ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie motoroweru – pojazd jednośladowy i obowiązki prawne

Ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkową procedurą, podobnie jak w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych. Charakterystyczne cechy polisy OC dla motoroweru są praktycznie takie same, jednakże istnieją pewne drobne różnice. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie informacje o ubezpieczeniu komunikacyjnym motoroweru oraz dowiesz się, jaka jest różnica między motocyklem a skuterem.

Ubezpieczenie motoroweru – czy jest obowiązkowe?

Przepisy prawne, dokładniej ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mówią jasno o obowiązkowym ubezpieczeniu każdego z pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Pomimo faktu, iż skuter posiada bardzo niską pojemność skokową, okres polisy OC, jakim powinien zostać objęty jednoślad, wynosi tyle, co w przypadku samochodu, czyli 12 miesięcy.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że pojazdem podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu będzie np. quad lub inna maszyna niebędąca jednośladem.

Ze względu na to, że motocykliści są w większym stopniu narażeni na jakiekolwiek wypadki, ubezpieczenie komunikacyjne dla motoroweru obejmuje pokrycie kosztów w razie kolizji drogowej. Suma gwarancyjna przeznaczona na rekompensatę w wyniku strat wynosi: 5 mln euro za szkody osobowe i 1 mln euro za szkody w mieniu.

Jaka jest różnica między motorowerem a motocyklem – rozbieżność cen za polisę OC

Motorowerem jest pojazd, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 50 cm³. Powyżej tej wartości pojazd uważany jest za motor lub motocykl. Kwoty za ubezpieczenie obliczane są w ten sam sposób, jak dla innych pojazdów, co oznacza, że składka polisy OC zależy głównie od modelu, doświadczenia i umiejętności, a także wcześniej wspomnianej pojemności silnika. Zazwyczaj różnica cen między zwykłym skuterem a samochodem jest diametralna, ponieważ może ona wynosić nawet do kilkuset złotych.

Według art. 2 kodeksu drogowego motorower to „pojazd jednośladowy lub 2-śladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

Używany motorower a ubezpieczenie komunikacyjne

Z momentem zakupu i nabycia używanego motoroweru poprzedni właściciel zobowiązany jest do przekazania polisy OC, którą to następnie można kontynuować lub bezkarnie zrezygnować ze świadczonych dotąd usług, pod warunkiem zastąpienia dotychczasowego ubezpieczenia innym. W przypadku, gdy polisa obejmuje pojazd na czas dłuższy niż do dnia zakupu, wówczas można z niej korzystać aż do dnia, w którym wygasa umowa. Oznacza to, że OC poprzedniego właściciela nie ulega żadnej zmianie, a termin zawarcia i zakończenia świadczenia jest stanowczo określony w odpowiednim dokumencie.

Jakie są skutki braku ważnego ubezpieczenia OC?

Z każdym dniem zalegania z opłatą za ubezpieczenie motoroweru, kara grzywny wzrasta następująco:

  • brak OC do 3 dni – 200 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – 500 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – 1000 zł.

W razie wypadku drogowego spowodowanego motorowerem, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, sprawca zobowiązany jest do uregulowania wszystkich kosztów na rzecz rekompensaty osobie poszkodowanej.

Szukasz korzystnego ubezpieczenia motoroweru? Sprawdź ofertę najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych na stronie Compero.pl i w bardzo szybki sposób porównaj wybrane polisy dzięki zamieszczonej w serwisie porównywarce ubezpieczeń. Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem nie tylko obowiązkowej polisy OC, ale również dodatkowej ochrony, np. na wypadek kradzieży czy uszkodzeń spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to również znajdziesz taki produkt w multiagencji Compero.pl.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również