ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie samochodu – jak zaoszczędzić na OC?

Składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu może być aż o 24 proc. niższa niż średnia rynkowa składka.  To bardzo duża oszczędność, szczególnie w świetle rosnących cen paliwa, zwiększanych kar za łamanie przepisów ruchu drogowego i ogólnych podwyżek cen. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić, żeby mieć niższe ubezpieczenie, a tym samym więcej pieniędzy w portfelu.

Rodzaje polis samochodowych – obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu jest rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego. Do jego posiadania zobowiązani są wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Właściciel auta jest prawnie  zobowiązany do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce.

Oprócz OC warto wykupić nieobowiązkowe polisy. Należą do nich:

  • Autocasco (AC) – zakres tej polisy zależy od umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym, AC chroni przed konsekwencjami finansowymi zniszczenia auta lub kradzieży,
  • Następstwo Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – obejmuje zwrot kosztów leczenia uszczerbku na zdrowiu powstałego w wyniku wypadku,
  • Assistance – inna niż finansowa pomoc dla kierowcy i jego auta, może to być serwis, holowanie czy auto zastępcze.

 

Ubezpieczenie samochodu – od czego zależy wysokość składki?

Wysokość OC zależy od wieku kierowcy, historii i stażu ubezpieczeniowego, czasu posiadania prawa jazdy. Przeciętne ubezpieczenie samochodu wynosiło w 2021 r. 594 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu też jest zależne od rodzaju pojazdu i pochodzenia kierowcy. To jest standardowy wzór. Poniżej kilka ciekawych przykładów, gdzie składka na ubezpieczenie OC obliczana jest nieco inaczej.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Auta zabytkowe są najczęściej garażowane i rzadko wyjeżdżają na drogi publiczne. Dzięki temu ich właściciele mogą korzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC i w konsekwencji płacić niższą składkę.  Ubezpieczenie samochodu zabytkowego można wykupić na minimum 30 dni.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Składka za ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest najczęściej wyższa niż w przypadku auta osobowego. Wysokość składki zależy od parametrów ciężarówki, wieku kierowcy, obecności współwłaścicieli pojazdu, historii ubezpieczeniowej. Za brak ważnego OC kierowcy grozi kara wynosząca nawet 300 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Jeśli chcesz płacić niższe składki OC kup auto elektryczne. W 2021 roku średnia ubezpieczenie samochodu elektrycznego wynosiło 492 zł i było o 24 proc. niższe od średniego ubezpieczenia samochodu spalinowego.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Gdy wynajmujesz pojazd od firmy, nie musisz się martwić ubezpieczeniem. Tu obowiązek leży po stronie właścicieli pojazdu wynajmowanego. Oprócz OC, ubezpieczenie wynajmowanego samochodu obejmuje najczęściej wszystkie rodzaje nieobowiązkowych składek.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jeżeli chcesz legalnie jeździć autem sprowadzonym z zagranicy, musisz wykupić polisę OC. Żeby to zrobić, trzeba najpierw zarejestrować auto. Dlatego kosztem pierwszej polisy OC jest też w pewnym sensie koszt rejestracji auta.

Ubezpieczenie OC dla obcokrajowców

Obcokrajowcy z terenu UE mogą bez ograniczeń poruszać się po polskich drogach, jeżeli mają przy sobie ważną polisę. Inaczej jest z obywatelami mieszkającymi poza UE. Ubezpieczenie samochodowe dla Ukraińców, Rosjan czy Białorusinów może być dwojakiego rodzaju. Jeśli wykupią tzw. Zieloną Kartę, ważne będzie ich krajowe ubezpieczenie. W przypadku jej braku mogą wykupić ubezpieczenie OC graniczne na okres 30 dni.

Zarówno ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy, jak i wszystkich wymienionych powyżej pojazdów, znajdziesz w serwisie Compero.pl, który udostępnia swoim użytkownikom darmową porównywarkę ubezpieczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu w szybki i prosty sposób dowiesz się, ile zapłacisz za OC swojego auta oraz będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród propozycji najlepszych polskich ubezpieczycieli współpracujących z Compero.pl.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również