ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

System start-stop – co to jest, jak działa. Jaki akumulator do systemu start-stop?

W system start-stop od kilku lat na masową skalę wyposażanych jest wiele samochodów, zarówno niższych, jak i wyższych klas. Ma to związek z coraz bardziej restrykcyjnymi europejskimi regulacjami prawnymi w zakresie emisji spalin oraz rosnącą świadomością ekologiczną - branża motoryzacyjna pracuje intensywnie nad proekologicznymi rozwiązaniami, które mają chronić środowisko naturalne i poprawiać ekonomikę użytkowania pojazdów.

Co to jest system start-stop?

System start-stop (inaczej: funkcja start-stop) jest w pełni zautomatyzowanym elektronicznym układem, którego działanie polega na automatycznym wyłączaniu i włączaniu silnika na światłach lub w korku. Zastosowanie w pojeździe funkcji start-stop ma na celu minimalizację emisji spalin do środowiska, a jednocześnie oszczędność w zakresie zużycia paliwa.

Jak działa system start-stop?

W samochodach, które wyposażone są w manualną skrzynię biegów, start-stop wyłącza silnik, kiedy zatrzymamy pojazd, wrzucimy luz i puścimy sprzęgło. Silnik zostaje ponownie uruchomiony po wciśnięciu pedału sprzęgła. W przypadku tzw. automatów, system wyłącza silnik, kiedy zatrzymamy auto i wciśniemy pedał hamulca, a ponownie uruchamia po jego puszczeniu.

Oprócz samochodów z napędem konwencjonalnym w układ start-stop wyposażona jest zasadnicza większość pojazdów z napędem hybrydowym. Wyłączenie silnika przez funkcję start-stop nie skutkuje wyłączeniem klimatyzacji oraz radia i innych urządzeń pokładowych.

Funkcja start-stop - dla kogo?

System start-stop w samochodzie jest przydatny w typowej jeździe miejskiej, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy często zatrzymujemy się na światłach i jesteśmy narażeni na korki. Według statystyk, około 60 proc. mieszkańców miast stoi w korkach codziennie i dla ponad połowy z nich wzrost wydatków na paliwo jest odczuwalny. Niektórzy producenci szacują, że przy codziennych dojazdach do pracy w mieście, układ start-stop może generować nawet 15 proc. oszczędności, ale wydaje się to lekko zawyżone i wielu fachowców wskazuje na oszczędności na poziomie 5-10 proc.

Jaki akumulator do systemu start-stop?

Ze względu na specyfikę warunków pracy silnika w pojazdach wyposażonych w start&stop, konieczne jest zastosowanie akumulatorów nowej generacji -  EFB, AFB, ECM, AGM. Są one droższe niż akumulatory konwencjonalne i trzeba mieć na uwadze, że dłużej trwa również sama wymiana akumulatora. Układ start-stop generuje duże cykliczne obciążenia (rozładowanie i ładowanie), na które tradycyjne akumulatory ołowiowo-kwasowe nie są odporne. Producenci oznaczają kompatybilne z systemem akumulatory w czytelny sposób, umieszczając w nazwie dopisek „start-stop”.

Wady systemu start-stop

Wyposażenie auta w funkcję start-stop pozwala na redukcję emisji CO2 do atmosfery o około 10 proc. i generuje wspomniane już wcześniej oszczędności, system nie jest jednak pozbawiony wad. Start&stop stanowi spore obciążenie dla wielu podzespołów pojazdu, miedzy innymi dla rozrusznika i alternatora. Wydłuża również czas, którego potrzebujemy, aby ruszyć z miejsca. W niektórych samochodach na uzyskanie prędkości 20 km/h potrzeba, przy aktywnym działaniu systemu, niemal dwa razy więcej czasu niż bez niego. W skali całościowego czasu podróży różnice te nie mają dużego znaczenia (liczone są w sekundach), ale dla części kierowców bywają odczuwalne i irytujące. Zdarza się również, że system źle interpretuje sytuację drogową i stwarza pewne utrudnienia, np. przy parkowaniu. Producenci pracują nad coraz inteligentniejszymi rozwiązaniami w zakresie działania start&stop, aby wyeliminować tego rodzaju niedogodności.

System start-stop – przydatne informacje

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z systemu start-stop, sami nie będziemy mogli trwale go wyłączyć. System pobiera informacje z wielu sterowników pojazdu (m.in. o prędkości pojazdu, temperaturze silnika, statusie zapięcia pasów bezpieczeństwa), dlatego trwałe wyłączenie go wymaga ingerencji specjalisty w elektronikę pojazdu. Samodzielnie możemy dezaktywować funkcję tylko doraźnie.

Wymiany akumulatora w samochodach wyposażonych w start&stop podejmują się tylko Autoryzowane Stacje Obsługi i wybrane warsztaty mechaniki pojazdowej. Warto również wiedzieć, że prawidłowe działanie systemu uzależnione jest od wielu czynników i może być zaburzone między innymi przez:

  • zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę na zewnątrz,

  • niezapięte pasy,

  • niesprawne czujniki (akumulatora, powietrza),

  • zbyt duże nachylenie terenu,

  • korzystanie z tzw. asystenta parkowania.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również