ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Skibob – co to takiego? Czy każdy może uprawiać ten sport?

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy mierzą się ze sobą w konkurencjach takich jak slalom specjalny, slalom gigant, super gigant, bieg zjazdowy oraz slalom równoległy. Co ciekawe, Mistrzostwa Świata w Skibobach bywają organizowane w Polsce, a za kolebkę polskiego skibobu uznawana jest Szklarska Poręba. Czym dokładnie jest skibob i czy każdy może spróbować swoich sił w jeździe na skibobie?

Skibob – czym jest i jak wygląda?

Skibob to pojazd nazywany również nartosankami, którym można poruszać się po śniegu. Składa się z płóz (nart) i ramy wyglądem przypominającej ramę rowerową. De facto, pierwszy skibob, wynaleziony w 1892 roku powstał właśnie poprzez przymocowanie narty do roweru. Prototyp ten stworzył Amerykanin John Stevens. Dziś skiboby są znacznie bardziej sprawne i wygodne – składają się z profesjonalnych ram z amortyzatorami, siodełka, kierownicy, którą sterowana jest przednia narta i dwóch bocznych nart, pomagających utrzymać równowagę. Boczne narty są często przypinane do butów, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania skibobu, a ich długość wynosi od 50 do 55 centymetrów. Waga całej konstrukcji nie może przekraczać 20 kg, a jej długość nie może być większa niż 230 centymetrów.

Skibob – na czym polega ten sport?

Na skibobie można jeździć zarówno w celach rekreacyjnych, jak i wyczynowych. I choć sama nauka jazdy na tym śnieżnym sprzęcie nie zajmuje wiele czasu, to jednak zawodowi sportowcy muszą sporo trenować, aby mieć szansę na zdobycie osiągnięć w tej dyscyplinie. Prędkość, jaką osiągają mistrzowie skibobu przekracza 200 km/h, co oznacza, że jest to dosyć niebezpieczny sport. Osoby uprawiające tę aktywność amatorsko nie muszą się jednak martwić - w standardowych warunkach (na stokach) ciężko jest rozwinąć, aż tak zawrotną prędkość.

Jazda na skibobie odbywa się w pozycji siedzącej przypominającej jazdę na rowerze, z tą różnicą, że zamiast na pedałach, nogi trzyma się na bocznych płozach. Pojazdem steruje się za pomocą kierownicy przymocowanej do przedniej narty. Sposób zjeżdżania ze stoku skibobem nie różni się bardzo od klasycznego narciarstwa zjazdowego – jedynymi różnicami są: pozycja osoby zjeżdżającej i brak kijków.

Dla kogo jest jazda na skibobie?

Można śmiało powiedzieć, że skibob to idealny pojazd śnieżny dla każdego fana sportów zimowych. Jest to również o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza forma rozrywki na stoku niż, np. zjazd na nartach. Dzięki amortyzatorom i stabilizacji zapewnianej przez boczne narty, jazda na skibobie nie obciąża tak bardzo stawów i kręgosłupa, jak zjazdy na tradycyjnych nartach. Skibob jest zatem sportem doskonałym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Skibob dla dzieci – czy to bezpieczne?

Skibob dla dzieci jest bez wątpienia wielką frajdą. Najmłodszym amatorom sportów zimowych skibob może przypominać zjazdy z górki na sankach, z tą różnicą, że sprzętem jest o wiele łatwiej kierować. Dla rodziców najważniejszą informacją jest to, że skibob jest o wiele bezpieczniejszy niż popularne sanki, choćby przez wzgląd na amortyzację i zapięcie na nogi. Producenci sprzętów zimowych oferują skiboby dla dzieci, które są lżejsze i wygodniejsze niż nartosanki dla dorosłych, a dodatkowo mają piękne, żywe kolory.

Skibob – cena

Skiboby dla dzieci kosztują od 300 do 1000 złotych. Wersja dla dorosłych, niezawodowych miłośników zjazdów na skibobie, to wydatek rzędu 800-1500 złotych. Tego typu sprzęt można również wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Taka usługa, w zależności od wypożyczalni, kosztuje od 25 do 50 złotych za dzień lub 10-30 złotych za godzinę.

Jakie ubezpieczenie na skibob?

Jazda na skibobie, podobnie jak na innych sprzętach zimowych, wiąże się z ryzykiem wypadku, którego skutkiem może być uszczerbek na zdrowiu. Aby móc w pełni cieszyć się uprawianiem tego sportu, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia, które nie tylko zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia urazu, ale również obejmie ochroną sprzęt. Bardzo istotny, zwłaszcza na zatłoczonym stoku, jest dodatek do ubezpieczenia w postaci OC w życiu prywatnym. Polisa zawierająca OC zapewnia ochronę, gdy jej właściciel wyrządzi szkodę osobie trzeciej, a niestety o takie wypadki na stoku nie jest trudno.

Polisę zawierającą pełną ochronę podczas uprawiania skibobu znajdziesz w serwisie compero.pl, gdzie dostępne są produkty ubezpieczeniowe najlepszych polskich towarzystw. Nasi specjaliści chętnie pomogą ci wybrać ofertę, która zapewni tobie i twoim bliskim beztroską zimową zabawę.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również