ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy się należy, na jak długo przysługuje

Polisa odpowiedzialności cywilnej zapewnia finansowe zabezpieczenie właścicielom pojazdów mechanicznych w przypadku strat spowodowanych osobom trzecim na skutek kolizji drogowej. Poszkodowany może skorzystać z samochodu zastępczego w ramach OC sprawcy wypadku. Warto wiedzieć, jakie działania należy podjąć, chcąc skorzystać z usług wypożyczalni aut.

 

Kiedy należy się samochód zastępczy z OC sprawcy?

Kolizja drogowa, wymagająca likwidacji szkód pojazdu mechanicznego poszkodowanej osoby uprawnia do skorzystania z finansowego wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym sprawca wypadku ma podpisaną umowę polisy odpowiedzialności cywilnej. Firma może zwrócić koszty związane z:

  • holowaniem,
  • naprawą auta,
  • ewentualnym pobytem w placówce medycznej,
  • wynajęciem samochodu zastępczego.

 

Pojazd przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą i klientom wykorzystującym środek komunikacji w osobistych celach. Chęć skorzystania z auta zastępczego w ramach OC sprawcy należy odpowiednio uzasadnić, uwzględniając czynniki ekonomiczne. Zwrot pieniędzy z wynajmu pojazdu trzeba właściwie udokumentować. Wypożyczenie samochodu zastępczego z OC sprawcy stanowi szkodę majątkową. Pieniądze przysługują więc poszkodowanemu po wynajęciu konkretnego pojazdu mechanicznego.

Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu?

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia środków finansowych osobie:

  • posiadającej drugi samochód,
  • sporadycznie wykorzystującej auto w codziennym funkcjonowaniu,
  • wnioskującej o zwrot pieniędzy związanych z wypożyczeniem pojazdu z pominięciem czynników ekonomicznych.

Towarzystwo może bowiem uznać, iż pokrycie kosztów wynajmu jest bezcelowe.

 

Firma nie ma prawa odmówić pokrycia kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego z OC sprawcy, podając jako uzasadnienie swojej decyzji dostęp poszkodowanego do publicznych środków komunikacji. Na zwrot środków wynajmu pojazdu mogą również liczyć osoby, posiadające różne typy środków komunikacji. Jeśli więc zostało uszkodzone auto osobowe, a drugi środek komunikacji poszkodowanego stanowi samochód dostawczy, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do wypłaty należnych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na koszt najmu obowiązujący w danej wypożyczalni. W przypadku wysokich stawek towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zwrotu pieniędzy.

 

Na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Okres użytkowania wypożyczonego auta uzależniony jest od rodzaju szkody powstałej na skutek kolizji drogowej. W przypadku straty częściowej, kwalifikującej pojazd do naprawy, poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy przez cały czas serwisu. Okres ten obejmuje działania związane z naprawą, sporządzeniem kosztorysu, zamówieniem odpowiednich części i odbiorem auta przez osobę ubezpieczoną.

 

W przypadku szkody całkowitej, obejmującej ponad siedemdziesiąt procent wartości samochodu, firma wypłaca poszkodowanemu pieniądze na zakup nowego pojazdu mechanicznego. Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje wówczas do momentu przelania środków finansowych na konto rachunkowe danej osoby. Poszkodowany ma również prawo wydłużyć okres najmu pojazdu mechanicznego w przypadku braku możliwości zakupu nowego samochodu w wyznaczonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe terminie.

 

Jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Zgłaszając szkodę, należy podkreślić chęć otrzymania samochodu z wypożyczalni lub pieniędzy na wynajem pojazdu. Warto pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za koszty związane z eksploatacją auta. Wzór wniosku o samochód zastępczy z OC sprawcy znaleźć można w internecie. Po złożeniu podania należy również dokładnie zapoznać się z zasadami użytkowania auta. W przypadku skorzystania z usług zewnętrznej wypożyczalni, towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają zazwyczaj dokumentu, potwierdzającego wynajem pojazdu mechanicznego przez daną osobę. Należy jednak pamiętać, że klasa wybranego samochodu powinna odpowiadać rodzajowi uszkodzonego w kolizji drogowej auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe umieszczają na swoich stronach internetowych akceptowane stawki najmu pojazdów mechanicznych. Cenę wypożyczenia najpopularniejszych modeli samochodów zastępczych uznawana w Warcie prezentuje tabela:

Modele aut 

Stawka za dobę najmu brutto 

Skoda Fabia, Opel Corsa, Toyota Yaris 

74 zł 

Volkswagen Passat, Toyota Avensis, Opel Insignia 

126 zł 

Volkswagen Touran, Citroen Xara Picasso 

146 zł 

Toyota RAV4, Jeep Renegate

132 zł 

Audi A6, Mercedes Benz E 

249 zł 

Źródło: https://www.warta.pl/samochod-zastepczy-z-oc  (stan na: 2.02.2022 r.)


W przypadku firmy PZU akceptowana stawka uzależniona jest od okresu najmu. W przypadku wypożyczenia pojazdu poniżej siedmiu dni trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Cenę wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy w PZU obrazuje tabela:

Modele 

1 ­– 7 dni (za dobę) 

Powyżej siedmiu dni 

(za dobę) 

Renault Clio, Opel Corsa, Toyota Yaris 

80 zł 

65 zł 

Ford Mondeo, Opel Insignia 

130 zł 

110 zł 

Kia Stinger 

220 zł 

190 zł 

Toyota RAV4, Honda CR-V 

160 zł 

135 zł 

BMW X5 

320 zł 

295 zł 

Źródło: https://zastepczy.org/tu/pzu-samochod-zastepczy-z-oc/ (stan na: 2.02.2022 r.) 


