ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rodzaje ubezpieczeń dla firm transportowych

Wiele firm transportowych z niechęcią podchodzi do wydatków związanych z ubezpieczeniami. To bardzo krótkowzroczna postawa, ponieważ ubezpieczenie może być istotną inwestycją zabezpieczającą interesy przewoźników. W przypadku szkód, dzięki polisie, firma może znacząco ograniczyć koszty.

Jak wybierać ubezpieczenie?

Oczywiście wszelki zakup ubezpieczenia powinien być dokładnie przemyślany. Warto przejrzeć i porównać różne oferty i zwrócić uwagę na takie elementy, jak sposób likwidacji szkód oraz koszty, jakie należy ponieść w związku ze szkodą.

Największym błędem jest kierowanie się tylko ceną polisy. Najczęściej najtańsze ubezpieczenia mają mocno ograniczony zakres ochrony, a do tego znajdziemy w nich bardzo długą listę wyłączeń, nie wspominając już o przeważnie wymaganych dużych udziałach własnych. Wybierając ubezpieczenie, należy przede wszystkim kierować się potrzebami i bezpieczeństwem firmy. Duże szkody transportowe mogą przecież zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa. 

Cargo

Polisa cargo to kompleksowe zabezpieczenie. Ochrona pojawia się już w chwili załadunku towaru, trwa w czasie transportu i kończy się dopiero, gdy ładunek opuści pojazdy transportowe ubezpieczonego. W takim przypadku przedsiębiorca dysponuje pełną ochroną przewożonego towaru od jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty (np. kradzież, zaginięcie itd.). Cargo chroni również od zdarzeń losowych, takich jak: powódź, pożar, gradobicie itp. Najczęściej firmy transportowe wykupują opcję all risk, czyli maksymalnie szeroki zakres ochrony, a w transporcie międzynarodowym ubezpieczenie opiera się na międzynarodowym standardzie cargo (I.C.C.).

OC

Dobrym rozwiązaniem jest także wykupienie OC dla przewoźnika drogowego. Nie warto lekceważyć tego typu polisy. Oczywiście, znowu jednak należy wybrać ubezpieczenie bardzo rozważnie, kierując się szerokim zakresem ochrony, ale również wysokością sumy ubezpieczenia, pokrywającą wartość ładunku. W przeciwnym razie taka polisa na niewiele się przyda. Ważne również, żeby polisa uwzględniała zakresem odpowiedzialność OC wynikającą z wejścia firmy w prawa przewoźnika umownego. Niestety, im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka, ale za to dobrze chroniony interes przewoźnika. 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również