ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Spowodowałem wypadek a nie mam polisy oc - co teraz?

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym na rynku. Zapisy tego ubezpieczenia ustalone zostały ustawowo. W związku z tym kierowcy, wykupując takie ubezpieczenie, mogą kierować się tylko jego ceną. Mimo to pokaźne grono setek tysięcy kierowców decyduje się nie wykupywać polis OC. W razie spowodowania  wypadku muszą ponieść konsekwencje. Zresztą nie tylko w razie spowodowania wypadku, bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma wdrożony system wyłapywania osób, które powinny wykupić ubezpieczenie OC, a tego nie zrobiły. Za to również grożą wysokie kary finansowe.

Bez ważnej polisy OC nie wolno prowadzić nawet pożyczonego auta. Jeżeli ktoś ma zamiar pożyczyć samochód, powinien zażądać od właściciela pojazdu ważnej polisy OC. Jeżeli ten nie jest w staniu mu jej przekazać, nie należy wsiadać za kierownicę. Około co czwarty wypadek drogowy w Polsce jest powodowany przez kierowcę, który nie posiada ważnej polisy OC. Jest to sytuacja dramatyczna i bardzo kosztowna dla powodujących takie zdarzenia drogowe.

Polisa OC chroni sprawcę wypadku przed finansowymi konsekwencjami. Mogą być one bardzo poważne. Lepiej wydać nawet kilkaset złotych rocznie (czy nawet ponad tysiąc) na ubezpieczenie OC, niż później płacić z własnej kieszeni kilkanaście tysięcy złotych odszkodowania dla poszkodowanych w wypadku. Średnio kierowcy bez OC płacą ok. 10 tys. zł, ale w krytycznych sytuacjach mogą przekroczyć nawet 100 tys. zł.

Dlaczego mimo to kierowcy nie wykupują polis OC? Jednych na to nie stać, inni ignorują ten obowiązek, a jeszcze inni liczą, że może jakoś się uda, a przy tym nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Kierowcy bez ważnych polis OC powinni pamiętać, że nie uda im się uniknąć kary. Wcześniej czy później wyłapie ich system UFG.

A jak w ogóle wygląda procedura wypłaty odszkodowania z tytułu wypadku spowodowanego przez kierowcę bez ważnej polisy OC? W przypadku, jeśli poszkodowany posiadał ubezpieczenie autocasco, środki są wypłacane z tej polisy. Jeśli nie, lub świadczenie nie pokrywa wszystkich szkód, wypłaty dokonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak instytucje te w drodze regresu żądają zwrotu wypłaconych środków od sprawcy wypadku lub/i właściciela pojazdu.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również