ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpiecz taniej samochód w małym mieście

Podczas wypełniania wniosku o ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego, jego właściciel musi podać między innymi w jakim mieście samochód jest zarejestrowany oraz gdzie będzie on użytkowany. Istotne jest również i to, czy kierowca zamierza wykorzystywać ubezpieczony pojazd poza granicami kraju i jak długo samochód będzie użytkowany za granicą. Takie parametry wpływają na określenie ostatecznej wysokości składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej auta.

Czy wiesz że...?

W dużym mieście statystycznie ruch pojazdów i ich ilość są większe, dlatego też kalkulacja składki ubezpieczeniowej dla samochodu rejestrowanego w takim miejscu będzie wyższa. Ubezpieczyciel wycenia w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, które w dużych miastach jest wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

Sposób na niższą składkę - rejestracja auta w małej miejscowości

Wydawać by się mogło, że aby cieszyć się z niższej składki ubezpieczeniowej na OC, wystarczy zarejestrować samochód w małej miejscowości, np. w Drzewicy, Opocznie czy Nowym Mieście pod Warszawą, ale użytkować pojazd w rzeczywistości w Warszawie. Niemniej nie zawsze takie działanie się sprawdzi. O ile przykładowo firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia zwraca uwagę na miejsce rejestracji pojazdu, wpisane do dowodu rejestracyjnego, o tyle już ubezpieczyciel Aviva zapyta o kod pocztowy miejsca, w którym faktycznie pojazd będzie parkowany w nocy. W ten sposób ubezpieczyciel ma jasną sytuację co do rzeczywistego miejsca użytkowania samochodu, które ma kluczowe znaczenie dla ponoszonego ryzyka zaistnienia szkody ubezpieczeniowej.

Różnica w wysokości składki ubezpieczeniowej dla miasta wojewódzkiego i miasteczka o liczbie mieszkańców 5-10 tys. osób może wynieść nawet 20 proc. dla tego samego samochodu. Kierowcy więc dla zaoszczędzenia pieniędzy świadomie dokonują rejestracji swojego auta w mniejszej miejscowości.

Przykład

Ubezpieczenie OC wykupywane w towarzystwie ubezpieczeniowym Proama dla samochodu rejestrowanego w Warszawie i Pułtusku może wynieść maksymalnie 18 proc., zaś w firmie Ergo Hestia różnice wynoszą około 15 proc.

Pamiętać należy jednak, że nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, czy rejestracja auta w mniejszym mieście przyniesie realne oszczędności na składce ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które zrekompensowałyby trudy rejestracji pojazdu w innej miejscowości. Najczęściej korzyści odczuwa kierowca, który jeździ bezszkodowo i ma prawo do wysokich zniżek ubezpieczeniowych. Ten, który będzie miał wypadek, musi liczyć się z koniecznością pokrycia części szkody spowodowanej w jego samochodzie z własnej kieszeni. Dzieje się to z uwagi na fakt, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę szacowane koszty naprawy w warsztatach w mniejszej miejscowości, zaś kierowca najpewniej naprawi auto w miejscu zamieszkania i użytkowania auta, w dużym mieście. W takim przypadku ubezpieczyciel może też rekalkulować składkę ubezpieczeniową z uwagi na podanie we wniosku ubezpieczeniowym nieprawdziwych informacji co do miejsca użytkowania auta.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również