ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Strefa ograniczonej prędkości - co znak B-43 oznacza dla kierowców?

Znak zakazu B-43, czyli strefa ograniczonej prędkości, jest jednym z obowiązujących w Polsce znaków drogowych. Co dokładnie oznacza i jak się zachować, gdy go zauważymy?

Strefa ograniczonej prędkości - znak B-43

Znak B-43, czyli “strefa ograniczonej prędkości” informuje o tym, że nie możemy przekraczać określonej na znaku liczby kilometrów na godzinę. Co go odróżnia od “standardowego” znaku ograniczenia prędkości (B-33)? Po pierwsze: wygląd. B-43 umieszczony jest na prostokątnej tablicy. Po drugie: ograniczenie dotyczy całej strefy, gdy się w niej znajdujemy obowiązuje ta sama maksymalna prędkość - nie zostaje ona modyfikowana przez inne znaki (“okrągły” znak ograniczenia prędkości przestaje obowiązywać m.in. gdy zostanie wprowadzony znak zakazu wskazujący inną dopuszczalną prędkość).

Znak B-43 - co oznacza?

Strefa ograniczonej prędkości to nie tylko informacja o tym, jak szybko możemy przemieszczać się samochodem. Znak B-43, wprowadzający dopuszczalną prędkość 30 km/h lub niższą (określany przez niektórych jako “strefa 30”), oznacza także, że w tej strefie nie muszą pojawiać się znaki ostrzegawcze, które będą informować nas np. przed progami zwalniającymi (oraz innymi rozwiązaniami i urządzeniami, które wymuszają powolną jazdę).

 

B-43 pojawia się w obszarach zabudowanych, wprowadzając jedną, dozwoloną prędkość na wszystkich drogach, które znajdują się w obrębie tej strefy. To miejsca o natężonym ruchu pieszych i pojazdów, z dużą liczbą skrzyżowań (m.in. osiedla).

Koniec ograniczenia prędkości

Wyjazd ze strefy ograniczonej prędkości oznaczony jest znakiem B-44 (“koniec strefy ograniczonej prędkości”). Jak wygląda? Podobnie, jak inne znaki odwołujące zakaz - są na nim przekreślone wcześniej wprowadzone ograniczenia.

Należy pamiętać, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości określonej znakiem B-43, możemy zostać ukarani, m.in. możemy otrzymać mandat, zgodny z aktualnym taryfikatorem (np. jeśli przekroczymy prędkość do 10 km/h możemy liczyć się z 50 zł mandatu, a 11-15 km/h to już 100 zł).

Źródło:

  1. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. 2019 poz. 2310)

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również