ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Stało się: PZU przejął Link 4

Na temat przejęć PZU spekulowano już od dawna. Akcje Link4 będą kosztowały polskiego ubezpieczyciela 90 mln euro. Za litewskiego Draudimasa trzeba zapłacić 180 mnl euro, łotewski AAS Balta to kolejne 48 mln euro, a estoński oddział Codan Forsikring – 30 mln euro. W sumie PZU będzie musiało wyłożyć na przejęcia 360 mln euro.

Poszerzanie oferty

Przejęcie Link4 to już druga sfinalizowana umowa po wykupieniu AAS Balta. Kolejne czekają na realizację. Transakcja musi jeszcze uzyskać akceptację KNF i UOKiK, ale to tylko formalność.

Czy polski ubezpieczyciel rzeczywiście potrzebował Link4? Barbara Smalska, członek zarządu PZU tłumaczy, że to doskonałe uzupełnienie biznesu Polskiego Zakładu Ubezpieczeń, bo Link4 specjalizuje się w segmencie direct oraz w sieciowych, dużych multiagencjach. W ten sposób PZU chce poszerzyć swoją ofertę dotąd skupioną na tradycyjnych kanałach sprzedaży (sieć agentów, brokerów, placówek oraz małych multiagencji). Przejęcie Link4 to okazja dotarcia do innych klientów niż dotychczas.

Smalska podkreśla również, że wprowadzenie w życie strategii dwóch marek pozwoli na znaczne wzbogacenie oferty i lepsze jej dostosowanie do potrzeb klientów. PZU planuje, że Link4 nadal pozostanie nowoczesną marką, skierowaną do ludzi młodych i aktywnych.

Warto dodać, że Link4 zarobiło brutto w 2013 roku ok. 30 mln zł, a firmy należące do RSA w krajach bałtyckich – 18 mln euro.

Plany i rynek medyczny

PZU ma bardzo ambitne plany i nie zamierza poprzestać na dotychczasowych przejęciach. Firma poważnie myśli o dalszym poszerzaniu oferty i z uwagą przygląda się rynkowi usług medycznych. Po nabyciu spółek ubezpieczeniowych podejście PZU do akwizycji w regionie ma się nie zmienić.

Od dłuższego czasu wiadomo, że polski ubezpieczyciel dokładnie przygląda się providerom usług medycznych w naszym kraju. W przeszłości chciał nawet kupić przychodnie oraz szpitale należące do Lux Medu, ale transakcja nie doszła do skutku.

W pierwszym kwartale tego roku pojawiały się nawet informacje, że PZU prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia Orlen Mediki z Płocka oraz włocławskiego Prof.-Medu. Jak dotąd nie doszło do podpisania żadnej umowy. Pewne jest jednak, że PZU nie poprzestanie na dotychczasowych zakupach.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również