ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Skitury - co to jest i od czego zacząć?

Nie wyobrażasz sobie zimowych wakacji inaczej niż na stoku? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem? Być może zainteresuje cię skituring. Dowiedz się, na czym polega narciarstwo skiturowe i jak się przygotować do wyjazdu w góry.

Co to jest narciarstwo skiturowe?

Skituring (czyli narciarstwo skiturowe) łączy w sobie górską turystykę zimową i narciarstwo. W praktyce oznacza to, że powinieneś opracować trasę przejazdu (musi ona obejmować zarówno teren płaski, jak i wzniesienia) i następnie nią podążać. Podoba ci się ten plan? Zalety skituringu docenisz zwłaszcza gdy cenisz sobie niezależność i chcesz uniknąć przygotowanych tras, wyciągów oraz tłoku. Uniezależnienie się od wytyczonych szlaków to także szansa, aby zobaczyć więcej.

Jeżeli wiesz, co to jest skituring, możesz zastanawiać się, jak zacząć przygodę z tym rodzajem narciarstwa. W pierwszej kolejności musisz zgromadzić niezbędny sprzęt - skituring od narciarstwa alpejskiego różni się właśnie ekwipunkiem.

„Co to jest skituring?” nie jest jedynym często pojawiającym się pytaniem. Równie częstym jest to, kto może uprawiać skituring. Ten rodzaj narciarstwa zdecydowanie nie jest polecany początkującym. Jeżeli jednak masz już pewne doświadczenie z nartami, śmiało możesz spróbować czegoś nowego.

 

Jak dobrać sprzęt skiturowy?

Aby zacząć przygodę ze skituringiem, musisz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Czego konkretnie będziesz potrzebował i czym poszczególne elementy wyposażenia różnią się od tych, których używałeś w narciarstwie zjazdowym czy biegowym?

Narty skitury

Co to są narty skiturowe i czym się one wyróżniają? Zostały one tak zaprojektowane, że pozwalają zarówno na podchodzenie, jak i zjazdy. Aktualnie wybór jest na tyle szeroki, że bez trudu znajdziesz sprzęt, który pozwoli ci czerpać radość z podchodzenia lub ze zjazdów.

Buty skiturowe

Wybór butów skiturowych jest równie obszerny jak wybór nart. Dostępne modele różnią się m.in. konstrukcją, wagą czy systemem zapięcia. Decyzja odnośnie do obuwia w dużej mierze zależy od tego, czy więcej czasu będziesz spędzał, chodząc po stromym stoku, czy też koncentrując się na zjazdach.

Foki do nart

Foki skiturowe są niezbędne do tego, aby podchodzić w górę stoku. Współcześnie są one wykonywane z syntetycznego materiału, który nakłada się na część nart mającą styczność ze śniegiem. W sklepach ze sprzętem narciarskim znajdziesz szeroki wybór fok do nart.

Spodnie na skitury

Sprzęt skiturowy to nie wszystko, gdy chcesz spróbować skituringu. Jakie spodnie na skitury sprawdzą się najlepiej? Spodnie (podobnie jak kurtkę) warto dobierać, biorąc pod uwagę planowane tempo poruszania się w górach. W tym przypadku kieruj się swoim dotychczasowym doświadczeniem.

Plecak na skitury

Przy wyborze plecaka na skitury kluczowa jest jego waga i pojemność. Dobry plecak jest wygodny, przylega do pleców i w razie konieczności można do niego przypiąć narty. Wybierając ten element, zwróć też uwagę na materiał - powinien on być wytrzymały.

Chcesz sprawdzić, czy skituring jest dla ciebie? Zamiast zastanawiać się, jak dobrać długość nart skiturowych i szukać odpowiedniego ekwipunku, wypożycz sprzęt. Gdyby okazało się, że wolisz zdecydowanie inny rodzaj narciarstwa, nie będziesz musiał się martwić odsprzedażą wyposażenia.

 

Skituring - jakie ubezpieczenie kupić?

Jak każdy sport, również narciarstwo wymaga uwagi. Jednak ostrożność nie zawsze chroni przed kontuzjami czy urazami. Bez względu na to, gdzie wybierasz się na narciarski urlop, musisz odpowiednio wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne. To twoje zabezpieczenie - gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku, z wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania będziesz mógł choćby pokryć koszty związane z powrotem do zdrowia.

Skituring - na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne:

  • Pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów transportu medycznego i ratownictwa górskiego – te dwie kwestie są priorytetem, gdy narciarstwo skiturowe planujesz uprawiać poza granicami kraju. Im wyższe kwoty znajdą się w polisie, tym lepiej.
  • NNW - gdyby przytrafił ci się wypadek, to właśnie z NNW otrzymasz kwotę, która pozwoli ci zapłacić za leczenie czy rehabilitację. Im suma ubezpieczenia będzie wyższa, tym polisa będzie korzystniejsza.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Ten punkt w polisie ubezpieczeniowej może być dla ciebie istotny, jeżeli jesteś właścicielem sprzętu do skituringu. Rozszerzenie w postaci ochrony sprzętu sportowego sprawi, że w razie kradzieży wyposażenia otrzymasz odszkodowanie.

Ile trzeba zapłacić za polisę turystyczną, która jest nabywana z myślą o wyjeździe w góry? Cena to kwestia indywidualna, bo uzależniona jest ona m.in. od wybranych sum ubezpieczenia. Koszt dobrej polisy na siedem dni nie przekracza jednak 200 zł - nie warto zatem oszczędzać.

Chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne? Skorzystaj z naszej pomocy -skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz zamieszczony na naszej stronie, a pomożemy ci znaleźć polisę, która będzie chronić cię na wypadek różnych zdarzeń na stoku.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również