ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Samochody zastępcze dostępne w polskich TU

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Jeśli wypadek drogowy zdarzył się z winy innego kierowcy, a nasze auto uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu, mamy prawo do wyegzekwowania od ubezpieczyciela sprawcy pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego. Okres wynajmu nie powinien być przy tym dłuższy niż okres niezbędnej naprawy uszkodzonego pojazdu. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do kwestii samochodów zastępczych dla kierowców poszkodowanych w wypadku spowodowanym przez ich klienta.

Czy wiesz że...?

Obecnie, według wytycznych Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komisji Nadzoru Finansowego, prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku przysługuje poszkodowanemu, który nie mógł korzystać ze swojego pojazdu w takim samym zakresie, w jakim korzystałby z niego, gdyby mu szkody nie wyrządzono, poniósł wydatki niezbędne do korzystania z innego auta oraz – jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej - nie mógł zaspokoić swoich potrzeb konsumpcyjnych i życiowych w inny sposób, w szczególności poprzez korzystanie z ogólnodostępnych środków transportu.

Kierowca wynajmujący na koszt TU sprawcy wypadku samochód zastępczy ma obowiązek udowodnić i udokumentować sposób, w jaki korzystał z auta, długość dokonywanych przejazdów i ich cel.

Uwaga!

Poszkodowany nie ma możliwości wypożyczenia dowolnego auta w wybranej przez siebie wypożyczalni, ponieważ istotą odszkodowania jest brak możliwości wzbogacenia się po stronie poszkodowanego.  Samochód zastępczy powinien więc być zbliżonej klasy, co pojazd uszkodzony.

Typy samochodów zastępczych w pakietach Assistance

W pakiecie Assistance Podstawowym w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Gothaer pojazd zastępczy zapewniany w przypadku awarii lub kolizji drogowej klientowi to samochód osobowy klasy A lub B, według standardów podmiotów świadczących usługi wynajmu pojazdów.

W klasie A znajdują się m.in. takie samochody, jak:

  • Suzuki Alto,

  • Citroen C1,

  • VW Up!,

W klasie B wyróżnia się zaś:

  • Skodę Fabia,

  • Peugeot 207,

  • Seat Ibiza.

Klienci PZU w partnerskich wypożyczalniach aut zastępczych mają do dyspozycji samochody marki Toyota Auris z silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 litra i z automatyczną skrzynią biegów. Są to samochody hybrydowe.

Samochód zastępczy ma głównie zapewnić możliwość przemieszczania się kierowcom, którzy pozbawieni są własnych pojazdów samochodowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej dopasowują samochody zastępcze w taki sposób, aby odpowiadały swą klasą skradzionemu pojazdowi lub marce auta znajdującego się w naprawie.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również