Ubezpieczenie AC - odszkodowanie nie zawsze jest pewne

Ubezpieczenie AC - odszkodowanie nie zawsze jest pewne

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco ma na celu zrekompensowanie właścicielowi pojazdu szkody, jakie poniósł z powodu nieprzewidzialnych zdarzeń losowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że samo posiadanie polisy AC nie gwarantuje wypłaty świadczenia. Istnieje kilka sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może całkowicie odrzucić wniosek o odszkodowanie.

Rażące niedbalstwo – co to takiego?

Pierwszą sytuacją, dzięki której ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania jest pojęcie tzw. rażącego niedbalstwa. Oznacza to, że kierowca/właściciel pojazdu postępował w sposób niezgodny z obowiązującymi normami społecznymi.

Dobrym przykładem takiego działania może być chociażby pozostawienie kluczyków w samochodzie, po czym zgłoszenie się do ubezpieczyciela po odszkodowanie z tytułu kradzieży auta lub  domaganie się pieniędzy z polisy AC, z tytułu uczestnictwa w stłuczce, gdy nasz samochód poruszał się na zużytych oponach.

Brak badań, brak kluczyków – brak odszkodowania

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia jeśli pojazd uczestniczący w wypadku nie miał ważnego badania technicznego pojazdu. W oczach towarzystwa ubezpieczeniowego ten samochód nie był dopuszczony do ruchu, wobec czego jego użytkowanie było niedozwolone.

Poszkodowany nie otrzyma odszkodowania również w przypadku, gdy klient zgłaszający kradzież samochodu nie przedstawi w towarzystwie ubezpieczeniowym pełnego kompletu kluczyków – zwykłego i zapasowego.

Na rajd z dodatkową polisą

Wypłata odszkodowania z tytułu polisy autocasco może także zostać wstrzymana, jeśli ubezpieczone auto nie było użytkowane zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli chcemy, by nasz samochód brał udział w rajdzie lub manifestacji, konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie.

W przypadku, gdy go nie wykupimy, a szkoda przydarzy się właśnie wtedy, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

Ubezpieczenie AC ma na celu ochronę kierowcy i jego auta. Należy jednak wiedzieć, że aby w pełni korzystać z takiego bezpieczeństwa, trzeba spełnić wiele różnych wymagań. Dlatego każdy kierowca przed wykupieniem jakiejkolwiek polisy powinien dokładnie zapoznać się z OWU - Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których każde towarzystwo szczegółowo przedstawia wszystkie wykluczenia.

Jacek Kasperczyk
compero.pl

Jacek Kasperczyk Jacek Kasperczyk

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Mikołaj Fidziński

Autostrada to droga szybkiego ruchu. Jej wyróżnik stanowią dwie oddzielone barierą jezdnie skierowane w przeciwną stronę. Przed wjazdem na autostradę znajduje się znak informujący kierowcę, że...

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...