ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Sprawdź, kiedy nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczenia domu

Ubezpieczenie domu czy mieszkania jest w Polsce nieobowiązkowe, dlatego często właściciele nieruchomości w ramach oszczędności nie decydują się na taką polisę. Według różnych statystyk w naszym kraju jest ubezpieczona tylko połowa domów i mieszkań. Jednak częste powodzie, nawałnice i gradobicia w różnych regionach Polski skłaniają właścicieli nieruchomości do przemyśleń i wpływają na decyzję o zakupieniu polisy.

Niektóre osoby nie wykupują ubezpieczenia mieszkania, bo nie ufają do końca ubezpieczycielowi. Tacy klienci wychodzą z założenia, że instytucja ubezpieczeniowa zawsze znajdzie powód, by nie wypłacić odszkodowania. Decydując się na polisę domu, powinniśmy zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i sytuacjami, kiedy nie dostaniemy pieniędzy.

W większości polis ubezpieczeniowych firma zastrzega sobie minimalną wartość szkody, za powstanie której wypłaci odszkodowanie. Nazywa się to franszyzą integralną. Polega ona na tym, że w przypadku, gdy ubezpieczamy jakiś przedmiot na 300 złotych, a rzecz ta została oszacowana przy drobnej szkodzie na 250 złotych, wtedy nie dostaniemy odszkodowania w ogóle. Jednak w przypadku, gdy szkoda zostanie wyceniona na 310 złotych, otrzymamy całą kwotę. Możemy, za drobną dopłatą, wykupić franszyzę integralną od ubezpieczyciela i zabezpieczyć się od takich przypadków. Jeśli w polisie wykupionej na dom występuje franszyza redukcyjna, wtedy przy wypłacie odszkodowania zakład ubezpieczeń potrąci kwotę świadczenia o wysokość franszyzy.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli udowodni ubezpieczającemu rażące niedbalstwo, które doprowadziło nieruchomość do szkód. Są to przypadki np. niezamknięcia okien w czasie burzy, zostawienie palącego się papierosa czy też niezamknięcie na klucz drzwi w czasie nieobecności domowników.

Tak samo jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych również w polisach mieszkaniowych ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność za szkody powstałe przez osoby będące pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających.

Instytucja ubezpieczeniowa nie wypłaci także odszkodowania w przypadku niedbania o nieruchomość, tzn. jeśli szkoda powstanie lub powiększy się poprzez brak konserwacji lub remontu mieszkania.

Szukając dobrego ubezpieczenia swojego domu czy mieszkania, warto przeanalizować kilka ofert firm ubezpieczeniowych i upewnić się, że zakres ochrony rzeczywiście nam odpowiada.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również