ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Samochód służbowy  - kilometrówka, sprzedaż samochodu firmowego

Ewidencja przebiegu pojazdu - co to jest kilometrówka?

Samochód służbowy to pojazd firmowy wykorzystywany do działalności przedsiębiorstwa. Do końca 2018 roku wszyscy właściciele firm byli zobowiązani ustawą do prowadzenia ewidencji przebiegu, czyli tzw. kilometrówki. Od 1 stycznia 2019 sytuacja uległa zmianie. Kilometrówkę są zmuszeni prowadzić przedsiębiorcy, którzy zamierzają w 100 proc. zaliczać wydatki eksploatacyjne do kosztów uzyskania przychodów oraz w pełni odliczać podatek VAT. Prowadzenie ewidencji jest konieczne do udowodnienia, że auto jest używane tylko do działalności firmy.

Jeżeli auto wykorzystywane jest do celów służbowych i prywatnych możesz wówczas odliczyć 50 proc. VAT-u i 75 proc. kosztów eksploatacyjnych. Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest wówczas konieczne.

Stawki za kilometr

Kilometrówkę powinni prowadzić pracownicy firmy, którzy wykorzystują prywatne auta do celów służbowych, jak np. podroży służbowych. Udokumentowanie przebiegu auta jest wówczas ich obowiązkiem.

Jeżeli w czasie podróży służbowej korzystasz z własnego środka transportu, przysługuje ci zwrot kosztów za każdy przejechany kilometr. Zwrot kosztów stanowi iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr ustaloną przez pracodawcę.

Ile kosztuje przejechanie 1 km?

Ile wynosi kilometrówka w przypadku wykorzystywania do pracy własnego środka transportu? Stawka za kilometr kształtuje się następująco:

 • samochód osobowy o pojemności skokowej do 900cm3 - 0,5214 zł,
 • samochód osobowy o pojemności skokowej powyżej 900cm3 - 0,8358,
 • motocykl - 0,2302 zł,
 • motorower - 0,1382 zł.

Prywatna jazda służbowym autem - ile to kosztuje?

Każdy samochód służbowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien służyć jedynie celom służbowym, jednak zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest użycie go również do celów prywatnych. Jeżeli jesteś pracownikiem i korzystasz z auta prywatnie, jest to twój dochód i zmuszony jesteś zapłacić podatek dochodowy.

To, ile on wyniesie, do końca 2021 roku zależało od pojemności silnika i wyglądało następująco:

 • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
 • 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

 

Od 2022 roku, za sprawą Polskiego Ładu, zmienił się parametr, od którego zależy, czy za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych pracodawca doliczy ci 250 zł czy 400 zł. Stawki są uzależnione od mocy silnika i wyglądają następująco:

 • 250 zł - dla samochodów o mocy do 60 kW,
 • 400 zł - dla samochodów o mocy ponad 60kW.

Zdecydowanie więcej aut służbowych ma moc powyżej 60kW, więc obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców mocno wzrosną.

Odliczenie 100 proc. VAT od samochodów służbowych - kiedy to możliwe?

Każdy przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. podatku VAT od auta służbowego. Trzeba tylko spełnić kilka wymogów prawnych. W pierwszej kolejności trzeba zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na druku VAT-26, zaznaczając, że będzie użytkowany wyłącznie do celów służbowych. Kolejnym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu - kilometrówki.

Na kilometrówce musi się znaleźć:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,
 • stan licznika na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji i na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji,
 • wpis osoby kierującej pojazdem zawierający datę i cel wyjazdu, opis trasy, liczbę przejechanych kilometrów i imię i nazwisko kierowcy,
 • liczbę przejechanych kilometrów na koniec okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia ewidencji.

Sprzedaż samochodu firmowego

Jeżeli samochód stanowi element majątku firmy - jest jego środkiem trwałym i jego sprzedaż rodzi obowiązek podatkowy. Stawka VAT, jaką trzeba zapłacić od sprzedaży samochodu firmowego wynosi 23 proc. Można uniknąć zapłaty, wyprowadzając auto z majątku firmy i przekazać go na cele prywatne. Jednak po takim wyprowadzeniu trzeba odczekać sześć lat, żeby zniknął obowiązek podatkowy.

Dodatkowo każdy przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy. Opłacania podatku dochodowego można uniknąć, przekazując samochód  komuś w formie darowizny.

Ubezpieczenie samochodu służbowego

Jesteś przedsiębiorcą posiadającym flotę pojazdów służbowych? Masz zatem zapewne świadomość, że twoje samochody, które są wykorzystywane do pracy, muszą być ubezpieczone. Niezależnie od tego, iloma autami dysponuje twoje firma, wszystkie muszą posiadać obowiązkową polisę OC. Warto również zadbać o bardziej rozbudowane ubezpieczenie, które będzie zawierało Assistance, Autocasco i NNW, by zarówno twoja flota, jak i pracownicy z niej korzystający, byli objęci pełną ochroną.

Jeśli posiadasz jeden samochód służbowy, ubezpieczenie go nie sprawi ci większych problemów. Jednak gdy jesteś właścicielem firmy transportowej, spedycyjnej lub po prostu posiadasz kilka aut służbowych, wykupienie polisy dla każdego pojazdu z osobna, może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepsze firmy ubezpieczeniowe w Polsce, których ofertę znajdziesz w serwisie Compero.pl, proponują zbiorcze ubezpieczenie wszystkich pojazdów należących do twojej firmy. Dzięki takiej opcji możesz przy pomocy jednej polisy ubezpieczyć kilka pojazdów i to niezależnie od tego, czy są to samochody osobowe czy ciężarowe.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również