poradnik

Ubezpieczenia podróży - jak wybrać to najlepsze?

  • Expert Compero
  • Turystyka

Ubezpieczenia podróży - jak wybrać to najlepsze?

Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne pozwoli nam spędzić urlop czy weekend, nie martwiąc się o potencjalne zagrożenia. Ubezpieczyciele oferują różne warianty polis, różne są ich ceny i zakres ochrony. Co jest najważniejsze w polisie turystycznej?

Cena i treść OWU

Decydując się na wykupienie polisy turystycznej, przeważnie szukamy ubezpieczenia z jak najniższą składką. Nie zawsze jednak taka opcja jest korzystna. Firmy ubezpieczeniowe wyliczają cenę polisy w zależności od kraju, rodzaju turystyki, którą będziemy uprawiać, i długości pobytu. Ceny takich polis wahają się od 100 złotych do 400 złotych, różnią się wartością kosztów leczenia i NNW.

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, zawierają opis sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania czy udzielenia pomocy ubezpieczonemu. Jest to forma zabezpieczenia się ubezpieczyciela przed zdarzeniami wynikającymi z winy właściciela polisy. Każdy ubezpieczony powinien zapoznać się z dokumentem zawierającym te wykluczenia, by dokładnie wiedzieć, na co może liczyć.

Wysokość polisy

Bardzo ważne jest, by ubezpieczony wiedział, na jaką kwotę opiewa jego polisa turystyczna. Zważywszy na wysokie koszty leczenia i transportu za granicą suma ubezpieczenia nie powinna być niska. Niestety, im niższa cena polisy, tym mniejsza kwota świadczenia. W sytuacji, gdy będziemy potrzebowali transportu do innego kraju z powodu choroby, koszty mogą przewyższyć wartość gwarantowanej ochrony, a to oznacza, że brakującą sumę będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

KL i NNW

Ubezpieczenie kosztów leczenia zabezpieczy nas za granicą przed koniecznością samodzielnego pokrywania wydatków związanych z leczeniem powypadkowym lub związanych z niezbędną wizytą u lekarza albo stomatologa. Wyjeżdżając do innego kraju, musimy pamiętać, że leczenie w takich państwach jest z reguły dosyć kosztowne. Bardzo ważne jest również, aby umowa zobowiązywała towarzystwo ubezpieczeniowe do automatycznego pokrycia kosztów leczenia poszkodowanej osoby.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewni turyście odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, np. w wyniku poważnego złamania ręki. Dodatkowo ubezpieczyciel, w zależności od wykupionego wariantu, może wypłacić odszkodowanie za rehabilitację lub zakup leków. 

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...