ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Strefa zamieszkania - znak, przepisy. Parkowanie w strefie zamieszkania

Strefa zamieszkania to więcej przywilejów dla pieszych - nie muszą oni korzystać z chodnika czy pobocza, mają do dyspozycji całą szerokość drogi. A parkowanie w strefie zamieszkania nie jest takie łatwe.

Czym jest strefa zamieszkania?

Strefa zamieszkania to obszar na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Obejmuje on drogi publiczne (lub inne), a o wjeździe i wyjeździe informują znaki drogowe.

Strefę zamieszkania ustanawia organ zarządzający ruchem na drogach.

Strefa zamieszkania - znaki drogowe

O tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania informuje znak D-40. To charakterystyczny, niebieski prostokąt, na którym widzimy samochód, dom, sylwetkę pieszego oraz dziecka z piłką. Wskazuje on także na to, że znakami ostrzegawczymi nie muszą być oznaczone np. progi zwalniające (urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę).

Znak D-40 “strefa zamieszkania” odwołuje znak D-41 - “koniec strefy zamieszkania”. Nie musi on być umieszczony po prawej stronie.

Strefa zamieszkania - przepisy

To, jak powinniśmy zachowywać się w strefie zamieszkania, określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wjeżdżając do strefy zamieszkania, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że piesi mają w niej pierwszeństwo przed pojazdami i mogą się poruszać po całej szerokości drogi. Również osoby, które jadą np. na hulajnodze (w ustawie mowa o “urządzeniu wspomagającym ruch”), mają pierwszeństwo i mogą poruszać się po całej udostępnionej drodze (hierarchia jest taka: pieszy - osoba poruszająca się np. na hulajnodze - samochód. Kierujący autem musi udostępnić pierwszeństwa innym).

Inne ważne zapisy umieszczone w Kodeksie drogowym to:

  • dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h,
  • podczas wyjazdu ze strefy zamieszkania obowiązują zasady włączania się do ruchu - należy m.in. ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi,
  • dzieci do lat siedmiu mogą korzystać z drogi w strefie zamieszkania bez nadzoru starszych,
  • dzieci do lat dziesięciu mogą poruszać się “urządzeniami transportu osobistego” pod nadzorem dorosłych.

Należy także pamiętać, że skrzyżowania w strefie zamieszkania są skrzyżowaniami równoległymi (chyba że umieszczone znaki mówią inaczej). Oznacza to, że obowiązuje tu tzw. zasada prawej ręki (pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się po prawej stronie).

Parkowanie w strefie zamieszkania

W strefie zamieszkania postój jest dozwolony wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Jeśli pod naszym blokiem jest za mało miejsc parkingowych, nie możemy pozostawić auta w dowolnym miejscu (nawet zostawiając odpowiednią przestrzeń dla pieszych). Za parkowanie na chodniku możemy otrzymać mandat i punkty karne.

Źródło:

  1. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. 2019 poz. 2310),
  2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również