ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Tabliczka znamionowa samochodu

Tabliczka znamionowa w samochodzie jest niezbędna, by pojazd został dopuszczony do ruchu. Jeśli twoje auto jej nie posiada lub znak jest nieczytelny, niezbędna będzie wymiana tabliczki znamionowej w samochodzie. Wyjaśniamy, gdzie wyrobić tabliczkę znamionową pojazdu i ile to kosztuje.

 

Czy tabliczka znamionowa jest obowiązkowa?

 1. Tak - zgodnie z prawem, każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową. Bez niej pojazd nie uzyska pozytywnego wyniku corocznego badania technicznego. 

Tabliczka znamionowa w samochodzie - gdzie jest montowana?

Tabliczka znamionowa samochodu zazwyczaj ma postać trójkątnej metalowej płytki albo samoprzylepnej etykiety. Znak jest umieszczany podczas produkcji auta, w miejscu wyznaczonym przez producenta.

Dokładna lokalizacja etykiety jest wskazana w książce serwisowej pojazdu. W większości aut tabliczka znamionowa w samochodzie znajduje się na tzw. słupku B, czyli słupku pomiędzy  przednimi a tylnymi drzwiami pojazdu, a widoczna jest po otwarciu drzwi.

 

Jak czytać tabliczkę znamionową samochodu?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, tabliczka znamionowa musi zawierać takie informacje o samochodzie jak:

 • marka,
 • numer świadectwa homologacji modelu pojazdu,
 • numer VIN (a w przypadku jego braku: rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia),
 • dopuszczalna masa całkowita,
 • dopuszczalne obciążenie przedniej i tylnej osi samochodu,
 • dopuszczalna masa całkowita zespołu (samochodu i przyczepy) - w przypadku pojazdów służących do ciągnięcia przyczep.

Jeśli w miejscu, w którym jest podana dopuszczalna masa całkowita pojazdu oraz dopuszczalne obciążenie przedniej i tylnej osi, są podane po dwie wartości, oznacza to, że maksymalne obciążenia pojazdu przekroczyły normy. W takiej sytuacji, w lewej kolumnie jest podawana wartość dopuszczalna, a po prawej maksymalna, obliczona dla danego pojazdu.

 

Co grozi za brak tabliczki?

Samochód bez tabliczki znamionowej nie przejdzie obowiązkowego rocznego przeglądu technicznego, a zatem nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Poruszając się autem bez tabliczki, kierowca ryzykuje mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli do tego pojazd od co najmniej 30 dni nie ma ważnego przeglądu, koszt wykonania badania technicznego podwaja się. Dodatkowo policja może podczas kontroli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet odholować auto na koszt jego właściciela.

 

Wymiana tabliczki znamionowej w samochodzie

Choć tabliczka znamionowa w samochodzie jest umieszczana w bezpiecznym miejscu, na elemencie, który niezwykle rzadko podlega wymianie, to może się zdarzyć, że tabliczka ulegnie zniszczeniu w wypadku lub podczas naprawy auta, zostanie zgubiona albo skoroduje. W takim przypadku możemy zawnioskować o wydanie tabliczki zastępczej.

Wymiana tabliczki znamionowej w samochodzie będzie również konieczna, jeśli zmianie uległ numer VIN pojazdu.

Nowa tabliczka znamionowa z kolei może zostać wydana, jeśli:

 • w aucie została wymieniona rama lub podwozie na inne, nieposiadające numeru fabrycznego,
 • odzyskaliśmy auto po kradzieży lub kupiliśmy je od komornika albo na licytacji publicznej, a VIN samochodu jest nieczytelny lub został sfałszowany,
 • numer VIN uległ zniszczeniu podczas wypadku lub korozji,
 • mamy samochód zabytkowy, który nigdy nie posiadał numeru VIN.

 

Tabliczka znamionowa - jak wyrobić?

Jak wyrobić tabliczkę znamionową pojazdu? Należy udać się do wydziału komunikacji. Do złożenia wniosku o jej wydanie będzie potrzebne zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o braku tabliczki oraz uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 10 zł.

Jeśli zniszczeniu uległ również numer VIN pojazdu (albo kupujemy zabytkowe auto, bez tego numeru), to potrzebna będzie również opinia rzeczoznawcy samochodowego.

Wniosek o wydanie tabliczki powinni złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele samochodu, ale dopuszcza się skorzystanie z pisemnego pełnomocnictwa (koszt: 17 zł).

 

Brak tabliczki znamionowej a ubezpieczenie OC

Brak tabliczki znamionowej nie wpływa na ubezpieczenie OC.

Kierowca powinien mieć jednak na uwadze, że kolizja lub wypadek samochodem bez przeglądu (a pamiętajmy, że auto bez tabliczki przeglądu nie przejdzie) może być powodem do obciążenia kierowcy przez ubezpieczyciela kosztami odszkodowania, wypłaconego poszkodowanym.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również