochodzi automatycznie po wciśnięciu przez kierowcę hamulca. Mają one na celu ostrzeganie innych uczestników ruchu drogowego o hamowaniu.

Jakie światła na egzaminie? To pytanie często zadawane przez osoby, które przygotowują się do praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Prawidłowa odpowiedź brzmi: światła mijania, ewentualnie światła do jazdy dziennej – w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła odblaskowe

Ze względów bezpieczeństwa w pojazdach montowane są również światła odblaskowe. Ich rolą jest sygnalizowanie położenia samochodu.

W samochodach osobowych wyróżnić można dwa rodzaje świateł odblaskowych:

  • światła odblaskowe tylne – są one koloru czerwonego,
  • światła odblaskowe przednie – są one koloru białego.

W pojazdach montuje się też boczne światła odblaskowe żółte. Stosuje się je jednak wyłącznie w pojazdach, których całkowita długość przekracza sześć metrów.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła cofania

Oprócz wymienionych już typów oświetlenia pojazdy wyposażone są także w światła cofania. To kolejne obowiązkowe światła, z których kierowcy korzystają podczas wykonywania manewru cofania. Do ich włączenia dochodzi automatycznie po wybraniu biegu wstecznego.

W światła cofania muszą być wyposażone nie tylko pojazdy, ale również przyczepy. Dotyczy to tych przyczep, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła postojowe

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Wskazać należy też światła postojowe. Na zastosowanie tych świateł naprowadza ich nazwa – używa się ich w czasie postoju, gdy widoczność jest niedostateczna. Charakterystyczne dla świateł postojowych jest to, że:

  • są one nieobowiązkowe – nie muszą one być zamontowane w pojeździe,
  • możliwe jest ich włączenie nawet przy unieruchomionym silniku – ma to związek z ich funkcją,
  • ich symbolem jest zielona litera „P” prezentująca rozchodzące się światło.

Być może – jak wielu kierowców – zakładasz, że światła postojowe to światła pozycyjne. To błąd. Jednocześnie światła postojowe możesz włączyć, korzystając ze świateł pozycyjnych. Jak to zrobić? Wystarczy, że włączysz światła pozycyjne przednie i tylne tylko z jednej strony pojazdu. Nie wszystkie auta jednak to umożliwiają.

Kiedy jakie światła w samochodzie stosować? Znając rodzaje świateł i ich przeznaczenie, będziesz wiedział, kiedy należy włączyć światła mijania, kiedy światła postojowe, a kiedy światła drogowe.

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie – światła obrysowe

Świateł obrysowych nie spotkasz w samochodach osobowych. Są one jednak obowiązkowym elementem wyposażenia dla samochodów ciężarowych o szerokości przekraczającej 2,1 metra. Jak rozpoznać światła obrysowe? Charakterystyczne jest dla nich to, że są:

  • umieszczane w lampie tylnej od zewnętrznej strony,
  • koloru czerwonego.

Z uwagi na ograniczone występowanie świateł obrysowych często niesłusznie są one określane jako światła pozycyjne boczne.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również