ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Trójkąt ostrzegawczy – odległości, cena. Gdzie kupić trójkąt samochodowy?

Trójkąt ostrzegawczy służy do ostrzegania innych kierowców przed niebezpieczeństwem, np. w sytuacji, gdy dochodzi do awarii samochodu i nie ma możliwości przesunięcia pojazdu na pobocze.  Zobacz, jak prawidłowo ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Czy trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy?

Tak, trójkąt samochodowy (ostrzegawczy, awaryjny, bezpieczeństwa) jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu samochodowego. Obowiązek przewożenia w samochodzie trójkąta awaryjnego wynika z § 11 ust. 1 pkt 13 obwieszczenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Podstawowym zadaniem trójkąta samochodowego jest ostrzeganie innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli po awarii samochodu nie użyjesz trójkąta bezpieczeństwa, narazisz się nie tylko na wypadek, ale również mandat. Za nieusunięcie z jezdni unieruchomionego z przyczyn technicznych pojazdu i za brak ostrzeżenia innych uczestników ruchu drogowego grozi mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny.

Czy wiesz, że wcale nie musisz płacić z własnej kieszeni za holowanie pojazdu? Do OC możesz dokupić ubezpieczenie assistance. Polisa assistance kosztuje niewiele. U niektórych ubezpieczycieli otrzymasz ją (w wersji podstawowej) jako gratis.

Trójkąt ostrzegawczy - odległości

Trójkąt samochodowy ma ostrzec innych kierujących przed niebezpieczeństwem. Z tego względu znaczenie ma to, w jakiej odległości ustawisz go od miejsca zdarzenia. Ustawienie trójkąta ostrzegawczego precyzują przepisy kodeksu drogowego.

W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?

  • Trójkąt ostrzegawczy na autostradzie należy ustawić w odległości 100 m za pojazdem. Dotyczy to zarówno jezdni, jak i pobocza, w zależności od miejsca unieruchomienia pojazdu.
  • Trójkąt ostrzegawczy na drodze ekspresowej należy umieścić w taki sam sposób, jak na autostradzie.
  • Trójkąt ostrzegawczy w terenie zabudowanym umieszcza się tuż za pojazdem lub na pojeździe. W drugim przypadku trójkąt samochodowy nie może zostać umieszczony na wysokości większej niż 1 m.
  • Trójkąt ostrzegawczy poza obszarem zabudowanym należy ustawić w odległości od 30 do 50 m za pojazdem.

Prawidłowe umiejscowienie trójkąta ostrzegawczego to nie wszystko. Kodeks drogowy wymaga również sygnalizowania awarii poprzez włączenie świateł awaryjnych lub – gdy samochód nie jest w nie wyposażony – świateł pozycyjnych.

Gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy do samochodu?

Trójkąt drogowy możesz kupić w wielu sklepach – motoryzacyjnych, budowlanych (z reguły na dziale pomoc drogowa/pierwsza pomoc), na stacjach paliw czy w marketach. Przed zakupem wybranego trójkąta upewnij się, że spełnia on normy homologacyjne.

Jedynie trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji da ci pewność, że spełnia on swoją rolę – ostrzega innych uczestników ruchu drogowego przed niebezpieczeństwem.

Trójkąt ostrzegawczy - cena

Trójkąt do samochodu nie jest drogim elementem wyposażenia. Ile kosztuje trójkąt do auta? Zapłacisz za niego 10-15 zł. Z wydatkiem rzędu od 30 do 80 zł musisz się liczyć, jeżeli trójkąt ostrzegawczy masz zamiar kupić w zestawie – np. z apteczką, liną holowniczą, gaśnicą czy kamizelką ostrzegawczą.

Jeżeli nie masz trójkąta ostrzegawczego, uzupełnij obowiązkowe wyposażenie pojazdu. W razie awarii samochodu nie tylko narazisz się mandat, ale możesz też przyczynić się do wypadku.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również