ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie cargo – najważniejsze informacje

Jakikolwiek transport ładunków i towarów zagrożony jest licznymi zdarzeniami, których konsekwencje mogą prowadzić zarówno do uszkodzenia, jak i utraty przewożonego towaru. Dochodzi do tego przykładowo w sytuacji, gdy ciężarówka transportująca bierze udział w kolizji, bądź sam towar zostaje skradziony lub uszkodzony podczas załadunku lub przeładunku. Dlatego też warto zapoznać się czym jest ubezpieczenie cargo i dowiedzieć się, co zapewnia.

 

Ubezpieczenie transportowe cargo – czym jest?

Ubezpieczenia cargo, czyli ubezpieczenie ładunków (mienia) w transporcie bądź komunikacji swoją ochroną obejmuje ładunek, który jest przewożony drogą lądową, lotniczą, kolejową czy morską. Ochrona ta zapewnia finansową odpowiedzialność w zakresie ubytku, utraty bądź zniszczenia towaru, zarówno w przewozie krajowym, jak i międzynarodowym. 

Praktycznie rzecz ujmując – ubezpieczenie transportowe cargo jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla producentów, bądź przedsiębiorstw trudniących się w handlu danego rodzaju, które pozwala na zwrot pewnej sumy gwarancyjnych, właśnie w sytuacji zaistnienia wyżej wymienionych, niechcianych zdarzeń. 

 

Co obejmuje ubezpieczenie cargo?

Przede wszystkim ubezpieczenie to można wykupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych tradycyjnie w formie polisy. Przykładowo ubezpieczenia te oferuje PZU, czy też Warta. Ubezpieczyciele oferują wiele przeróżnych wariantów ubezpieczeń transportowych cargo,  dlatego też zasadniczo wyróżnia się:

  • podstawowe polisy cargo – obejmujące jedne z najważniejszych zdarzeń losowych, jak kolizja, pożar, deszcz.
  • rozszerzone polisy cargo – obejmuje dodatkowy zakres odpowiedzialności, jak kradzież towaru, zdarzenie związane z włamaniem, co doprowadziło do uszkodzenia towaru,
  • pełen wariant polisy cargo – zapewnia wypłatę świadczenia przy zaistnieniu każdego rodzaju zdarzenia.

Zatem zakres ubezpieczenia i nasza ochrona ubezpieczeniowa zależy nie tylko od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, lecz także od zakupionej przez nas polisy. Warto więc przy wyborze i zakupie zastanowić się, jakie zdarzenia są dla nas najbardziej ryzykowne oraz prawdopodobne i które ponoszą za sobą największe konsekwencje finansowe.

 

Ubezpieczenie cargo w transporcie międzynarodowym

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie cargo może być krajowe lub międzynarodowe, morskie, lotnicze lub samochodowe. To z pewnością przydatna informacja dla firm, które przewożą towary poza granicami kraju. Wykupując to ubezpieczenie ładunek jest zawsze bezpieczny. Ochrona może obejmować również operacje załadunku lub wyładunku.

 

Do kogo skierowane jest ubezpieczenie cargo i dlaczego warto go wykupić?

Ubezpieczenie skierowane jest do właścicieli mienia i towarów, którzy chcą zabezpieczyć je w transporcie. Co więcej, ubezpieczenie cargo w transporcie dotyczy także samych przewoźników. 

Wykupując jedną z polis ubezpieczenia cargo masz gwarancję, że towar będzie podlegał ochronie do pełnej sumy ubezpieczenia, czego nie obejmuje przykładowo polisa OC przewoźnika. Należy pamiętać, że przewoźnik często zwolniony jest od odpowiedzialności za szkody transportowe, bądź jego odpowiedzialność jest ograniczona do sumy rzeczywistej poszczególnych przesyłek.

Przystępując do tego ubezpieczenia, zabezpieczasz swoje interesy oraz zapewniasz sobie ochronę finansową w zakresie losowych i często nieprzewidywalnych zdarzeń. 

 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również