poradnik

Terminowe prawo jazdy - ile jest ważne? Wymiana prawa jazdy 2021

 • Klaudia Malinowska
 • Komunikacja

Terminowe prawo jazdy - ile jest ważne? Wymiana prawa jazdy 2021

Po zmianie przepisów, która miała miejsce kilka lat temu, kierowcy mogą posiadać prawo jazdy bezterminowe lub terminowe. Wszystkich czeka jednak wymiana tego dokumentu. Kiedy i jak przedłużyć prawo jazdy?

 

Prawo jazdy – terminowe czy bezterminowe?

Kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów przed 2013 r., posiadają bezterminowe prawo jazdy. Aktualnie bezterminowe prawo jazdy nie jest już wydawane – osoby, które zdały egzamin, otrzymują obecnie uprawnienia na określony czas (czyli terminowe prawo jazdy).

Mimo że odpowiedź na pytanie, czy można mieć prawo jazdy bezterminowe brzmi twierdząco, to ta grupa kierowców w przyszłości będzie musiała wymienić posiadany dokument. Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy odbędzie się w latach 2028-2033.

Od kiedy prawo jazdy jest terminowe? Ostatnie bezterminowe prawa jazdy zostały wydane na początku 2013 r.

Ile jest ważne prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile ważne jest prawo jazdy? Aktualnie dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych może zostać wydany na:

 • maksymalnie 15 lat – w przypadku kategorii: B, B1, B+E, T, A, A1, A2 i AM,
 • maksymalnie 5 lat – dla kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E.

O tym, jak długo będzie ważne twoje prawo jazdy, decyduje lekarz. Jeżeli stwierdzono u ciebie wadę wzroku, uprawnienia możesz otrzymać na krótszy okres – np. na rok. Po upływie tego terminu będziesz musiał ponownie zgłosić się na badania. Od ich wyniku będzie zależeć to, czy będziesz mógł dalej prowadzić pojazdy mechaniczne.

 

Gdzie można wymienić prawo jazdy?

Do przyjmowania wniosków o wymianę prawa jazdy uprawnione są różne jednostki administracji. Komplet dokumentów powinieneś złożyć w:

 • urzędzie miasta – jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
 • starostwie powiatowym – w przypadku pozostałych miast,
 • urzędzie dzielnicy – dotyczy to wyłącznie mieszkańców Warszawy.

Jeżeli nie wymienisz prawa jazdy, musisz spodziewać się kary finansowej. Prowadzenie auta bez aktualnego dokumentu jest zagrożone mandatem w wysokości 500 zł.

Jak przedłużyć prawo jazdy – procedura

Skoro aktualnie otrzymać można uprawnienia jedynie czasowo, to pojawia się pytanie, jak odnowić prawo jazdy. Wymiana terminowego prawa jazdy wymaga złożenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Są to:

 • aktualne zdjęcie (3,5 na 4,5 cm),
 • orzeczenie lekarskie,
 • kserokopia dotychczasowego prawa jazdy,
 • potwierdzenie dokonania opłaty,
 • orzeczenie psychologa – jeżeli jest wymagane.

Wniosek o wymianę prawa jazdy powinieneś złożyć w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy – w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Nie musisz tego robić osobiście, gdyż dopuszczalne jest przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty lub złożenie ich przez internet (poprzez stronę https://epuap.gov.pl/), o ile umożliwia to urząd.

Kiedy wymiana prawa jazdy terminowego jest niezbędna? Najpopularniejsze sytuacje to:

 • upływ okresu, na jaki prawo jazdy zostało wydane,
 • zmiana nazwiska,
 • zgubienie bądź zniszczenie dokumentu.

Ile kosztuje odnowienie prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy oznacza konieczność wniesienia opłaty. Ile zapłacisz? Opłata za wydanie prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli nie posiadasz aktualnych badań lekarskich, będziesz musiał zapłacić także 200 zł za badanie i zaświadczenie.

Ile czeka się na odnowienie prawa jazdy?

Wydanie prawa jazdy nie trwa długo. Większość kierowców czeka do 9 dni roboczych. W wyjątkowych sytuacjach załatwienie sprawy może się przedłużyć do 2 miesięcy.

 

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe?

Za pośrednictwem strony www.info-car.pl możesz dowiedzieć się, czy twoje prawo jazdy jest już gotowe do odbioru. Aby uzyskać informację, będziesz musiał podać swoje dane (imię, nazwisko) oraz numer PESEL.

 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

Przeczytaj również

 • Monika Słupczyńska

Współczesne silniki spalinowe są o wiele bardziej wysilone niż ich odpowiedniki sprzed kilkunastu lat. W rezultacie są one też w większym stopniu narażone na awarie. Dowiedz się, czy każda...

 • Marek Pawłowski

Każdego dnia firmy transportowe podejmują się przewozu różnych towarów. Szczególne wymogi muszą przy tym spełnić podmioty oferujące transport substancji niebezpiecznych. Czym są...

 • Zuzanna Jóźwiak

Interesuje cię sprowadzenie motocykla z zagranicy? Musisz przygotować się na spory wydatek i wiele formalności. Zobacz, jak zarejestrować motocykl z zagranicy i ile to kosztuje. Sprowadzenie...