ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Rozładowany akumulator - kiedy i jak długo ładować akumulator?

Rozładowanie akumulatora może przytrafić ci się w każdym momencie, niezależnie od tego, jak dawno temu twój samochód opuścił linię produkcyjną. Jeżeli nie możesz uruchomić auta, to jedną z przyczyn może być właśnie rozładowany akumulator. Jakie masz wówczas możliwości? Jak długo ładować akumulator?

Nagłe rozładowanie akumulatora - przyczyny

Już wiesz, że w twoim samochodzie doszło do rozładowania akumulatora, ale zastanawiasz się, jaki jest tego powód? Możliwości jest wiele. Najprostsze wytłumaczenia i jednocześnie najczęstsze przyczyny rozładowania się akumulatora to:

  • Niska temperatura. Na problemy z akumulatorem kierowcy narzekają szczególnie zimą, gdy temperatura spada poniżej zera. Dzieje się tak nieprzypadkowo - temperatura ma wpływ na procesy chemiczne zachodzące w akumulatorze. W rezultacie niska temperatura może doprowadzić do rozładowania się baterii.
  • Pozostawienie niedomkniętych drzwi czy włączonych świateł. Wówczas również mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla rozładowanego akumulatora.
  • Rzadkie korzystanie z samochodu. Jeżeli autem z garażu wyjeżdżasz sporadycznie, również musisz być przygotowany na samoczynne rozładowanie akumulatora w samochodzie.

Zaniepokoić powinny cię również problemy z uruchomieniem samochodu czy niemożność uruchomienia silnika mimo poprawnej pracy rozrusznika. To objawy słabego akumulatora.

Jeżeli doszło do nagłego rozładowania akumulatora, warto sprawdzić, czy jedno z urządzeń zamontowanych w pojeździe nie pobiera więcej prądu, niż powinno. Jak sprawdzić co rozładowuje akumulator w samochodzie? W tym przypadku będziesz potrzebował amperomierza. Wartość poboru prądu powyżej 30 mA w trakcie postoju oznacza, że do rozładowania akumulatora może przyczyniać się urządzenie w aucie.

O akumulator powinieneś dbać. Z czasem dojść może do zaśniedzenia czy korozji klem i biegunów akumulatora. Wówczas utrudnione jest przewodzenie prądu. Dlatego od czasu do czasu powinieneś przetrzeć te elementy papierem ściernym.

Prawidłowe napięcie akumulatora - jak je sprawdzić?

Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora powinieneś sprawdzić jego napięcie. Jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany? Aby zweryfikować napięcie akumulatora, potrzebujesz miernika. Najtańsze modele tych urządzeń kosztują ok. 30 zł. Jeżeli często zdarza ci się mieć problemy z akumulatorem, to zakup tego urządzenia jest wskazany. To właśnie przy pomocy miernika zweryfikujesz, czy przyszła pora na zakup nowego akumulatora. Wskazywać na to będzie napięcie poniżej 10 V pomimo naładowania oraz dodatkowe objawy w postaci trudności z uruchomieniem silnika.

Ile wynosi prawidłowe napięcie akumulatora? Od 13,8 do 14,4 V - wartość w tych granicach powinieneś zobaczyć na mierniku, o ile urządzenia w samochodzie nie pobierają prądu. Jeżeli napięcie jest o wiele niższe, możesz podejrzewać, że akumulator jest rozładowany lub niesprawny.

Ładowanie akumulatora prostownikiem - jak to się odbywa?

Ładowanie akumulatora samochodowego może odbywać się na dwa sposoby. W zależności od tego, gdzie doszło do unieruchomienia auta, możesz naładować akumulator przy użyciu prostownika lub poprosić innego kierowcę o „pożyczenie” prądu.

Ładowanie akumulatora prostownikiem

To zdecydowanie częściej stosowane rozwiązanie, które pozwala naładować do pełna samochodową baterię. Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora przy pomocy prostownika upewnij się, że robisz to prawidłowo - zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia oraz baterii.

