ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych dla rolników

Posiadając odpowiednie ubezpieczenia, jesteśmy w stanie ochronić swoje gospodarstwo przed stratami finansowymi spowodowanymi niekorzystnymi zdarzeniami losowymi (np. wypadki przy pracy), roszczeniami osób trzecich (gdy wyrządzimy komuś szkodę podczas prac rolnych), a także żywiołami (np. skutkami powodzi). Choć warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego gospodarstwa poprzez zakup dodatkowych polis, to kilka z nich będziemy musieli wykupić nawet jeśli z własnej woli tego nie chcemy.

Jeśli prowadzisz działalność rolną, musisz nabyć te rodzaje ubezpieczeń:

- OC dla rolników,

- ubezpieczenie budynków rolnych,

- ubezpieczenie upraw rolnych (jedynie w przypadku osób, które pobierają dopłaty rolne).

OC dla rolników

OC dla rolników jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych o powierzchni osiągającej minimum 1ha. Dzięki tej polisie chronieni są nie tylko sami właściciele rolni, ale i ich pracownicy oraz osoby trzecie, które doznają szkody wskutek prowadzonej przez ubezpieczonego działalności. W ten sposób jeśli wyrządzisz komuś krzywdę lub uszkodzisz jego mienie podczas pracy w polu (np. w trakcie oprysków) albo ucierpi na tym Twój pracownik, ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność finansową. Dodatkową zaletą OC rolnika jest fakt, że jego posiadanie zwalnia z konieczności wykupywania dodatkowego OC na pojazdy wolnobieżne.

Ubezpieczenie budynków rolnych

Przepisy prawa obligują rolników również do wykupienia ubezpieczenia budynków rolnych, jeśli ich powierzchnia wynosi minimum 20 metrów kwadratowych. Dotyczy do obiektów takich jak m.in. stodoły, obory i chlewy. Polisa w wymaganym podstawowym zakresie chroni tylko samą nieruchomość, więc jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć przechowywane w budynku ruchomości (np. sprzęty i maszyny rolnicze), musisz je dodatkowo ubezpieczyć.

Ubezpieczenie budynku należy wykupić już w momencie pokrycia budowli dachem.

Ubezpieczenie upraw rolnych

Pobierasz dopłatę do gruntów? W takim razie powinieneś zaopatrzyć się w jeszcze jeden rodzaj ubezpieczenia: upraw rolnych. Nie musisz jej wykupywać dla ochrony całej powierzchni upraw – wystarczy, że polisa obejmie 50%. Polisę muszą nabyć rolnicy uprawiający:

- warzywa gruntowe,

- ziemniaki,

- rośliny strączkowe,

- zboża,

- chmiel,

- tytoń,

- truskawki,

- krzewy owocowe,

- rzepak.

Ubezpieczenie obejmuje straty spowodowane negatywnymi skutkami powodzi, opadów gradu , a także przymrozków.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również