ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Szkoda parkingowa – oświadczenie sprawcy, kiedy wezwać policję

Niewiele miejsca na wykonanie manewru, słaba widoczność i pośpiech – to główne powody, dla których dochodzi do szkód parkingowych. Obawiasz się, że któregoś dnia wyjeżdżając z parkingu, zarysujesz stojący obok samochód? Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak powinieneś w takiej sytuacji postąpić.

 

Szkoda parkingowa – definicja

W przepisach na próżno szukać definicji szkody parkingowej. To umowny zwrot mający zastosowanie w przypadku szkód o niewielkiej wartości, do których doszło na parkingu. Z reguły wynikiem szkody parkingowej jest np.: urwane lusterko, wgnieciony błotnik czy zarysowanie na karoserii. Co ważne – w przypadku szkody parkingowej dochodzi jedynie do szkody w majątku, czyli nie ma osób poszkodowanych.

Czasem szkody parkingowe nie są wynikiem nieuwagi kierowcy. O szkodzie parkingowej mówi się również wówczas, gdy karoseria pojazdu zostanie uszkodzona przez sople lodu, które odpadną od budynku, przy którym mieści się parking. Wówczas za szkodę parkingową będzie odpowiadał właściciel terenu.

Mimo, że szkody parkingowe nie są groźne i zbyt kosztowne, to nie należy ich lekceważyć. Od tego, jak postąpi sprawca, zależy to, czy nie narazi się on na dodatkowe nieprzyjemności – choćby mandat.

Stłuczka na parkingu – co robić?

Sposób postępowania zależy od tego, czy sprawca jest znany, czy też oddalił się z miejsca zdarzenia. W pierwszym przypadku wystarczające będzie oświadczenie sprawcy szkody parkingowej, a w drugim nie obejdzie się bez zawiadomienia policji.

 

Oświadczenie sprawcy szkody parkingowej – gdy sprawca jest znany

Jeżeli doszło do szkody parkingowej, a sprawca przyznaje się do jej spowodowania, to nie ma konieczności wzywania policji. W tym przypadku można postępować analogicznie jak podczas kolizji drogowej – wystarczy oświadczenie sprawcy szkody parkingowej. Na podstawie tego dokumentu firma ubezpieczeniowa będzie mogła wypłacić odszkodowanie.

Oświadczenie o szkodzie parkingowej – wzór. LINK (wzór jest na końcu tekstu) Pobierz wzór oświadczenia sprawcy szkody parkingowej. Jeżeli jesteś poszkodowanym, pamiętaj, aby sprawdzić – np. na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl) – czy sprawca posiada aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli nie, konieczne będzie wezwanie policji.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej? Podstawowe informacje to:

  • dane osobowe i adresy zamieszkania sprawcy oraz poszkodowanego,
  • dane samochodów uczestniczących w stłuczce parkingowej,
  • data i miejsce powstania szkody,
  • opis sytuacji i uszkodzeń – poza szkicem zalecane jest też wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Wzór oświadczenia o szkodzie parkingowej warto wozić w samochodowym schowku. Dla kierowców każde zdarzenie, w tym stłuczka parkingowa, może być źródłem stresu. Wówczas łatwo o pominięcie istotnych informacji, które mogą zaważyć na tym, czy ubezpieczyciel bezproblemowo zlikwiduje szkodę.

 

Szkoda parkingowa – zgłoszenie na policję gdy sprawca nie jest znany

Inaczej ścieżka postępowania prezentuje się wówczas, gdy sprawca nie jest znany, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przyznaje się do spowodowania szkody. W takich sytuacjach konieczne będzie zaangażowanie w sprawę policji. Zgłoszenie szkody parkingowej na policję to jedyne rozsądne rozwiązanie – funkcjonariusze policji:

  • mogą zawnioskować o zabezpieczenie monitoringu – to często jedyny sposób, aby ustalić sprawcę stłuczki parkingowej,
  • udokumentują wezwanie i w sporządzonej dokumentacji wskażą, jakie szkody zgłosił poszkodowany – to przyda się przy likwidacji szkody.

Jeżeli zostałeś poszkodowany w stłuczce parkingowej, a sprawca nie zostanie ustalony, nie otrzymasz odszkodowania z UFG. Jeśli sprawca jest nieznany, fundusz wypłaci środki jedynie wówczas, gdy doszło do szkody na osobie.

Jeżeli przytrafi ci się stłuczka parkingowa, ale nie możesz czekać na poszkodowanego kierowcę, to powinieneś pozostawić swoje dane, by mógł się z tobą skontaktować. Niestety, włożenie kartki za wycieraczkę nie zawsze wystarczy – lepiej zrobisz, jeżeli poprosisz o wywołanie właściciela auta przez pracownika sklepu.

Jeszcze przed wezwaniem policji na miejsce zdarzenia sprawdź, czy sprawca pozostawił na siebie namiary. Jeżeli parking znajduje się przy sklepie, zapytaj też ochrony – być może to właśnie tym pracownikom sprawca stłuczki podał swoje dane.

 

Likwidacja szkody parkingowej – szkoda parkingowa z OC czy AC?

Chwila nieuwagi wystarczy, aby szkoda parkingowa stała się faktem. Jeżeli urwałeś lusterko w innym pojeździe czy zarysowałeś jego karoserię, taka szkoda może zostać zlikwidowana z:

  • posiadanego przez ciebie ubezpieczenia OC – wystarczy, że napiszesz oświadczenie, które będzie podstawą do wypłaty środków,
  • twojej kieszeni – w ten sposób najczęściej postępują Ci kierowcy, którzy wypracowali wysokie zniżki OC.

Drugie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne finansowo – możesz stracić więcej, niż zyskasz. Pamiętaj, że na taką okoliczność możesz się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie zniżek. Innym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora OC. Porównując oferty, możesz znaleźć tanie OC nawet wówczas, gdy w przeszłości zdarzyła Ci się kolizja czy stłuczka.

Szkoda parkingowa – jaki mandat? Utrata zniżek nie musi być jedyną konsekwencją szkody parkingowej. Za spowodowanie szkody parkingowej grozi mandat w wysokości 500 zł oraz do sześciu punktów karnych.

To ty zostałeś poszkodowany? W tym przypadku szkoda również może zostać zlikwidowana na kilka sposobów. Mowa o tym, że:

  • szkoda parkingowa może zostać naprawiona z OC – szkody parkingowe są likwidowane jak wszystkie inne, a odszkodowanie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni; aby procedura mogła się rozpocząć, wymagane jest zgłoszenie szkody parkingowej ubezpieczycielowi,
  • szkoda parkingowa może zostać zlikwidowana z AC z tego ubezpieczenia będziesz mógł skorzystać, jeżeli nie uda się ustalić sprawcy zdarzenia.

Nie posiadasz ubezpieczenia AC? W tej sytuacji szkodę będziesz musiał zlikwidować z własnych środków. Nie pomoże ci także ubezpieczenie AC mini, gdyż ono z reguły chroni wyłącznie od szkód całkowitych czy kradzieży.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również