Jak przebiega ładowanie akumulatora prostownikiem? Proces nie jest szczególnie skomplikowany. Przede wszystkim musisz pamiętać o środkach ostrożności. Kolejność wykonywania czynności jest następująca:

  1. Odkręć klemy. W pierwszej kolejności powinieneś odkręcić klemę dodatnią (czerwoną), a następnie ujemną (czarną). Jeżeli korzystasz ze starszego akumulatora, dodatkowo będziesz musiał odkręcić korki.
  2. Wymontuj akumulator z auta. W niektórych poradnikach spotkasz się ze stwierdzeniem, że nie jest to konieczne. Nieumiejętne ładowanie akumulatora może jednak być przyczyną jego uszkodzenia (a nawet eksplozji) i w konsekwencji poważnych szkód. Właśnie dlatego nie powinieneś ryzykować.
  3. Podłącz kable prostownika do biegunów akumulatora - najpierw dodatni, a następnie ujemny.
  4. Uruchom prostownik.

 „Pożyczenie” prądu z innego samochodu

To rozwiązanie doraźne, którego rezultatem ma być uruchomienie silnika, a nie pełne naładowanie akumulatora. Jak odpalić samochód na kable? Sposób postępowania jest prosty:

  1. Wyłącz silnik w sprawnym pojeździe.
  2. Podłącz odpowiednio kable rozruchowe. W pierwszej kolejności podłącz przewody do sprawnego akumulatora (najpierw dodatni), a następnie przewody podepnij pod akumulator auta uruchamianego (ujemny na końcu).
  3. Gdy podłączysz kable, wystarczy uruchomić silnik sprawnego auta. Po odczekaniu 2-3 minut możesz spróbować uruchomić swój samochód.

Ile kosztuje prostownik? Cena tego urządzenia wynosi od ok. 100 do 400 zł. Dopiero zamierzasz zaopatrzyć się w prostownik? Pamiętaj, aby urządzenie pasowało do akumulatora znajdującego się w twoim samochodzie.

Ile ładować akumulator samochodowy?

Jeżeli zdecydowałeś się ładować akumulator przy pomocy prostownika, możesz zastanawiać się, ile będzie trwał ten proces. Jak długo ładować akumulator? Aby w pełni naładować akumulator, według specjalistów potrzeba od 10 do 12 godzin.

Po zakończeniu procesu ładowania powinieneś ponownie sprawdzić napięcie baterii, korzystając z miernika.

Na branżowych portalach można znaleźć kalkulatory czasu ładowania akumulatora. Skorzystaj z tych narzędzi, jeżeli nigdy wcześniej nie ładowałeś akumulatora. Z pomocą takiego kalkulatora szybko obliczysz optymalny czas potrzebny do tego, aby naładować baterię.

Rozładowany akumulator a polisa assistance

O rozładowaniu akumulatora możesz dowiedzieć się we własnym garażu lub przy próbie uruchomienia samochodu na parkingu. Druga sytuacja jest bardziej kłopotliwa - możliwości, by naładować akumulator, są wówczas ograniczone. Właśnie w takim przypadku przyda ci się assistance.

Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w razie nagłej awarii, np. po rozładowaniu akumulatora. Wsparcie w takich sytuacjach zapewniają m.in.:

  • Aviva - kierowca musi posiadać ubezpieczenie assistance w wariancie Rozszerzonym lub Maksymalnym,
  • Concordia - w ramach ubezpieczenia assistance w wariancie Standard lub Premium,
  • Proama - jeżeli ubezpieczony kupił assistance w wariancie Midi lub Super.

Z reguły firmy ubezpieczeniowe świadczą pomoc na miejscu zdarzenia. Jeżeli jednak nie uda się usprawnić auta, zostanie ono odholowane na koszt firmy ubezpieczeniowej np. pod wskazany przez ciebie adres.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również