Warto pamiętać, iż towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne kryteria klasyfikacji poszczególnych pojazdów. Przed skorzystaniem z usług wypożyczalni należy dokładnie zapoznać się, do jakiej kategorii zaliczany jest dany samochód. Rozwiązanie to gwarantuje ryzyko ewentualnych nieporozumień z firmą. Chcąc otrzymać auto zastępcze, można również skorzystać ze wsparcia warsztatu naprawczego. Rozwiązanie to stanowi bezgotówkową likwidację szkody. Wynajem samochodu z warsztatu ogranicza również formalności związane z rozliczeniem się z firmą ubezpieczeniową.

 

Czy za auto zastępcze z OC sprawcy się płaci?

Towarzystwa odpowiedzialne za wypłatę należnych odszkodowań pokrywają koszt najmu pojazdu zastępczego. Jeśli jednak poszkodowany wybierze samochód wyższej klasy od uszkodzonego auta, wówczas musi on liczyć się z dopłatą. Koszt wynajmu pojazdu nie powinien odbiegać od średniej ceny usługi w danym rejonie. Przed wypożyczeniem auta warto udać się do firmy, współpracującej z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu podania numeru polisy oraz szkody z OC. Rozwiązanie to gwarantuje przyznanie samochodu odpowiedniej klasy. Koszt wynajmu będzie stanowić równowartość średnich stawek, obowiązujących w danym sektorze rynkowym. W przypadku korzystania z usług zewnętrznej wypożyczalni warto sprawdzić stan pojazdu oraz ubezpieczenie samochodu.

 

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel domaga się zwrotu samochodu zastępczego?

Poszkodowana osoba ma prawo do korzystania wynajętego auta przez cały okres naprawy uszkodzonego pojazdu. Zdarza się jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe domaga się odstawienia samochodu zastępczego z OC do wypożyczalni. Firma może również odmówić wypłacenia należnych środków finansowych za cały okres wynajmu. Warto więc gromadzić wszelkie dokumenty, dotyczące likwidacji powstałych szkód. W przypadku składania odwołania do towarzystwa ubezpieczeniowego załączniki te stanowią ważne uzasadnienie wniosku. Poszkodowany może również skorzystać z pomocy rzecznika finansowego. Ostatecznym rozwiązaniem jest dochodzenie swoich praw przed instytucją sądową.

 

W jakich sytuacjach przysługuje auto zastępcze w ramach dobrowolnych świadczeń?

Właściciel polisy AC lub pakietu Assistance może wynająć samochód, korzystając  z finansowego wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego. Pokrycie kosztów wypożyczenia nie zawsze jednak zaliczane jest do zakresu danego produktu. Przed wynajęciem pojazdu warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 

W przypadku polisy AC firmy często ograniczają możliwość wynajęcia auta na okres kilku dni. Rozwiązanie to stanowi duże utrudnienie w przypadku skomplikowanych napraw uszkodzonego pojazdu. Okres wynajmu uzależniony jest również od rodzaju strat. W przypadku awarii z zastępczego auta można korzystać zazwyczaj przez trzy dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe często zastrzegają sobie, iż klient może wynająć auto od wypożyczalni, współpracującej z daną firmą. W przypadku skorzystania z usług zewnętrznej jednostki klientowi mogą zostać niewypłacone należne środki finansowe.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe AXA oferuje  autonomiczne ubezpieczenie, po zakupie którego można wynająć auto zastępcze. Polisa stanowi dodatek do świadczenia Assistance. Świadczenie gwarantuje pokrycie kosztów wypożyczenia pojazdu na okres pięciu dni. Należy jednak pamiętać, że AXA zastrzega sobie prawo do holowania uszkodzonego samochodu. Ubezpieczenie pojazdu mechanicznego dostępne jest w kilku wariantach. W każdym z nich określona jest najwyższa klasa samochodu, którą może wypożyczyć klient. Pojazd zastępczy przysługuje w przypadku szkód powstałych na skutek wypadku drogowego. Z usług wypożyczalni  nie mogą skorzystać osoby, których auto uległo awarii lub został skradziony.

 

Pojazd zastępczy w ramach gwarancji

Osoby poszkodowane mogą skorzystać ze wsparcia dealera samochodowego. Należy jednak pamiętać, że producent pokrywa koszty wynajmu auta, jeśli dana osoba nie może eksploatować swojego pojazdu. Samochód zastępczy nie przysługuje klientom, którzy świadomie spowodowali wypadek drogowy. Warto pamiętać, że nie wszyscy dealerzy gwarantują możliwość wynajmu auta. Samochód przyznawany jest zazwyczaj na okres czterech dni. Klient powinien ponadto wypożyczyć auto z serwisu odpowiedzialnego za likwidację szkód powstałych na skutek kolizji drogowej. W przypadku wszelkich komplikacji z samochodem zastępczym, warto skorzystać z wsparcia Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

 

Wypożyczone auto stanowi duże udogodnienie dla osób poszkodowanych w wypadku, których pojazd mechaniczny uległ poważnej awarii lub zniszczeniu. Należy jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają określone zasady postępowania w przypadku pokrycia kosztów związanych z wynajmem samochodu. Warto również gromadzić dokumenty, które mogą okazać się w przydatne, jeśli firma zażąda zwrotu wypłaconych środków finansowych lub wcześniejszego odprowadzenia wypożyczonego auta.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również