ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Sanatorium z mężem – czy można wyjechać do uzdrowiska we dwoje?

Każdy, kto korzysta z kuracji w uzdrowisku z ramach skierowania z NFZ, chciałby wyjechać do sanatorium z mężem, żoną, partnerką lub partnerem – osobą, z którą po prostu dzieli życie. Wyjazd do sanatorium wiąże się z kilkunastodniowym pobytem poza domem, nie dziwi więc fakt, że kuracjusze woleliby spędzić ten czas w towarzystwie najbliższej osoby. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czy do sanatorium można jechać z mężem, żoną lub inną bliską osobą.

 

Jak wyjechać do sanatorium z mężem lub żoną?

Wyjazd do sanatorium z mężem, żoną czy też inną bliską osobą jest możliwy, jednak jednocześnie nie jest prosty w zorganizowaniu. NFZ nie ma obowiązku kierowania małżeństw na wspólną kurację, jednak stara się to robić, choć osoby wnioskujące o taki pobyt muszą spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest złożenie wniosków obojga małżonków tego samego dnia – najlepiej zdobić to umieszczając obydwa skierowania do sanatorium w jednej kopercie. Wnioski te muszą być zaaprobowane przez lekarza balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej w oddziale NFZ oraz nie mogą się wykluczać, czyli powinny mieć wskazany ten sam rodzaj i profil leczenia.

Co ważne, każda prośba ze strony NFZ o uzupełnienie danych lub dokumentacji medycznej, a także konieczność weryfikacji skierowań, może poskutkować uniemożliwieniem wspólnego wyjazdu do sanatorium.

Podanie o sanatorium z mężem lub żoną

Do złożonych w siedzibie NFZ skierowań małżonków do sanatorium można (choć nie jest to wymagane) dołączyć informację o chęci wspólnego wyjazdu. Należy wiedzieć, że nawet najlepsze uzasadnienie chęci wspólnego pobytu w jednym uzdrowisku nie musi przynieść zadowalającego rezultatu. Nie ma na to wpływu również życzliwość osoby przyjmującej skierowanie, ani też opinia lekarza kierującego do sanatorium. Ostateczną decyzję o tym, gdzie będą skierowani małżonkowie na leczenie sanatoryjne oraz czy pojadą tam razem, podejmuje lekarz specjalista rozpatrujący skierowanie w wojewódzkim oddziale NFZ.

Wspólny wyjazd do sanatorium mają zagwarantowany małżonkowie, jeśli choć jedno z nich kończyło 65 rok życia lub ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Wyjazd do sanatorium z mężem lub żoną – co jeszcze musisz wiedzieć?

Jak już wspominaliśmy, NFZ nie jest zobowiązany do wysyłania małżonków (oraz innych osób chcących wspólnie realizować świadczenie) w jednym terminie i do jednego uzdrowiska. Co więcej, Fundusz nie posiada kompetencji do dokonywania rezerwacji pokoi w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, a co za tym idzie, nawet jeśli małżonkom uda się uzyskać ten sam termin leczenia w tym samym ośrodku, nie oznacza, że będą mogli mieszkać razem w jednym pokoju. To, czy małżonkowie będą mogli dzielić pokój w sanatorium zależy od dostępności miejsc w danym ośrodku. Sanatorium nie ma obowiązku zapewnienia małżonkom wspólnego pokoju, a jedynie zapewnić każdemu kuracjuszowi odpowiednie warunki mieszkalne.

Co zrobić, by na pewno wyjechać do sanatorium z mężem, żoną, partnerem lub partnerką?

Niestety te pary, które marzą o wspólnym wyjeździe do sanatorium nie mogą dostać gwarancji od NFZ, że to się uda. Jedynym pewnym sposobem na wspólne spędzenie czasu w uzdrowisku jest skorzystanie z oferty prywatnego sanatorium. Jest to rozwiązanie doskonałe pod wieloma względami – pary mogą być razem w pokoju, samodzielnie wybierają termin, miejsce i mają zapewniony o wiele wyższy standard niż ma to miejsce w przypadku uzdrowisk finansowanych przez NFZ. Niestety największym minusem takiego wyjazdu do sanatorium z mężem bądź żoną jest jego koszt. Ceny za dobę od osoby zaczynają się średnio od 150 zł, a sięgają nawet 260 zł. Oczywiście na cenę jednej doby pobytu w sanatorium wpływa kilka czynników, a są to głównie:

  • zakres zabiegów oferowanych w sanatorium,

  • długość pobytu (im dłuższy pobyt, tym niższa dobowa stawka),

  • standard ośrodka i pokoju, jaki wybiorą kuracjusze,

  • sezon (najdroższe są letnie miesiące, najtańsze – jesienne i wczesnowiosenne).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sanatorium z NFZ również nie jest bezpłatne. Jest to znacznie niższy koszt, lecz mimo wszystko konieczne jest wydanie kilkuset złotych. Doba w sanatorium z NFZ może kosztować jedną osobę średnio od 10 do 35 zł w zależności od standardu pokoju.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również